1xJde zjistit zda bylo zmanipulováno foto?

Od: Datum: 03.04.14 04:00 odpovědí: 3 změna: 03.04.14 12:47

Jde nějak účinně zjistit, zda určitá digitální fotografie byla záměrně pozměněna? Respektive uměle pozměněny hlavně EXIF data? Existuje nějaká podrobná analýza? Případně kdo se tím zabývá jaký odborník a kolik by třeba stálo z analyzování dvou foto ve formátu JPG?

Předem děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.14 05:33
avatar

Obecně je to soudní znalec. Cenu netuším.

Pokud je to udělané formálně dobře, tak na to analýzou jpegu v podstatě nelze přijít. Můžete mít štěstí a je to blbě udělané. Některé editory EXIF dat neprovádějí změny korektně (třeba chybně zapsané GPS souřadnice), některé údaje mohou být v EXIF a znova v jiném formátu a údaje nesouhlasí (třeba Photoshop si zapisuje vlastní data), o fotoaparátech je znám způsob zacházení s EXIF daty a stav nemusí souhlasit (třeba forma některého údaje), soubor obsahuje nesmyslné údaje (které by fotoaparát nezapsal) nebo jsou úpravy udělané nešikovně (v prosinci je na fotce léto či GPS souřadnice umístí váš obývák doprostřed oceánu.)

Bez důkladné znalosti formátu jpeg souboru to amatér většinou nezvládne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.14 06:09

Obávám se, že Exif data jsou nechráněná. Pokud jde o obraz, pak lze u JPG zjistit manipulace analýzou artefaktů - při znalosti kompresních algoritmů lze najít hranici původních obrazů. Na netu na to dokonce byla zadarmová stránka. Zkusím přes den najít, jestli ještě funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.14 12:47
avatar

exif data asi tezko, ale dobry grafik manipulaci rozpozna

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.