Podmínky pro dítě x sociálka

Od: Datum: 01.04.14 15:53 odpovědí: 30 změna: 01.04.14 20:50
avatar

Pěkný den, ve školce máme jedno dítě, na svůj věk velmi chytré. Matka jej měla v nějakých 16, 17 letech, utekla, o dítě nejeví zájem a nevídá se s ním. Dítě žije u babičky, nemají ani vodu, ani elektřinu, babička svému okolí záměrně lže (dva dny od souseda čerpala elektřinu, že jí údajně vyhořely pojistky, až pak se zjistila pravda), když sousedi vyřazují některé starší věci a nechají je před domem, vždy je v nich viditelně hrabáno a lecco zmizí, dřevo na zimu také. Babička má dva psy, z toho jednoho silného a nebezpečného (tzv. bojové plemeno), sousedi museli na vlastní náklady postavit plot a chystají se stavět zeď, mají strach o děti.

Ráda bych se zeptala, jaký v tomto případě máte názor na "udání" na sociálku, dítě chodí do školy relativně upravené, oblečení čisté, žádné známky bití apod., ovšem na rukou má zažranou špínu, až hanba. Ptám se pouze orientačně, nikoho udávat nehodlám, spíše mi jde o názor, zda jsou popsané podmínky vhodné pro malé dítě.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.04.14 16:27
avatar

Než budete babičku udávat na sociálce, zamyslete trošku nad osudem toho dítěte. Možná, že nežije zrovna v čistém prostředí, ale možná že v láskyplném. Třeba ho má babička ráda a dítě po citové stránce nijak nestrádá. A byste udělala vy? Udala babičku, začne vyšetřování ze strany sociálky, možná by dítě babičce odebrali. A co pak? Dítě bude někde v děcáku... bez osoby, ke které má pravděpodobně vytvořen citový vztah. Toto chcete? Babička je možná chudá. Co je špatného na tom, že přehrabuje starší věci před domem a bere dřevo? Dělá to zřejmě proto, aby sebe a vnuka uživila. Toto je můj názor. Pokud by bylo dítě podvyživené se známkami bití, prosím. To je na pováženou. Ale že má špínu na rukou? To mají někdy i děcka z lepších rodin. Myslím si, že pro dítě je přednější citové pouto a někdo, kdo ho má rád.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.04.14 16:32
avatar

Eulalie, děkuji za odpověď, ale opravdu nikoho udávat nehodlám, jak jsem psala v dotazu. Ano, babička je možná chudá, ale to jí nedává právo okrádat sousedy o dřevo a elektřinu. S těmi vyřazenými věcmi je to sporné, byly určené na charitu, takže také pro potřebné.

Dítě k ní má samozřejmě vztah, je to jediná osoba, která s ním sdílí domácnost. O nějaké výchově bohužel nemůže být řeč, dítě je mírně řečeno velmi nevychované. Otázkou je, zda po citové stránce opravdu nestrádá, když nemá ani jednoho rodiče...

doplněno 01.04.14 16:43:

Dítě nemělo žádné sociální návyky - stolování, mytí rukou, wc... ale opravdu dělá pokroky.

Dítě může (psychicky) strádat velmi jednoduše, i kyž je o něj třeba materiálně postaráno. Nikdo neví, zda si s ním babička doma hraje, zda si s ním povídá, prostě dělá to, co by se s malým dítětem dělat mělo.

Ale jak jsem psala, je to jen úvaha!

Datum: 01.04.14 16:36
avatar

Děti jsou nevychované, i když jsou z bohatých rodin. Jak může po citové stránce dítě strádat, když má babičku, která se o něho stará? Kolik dětí přeci žije jen s prarodiči... Nechte to plavat. Možná byste udělala více škody než užitku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 16:43

Martino. Jistě babičce její chudoba nedává právo okrádat sousedy o dřevo. Ale já ji chápu, neříkám, že je to dobře, ale chápu to. Co ta ženská má dělat? Marti, ten, kdo tohle nezažil, tak to nedokáže nijak pochopit. Bude pouze odsuzovat. A jak jsem psala níže. Podobných lidí bude přibývat. A jestliže tito lidé žijí v dlouhodobé chudobě, pak bohužel začínají ztrácet jisté zábrany. Ano, jdou potom do obchodu s malým dítětem a tam mu dají sníst třeba banán, aniž by ho zaplatili. Nemají na něj. A tady je obrovská hrozba pro celou společnost. Tito lidé už nemají co ztratit, začnou si teda sami brát. Jejich děti to vezmou jako naprosto samozřejmou věc: chci něco = tak si to vezmu. Pak se můžeme přestat hádat, zda říkat naší republice Česko nebo Čechy. Bude to BRONX.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 17:21
avatar

