Storno faktury nebo zálohové faktury?

Od: Datum: 09.04.14 16:31 odpovědí: 9 změna: 09.04.14 23:19

Dobrý den potřebuji trochu poradit

Dohodl jsem si zakázku na stavební práce a vystavil jsem zálohovou fakturu na 420000,- investor ji vzal a odnesl do banky kde má hypotéku a banka mi ty peníze poslala takze je mám na účtě.nyní je situace kdy se bude odstupovat od smlouvy a já bych měl tuto zálohu poslat na osobní učet investora.

tedka me zajíma jestli a jak mam stornovat nebo dobropisovat tu zálohovou fakturu abych měl účetnictví ok :)

jsem osvč neplátce dph a učetnictví si dělál sam uz 10 let jen jsem nikdy nenarazil na storno

předem moc děkuji za odpovědi rádců co se v tom pohybuje a rozumí tomu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.04.14 17:15

když jsi peníze obdržel, tak jsi je dal do příjmů? Jestli ano, tak teď napíšeš storno fakturu a tu samou částku si dáš do výdajů. Je dobré si k tomu udělat v účtech poznámky, protože za dva roky nevzpomeneš, co a jak bylo.

Ohodnoceno: 0x

Od: uska®
Datum: 09.04.14 17:52

Já bych si nezvyšovala dobrovolně příjmy a výdaje. Storno faktury bych nazvala DOBROPIS a vystavila tu samou fakturu s mínusem ( v červených číslech). Zaúčtovala bych si jí mínusem do příjmů. Tím si nenavýšite celkově příjmy, třeba touto fakturou (kdyby zůstaůa v příjmech) byste mohl spadnout do plátcovství DPH.

To vše za předpokladu, že zálohovou fakturu máte zaúčtovanou v příjmech.

doplněno 09.04.14 18:01:

mám dojem?, že opravný daňový doklad je pouze v zákoně o DPH, ale jistá si nejsem.

Označení "opravný daňový doklad" tedy není na daném dokladu nutno uvádět. Obdobně, pokud na takovém dokladu bude uvedeno, že se jedná o dobropis či vrubopis, nemá tato skutečnost sama o sobě za následek neplatnost příslušného dokladu.

Ohodnoceno: 2x

Od: 3axel
Datum: 09.04.14 17:55

myslím že se to už teď jmenuje Opravný daňový doklad a ne dobropis.

Od: 3axel
Datum: 09.04.14 18:01

o zálohových fakturách se neúčtuje, až o přijatých ( vydaných ) platbách. Ttakže správně by ta zálohová faktura vůbec neměla v účetnictví být.

Od: zepe®
Datum: 09.04.14 18:13

to by nebyla ja mam moznost tu zalohovou zauctovat do ucetnictví tim se vystavím faktura na castku 42000,- tim se v ucetnictví ukaze tato castka a na fakture bude minus zaloha 420000,- takze faktura bude na castku 0,- tak se ptam jak stornovat

jestli nejak tu zalohovou na 42000,-

nebo az tu zauctovanou na castku 0,- a to me prave mate jak mam stornovat nebo dobropisovat tu castku 0,- kdyz potrebuju se zbavit tech 420000,- jsem s toho jelen

Od: jasa®
Datum: 09.04.14 19:52

Mohu se zeptat jaké účetnictví vedete? Pokud podvojné, tak:

1. zálohovou fakturu nebudete účtovat

2. přijetí platby na BÚ 221/324 (závazek z přijaté zálohy)

3. vrácení zálohy podle výpisu z BÚ 324/221

Žádný doklad storno - opravný daňový doklad se v tomto případě nevystavuje, prostě se jen pošle příkaz k vrácení platby.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.04.14 20:31
Děkuji :) vedu daňovou evidenci uplatnuji výdaje procentem 80%
Takze prostě tu částku vrátím bud přes účet nebo hotově s dokladem o vrácení a vše bude v pořádku?
A v účetnictví prostě zmizí jako kdybych nic nedostal?
Vůbec tedy v účetnictví nebude tato záloha figurovat?
Datum: 09.04.14 20:31
Děkuji :)
Vědu daňovou evidenci uplatnuji výdaje procentem 80%
Takze prostě tu částku vrátím bud přes účet nebo hotově a vše bude v pořádku?
A v účetnictví prostě zmizí jako kdybych nic nedostal?
Datum: 09.04.14 23:19

Pokud uplatňujete (pro účely daně z příjmů) výdaje % z příjmů (tzv. výdajový paušál), potřebujete ty peníze "odstranit" z příjmů. To, že byste vystavil dobropis a promítl vrácené peníze do výdajů, pro Vás není dobré (kvůli tomu výdajovému paušálu). Prostě byste z nich zaplatil daň z příjmu a zvýšil si obrat.

Vycházím z toho, že vedete DE, nejste plátce DPH a evidujete v DE své výdaje (ačkoliv je uplatňujete paušálem). Řešením by bylo storno zálohové faktury. Zálohová faktura není daňový doklad, žádné plnění za ty peníze z vaší strany neproběhlo. Provedl bych zápis do DE - příjem na bankovní účet na podkladě výpisu z BÚ s "popisem = přijatá platba zálohové faktury", výdej z BÚ na podkladě výpisu z BÚ s "popisem = vrácení platby-storno zálohové faktury" a to vše v kolonkách příjmů a výdajů NEOVLIVŇUJÍCÍCH základ daně.

Pokud byste to ale chtěl mít opravdu čisté, měl byste peníze vrátit na účet, ze kterého přišly. Jinak to působí všelijak.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.