Daň z převodu nemovitosti

Od: Datum: 08.04.14 13:57 odpovědí: 2 změna: 08.04.14 15:29

Dobrý den,s přítelem jsme si pořídili byt před 2 lety byt na hypotéku.Hypotéku i nemovitost máme vedenu napůl.Teď se rozcházíme a přítel si chce byt nechat a přepsat i hypotéku tak nemovitost na sebe.Bude se platit ,nějaká daň?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: tomika
Datum: 08.04.14 14:22

Nedokáži Vám poradit zda se daň platit nebude,ale chci Vás jen upozornit že nejdříve musí banka u které máte hypotéku,souhlasit s přepsáním...spousta lidí se domnívá že tím že si sepsali mezi sebou že jeden bude platit za druhého stačí.Já z osobní zkušenosti vám mohu sdělit,že nejprve musí souhlasit věřitel a dát vám to písemně aby vám to bylo k něčemu platné...

Ono je i docela možné že bude ex přítel potřebovat spoluručitele pokud nebude mít dost vysoký příjem na to,aby splnil podmínky pro hypotéku a zvládal ji platit sam... ale jen soudím ,nevím jak to bylo u vás,zda jste museli oba...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 15:29
avatar

Dobrý den,

co se týče vlastnického práva k nemovitosti, tak záleží na tom, jakým způsobem nemovitost budete převádět. Chcete svou polovinu příteli prodat? Nebo darovat?

POKUD spolu ještě stále žijete ve společné domácnosti a to nejméně jeden rok, můžete u notáře sepsat darovací smlouvu. Ten po Vás bude chtít čestné prohlášení, kde potvrdíte tuto skutečnost. (O tom, že se rozcházíte nemusí vědět a nezmiňovala bych to.) Pak nebudete platit ani daň darovací, ani daň z převodu nemovitosti.

Pokud to budete řešit kupní smlouvou, pak platí nová pravidla. Daň je 4% a nemusí být vystaven znalecký odhad na hodnotu nemovitosti. Ten nahrazuje cena obvyklá, respektive 75 % z této ceny, a nadále platí, že 4% daň platí prodávající z ceny, která je vyšší - buď tedy 4 % ze 75 % ceny obvyklé, nebo 4 % z ceny kupní. Stále však existuje možnost si odhad nechat zpracovat (což něco stojí) a použít z něj 75 % místo 75 % z ceny obvyklé.

doplněno 08.04.14 15:39:

No a co se týče hypotečního úvěru, pak jak už tu bylo řečeno, musí s vyvázáním spoludlužníka, souhlasit banka. Příteli buď budou stačit příjmy nebo bude muset sehnat někoho jiného za Vás.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.