Naštěstí je onen soused takový trochu pohodář, občas jí ty vyřazené věci postaví blíž k domu, aby to nebylo tak nápadné, a i o tom dřevu mluvit trochu s úsměvem, i když se mu to samozřejmě nelíbí.

Napadá Vás, jak té babičce pomoct? Bohužel většina lidí z vesnice, kde pracuji, je poměrně chudá, je tam hodně sociálně slabých rodin, kde jeden z rodičů nikdy nepracoval (bohužel je dost i takových, co jsou líní a mohou si za to sami), takže nějaká veřejná sbírka asi těžko... školu platí řádně, jako ostatní, i na divadlo dala v pohodě.

Od: wamp®
Datum: 01.04.14 16:45
avatar

Martino,souhlasím s příspěvky.Holčička zcela jistě citově nestrádá,babička ji evidentně miluje a ona ji má jako svou maminkuTaké znám a občas jezdívám do dvou rodin,kde dítě vychovávají prarodiče a také sociální podmínky nejsou bůhví jaké extra...Přesto,děti jsou velmi šťastné,mají tam zázemí,klid,štěstí a především lásku!Že je jak říkáš nevychovaná?Jsou rodiny,řekněme intelektuálně na střední až vyšší úrovni,a jejich děti jsou absolutně nevychovaní s prominutím spratci...Všechno mají z hlediska finančního,ovšem po citové stránce,nic moc-co si budeme namlouvat...

doplněno 01.04.14 16:48:

Sebod:*palec**palec**palec*Lépe to snad ani nelze říci *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 17:24
avatar

Určitě máš pravdu, že i děti z bohatých rodin jsou spratci, kolikrát ještě horší, protože jsou přímo k tomu vedení. Zatím kluk docela ubližuje ostatním dětem, možná proto, že doma nemá nikoho svého věku. Myslím ale, že babička nikdy nemůže plně nahradit mámu, vidím to na 14 leté známé, máma jí umřela z týdne na týden a výchovu převzala babička, která se sice snaží, ale bohužel to prostě není "ono". Tak snad se kluk nezvrtne, byla by to škola, na svůj věk je hodně bystrý, všímá si souvislostí a podle mě bude poměrně dost inteligentní.

Datum: 01.04.14 16:28

Martino. Já bych asi nikde nic nenahlašovala. Tohle všechno je těžké. Píšeš, že nemají elektiku, vodu... Na druhou stranu je holčička chytrá, to znamená, že se jí někdo asi věnuje.

Jistě, podmínky, které popisuješ asi moc pro dítě vhodné nejsou. Na druhou stranu, jaký vztah má babička k té malé? Cítí se ta holčina doma dobře? Jak myslíš, že jim sociálka pomůže? Nabidnou jim bydlení v azyláku (tam budou spolu), nebo malou odeberou a odvezou ji do domova dětí.

Víš, že se do podobných rodin dostávám. Je to strašný, v čem děti žijí. Ale...ale mají kolem sebe svoji rodinu. Jsou i v těchto podmínkách š´tastné.

doplněno 01.04.14 16:33:

ealalie. Neopisovala jsem, jen jsem byla ve psaní pomalejší *placni*

A že takovýhle dětí bude přibývat, na to se musíme připravit. Nemyslím tím, že budou žít s babičkou. Myslím tím to, že budou žít v rodinách na hraně chudoby, nebo v chudobě. pro ty, co nevědí, co to znamená - takže bez elektriky, bez teplé vody, v zimě v místnosti teplota do cca 12ti stupňů atd.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.04.14 16:36
avatar

Děkuji za odpověď, nic nahlašovat nehodlám. Sice to není holčička:), ale je chytrý přirozeně, ne tím, že by ho někdo rozvíjel. Vyrůstá s dospělou osobou a tedy převzal vyjadřování dospělého. Sousedé by mohli vyprávět, po příchodu ze školky je dítě v podstatě nechané samo sobě a babička na něj nestačí. Zda se doma cítí dobře, to netuším, babičku má úplně na háku a zatím jsme moc nevyzvídali.

Bohužel je velkým problémem výchova, která není prakticky žádná.

Datum: 01.04.14 16:30
avatar
Je to těžké. Podle mě jde spíš o to jestli babička dává dítěti vše potřebné pro duševní rozvoj včetně lásky. Kdysi žili lidi i v horších podmínkách a vyrostli v generaci inteligenti a slušni lidé.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jancak
Datum: 01.04.14 16:36

ringo ----souhlasím. Dřív na venkově nebyla ani elektřina ani vodovodní potrubí, nevadilo to...stačila voda ze studny, suchý záchod a svíčky, topení dřevem v kamnech. Je to těžké, ale dokud se babička snaží a o vnučku se stará, nehlásila bych to

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 16:37
avatar

Děkuji za odpověď, láska tam určitě bude, jde vidět, že ho má ráda. Duševní rozvoj je ovšem věc druhá, dítě nemá kde sledovat pohádky, babička mu nečte, celé odpoledne si dítě hraje samo venku.

doplněno 01.04.14 17:18:

To byl pouze příklad, samozřejmě. Po hrách, povídání a čtení je televize někde na desátém místě:)

Datum: 01.04.14 16:57
avatar

Sledování pohádek v televizi ještě neznamená, že přispěje k duševním rozvoji dítěte. Někdy stačí, i když se s dítětem pouze povídá... Přeci i dříve televize nebyla a nezdá se, že by lidstvo zakrnělo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 16:33
Zdravím. Stav který popisujete je hrozný. Sama píšete, že babička se o dítě stará jak může a nikdo jiný o holčičku zájem nemá. Také je důležité, jestli malá není hladová, jestli má vštípené sociální návyky... Aby přišla i o babičku výměnou za čisté nehty, mi přijde kruté. Spíš bych viděla řešení v pomoci rodině. M
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.04.14 16:39
avatar

Děkuji za odpověď, hladový není, sociální návyky žádné, ale snažíme se a jsou pokroky:). Je to takové dítě ulice, věčně sám venku. Špinavé nejsou nehty, ale opravdu ruce, prostě taková dlouho nemytá špína. Teď jsme dostali varování ohledně vší, babička vypadá poměrně hodně staře, tak 55+, takže kdoví, jestli vůbec pracuje*nevi*. Školku ale řádně platí.

Datum: 01.04.14 16:41
avatar

Martino, někdy je láska víc než fungující elektřina a dokonale čisté ruce. To, že v domě není voda by mi vadilo víc. Sousedé jistě ví, že babička peněz nemá a tak kdyby byli co k čemu, vyřazené věci ji sami donesou až před dům. Soused vodí své dítě do MŠ?, je mi divná ta informovanost co v domku je a není. Na druhou stranu, pokud jsou podmínky opravdu tak strašné, musím říci ne, pro výchovu dítěte vhodné nejsou ale než bych se obracela na orgán péče o dítě, zjistila bych více informací.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 17:14
avatar

Děkuji za reakci, v domě opravdu není voda. Netuším, jak se dítě sprchuje, čistí zuby apod. A ten soused zase není tak zlý, jak to vypadá, schválně dává vlečku s těmi vyřazenými věcmi blíže k domu té babičky, sám říkal, že prodávat to nechce, tak co s tím. Krádež dřeva se mu ale pochopitelně nelíbí.

Soused dítě do MŠ nevodí, ale využívám jeho služeb, tak se poměrně často vidíme. A právě sám začal, zda už k nám do školky chodí ono dítě a začal popisovat.

Od: takybabicka
Datum: 01.04.14 17:05

Mně by zajímalo, jak víš, že babička krade ošacení a dřevo. Jsi ty ta postižená? Pokud ne, mohou to být pomluvy. Každý se stará, jak umí, jak mu to společnost dovolí. Do ničeho bych se nepletla, jak píší zkušené ženy a matky. A je pravda, že takových rodin bude přibývat. Spíše se snaž, jak dítěti pomoci ve školce, aby by se zozvíjelo, pokud je vidět, že je chytré. Děti potřebují lásku a domácí prostředí, víc, jak přehnanou a sterilní čistotu. Tolik můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 17:13

takybabička. Martina svůj dotaz myslí dobře, je to rozumná ženská, žádnej bonzák :). To jen poznámka k těm, co ji neznají, aby ji nechtěli začít kamenovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 17:17
avatar

I Vám děkuji za názor. K tomu mohu dodat pouze to, že ani tvz. celodenní docházka, která u nás končí o půl 4 odpoledne, se bude míjet účinkem, pokud dítě nebude rozvíjeno doma. Škola nikdy nenahradí domácí výchovu a prostředí, i kdyby se sebevíc snažila.

Sebod - děkuji za zastání, fakt jsem to nemyslela zle, jen hypoteticky. Kolegyním v práci jsem říkala, že nevidím důvod to řešit sociálkou, pokud dítě chodí relativně čisté a upravené. Máme tam horší adepty, špinavé děti v otrhaném oblečení apod.

Od: ccc
Datum: 01.04.14 18:04

To, že nemají televizi spíš k jeho duševnímu rozvoji jen přispěje. To, že je špinavý můžeš ve školce lehce vyřešit, máte sprchu, dále ho můžete vzít i s ostatními dětmi na bazén. Můžete mu věnovat tašku s oblečením, obutím. Ve školce přece toho spoustu zůstává. A vši chytnou i děti z naprosto čistotných rodin.Můžete v lékárně koupit přípravky proti nim. Vím, o čem píši, jsem ředitelka MŠ a takové děti se občas najdou a bude jich opravu přibývat.Pokud ho má babička má ráda a netýrá ho, tak není co řešit. A to o tom věku se mě dotklo. Jsem asi starší než ta babička, ale stará se necítím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 18:09
avatar

Mýlíte se hned v několika věcech. Mnohé umytí rukou nesmyje všechno a pod sprchu ho dávat nebudeme, protože by k tomu muset být vážný důvod, kterým špinavé ruce nejsou. Na tělo jsem zatím moc nekoukala, ale to vypadá v pohodě. Na bazén chodit nemůže, protože tam chodí pouze předškoláci doplnění staršími dětmi. Ve školce nám za celý rok zůstala jedna šála, rukavice a ponožky, protože většina rodičů nemá peněz nazbyt a tak si věci pečlivě hlídají.

Oosbně mi babička mající téměř 60 let nepřipadá ani mladá, ani ve středním věku, holt to každý bere jinak. Možná je mladší, ale zanedbaná vizáž dělá hodně, takže se to špatně odhaduje.

doplněno 01.04.14 19:24:

Ach jo...netuším, zda je to zákon, ale u nás prostě jezdí předškoláci. A to z toho důvodu, že je potřeba, aby už trochu uměli plavat a především, aby měli hlavu nad vodou, což by toto tříleté dítě opravdu nemělo. Pokud jste tedy ředitelka, sama doufám uznáte, že bezpečnost je vždy na prvním místě.

Bazary s oblečením u nás bývají, zrovna na začátku května chystáme velký sběr, z čehož si kdokoli může vzít cokoli.

Datum: 01.04.14 18:14

Rozhodně babička kolem 60 není stará - to teda prrrr to za pár let poznáš sama až ti roky přibudou .Nic ve zlém *tuc*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ccc
Datum: 01.04.14 19:05

Tak snad tomu dítěti chceš pomoci, ne? Tak mu opatři oděv, zadarmo ho získáš na mnoha bazarech, sekáčích apod.A to , že na bazém chodí předškoláci je argument nebo zákon? Jo a zjisti, kde je s babičkou pojištěn. Pokud je VZP můžeš mu koupit pernamentku na bazén a pojišťovna ti ji proplatí. Hledej, možnosti jak pomoci.Napiš adresu vaší MŠ a dostaneš oblečení, že je můžeš rozdat i mezi ostatní chudé děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.14 19:12
avatar

Ráda bych věděla, kde toto učitelky MŠ dělají. Říkejte si klidně, že jste mladé holky, je mi 53, mladá už rozhodně nejsem a i když jsem ráda, pokud příjdou vnučky, jsem ještě raděj když odchází, rozhodně bych je ve svém "mládí" nechtěla celodenně vychovávat. To, že zrovna Martina není ta, co by jednala neuváženě už napsala Sebod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jancak
Datum: 01.04.14 19:20

vím, že to není úplně k tématu, v souvislosti s věkem babiček. Přibývá starších rodiček kolem 40 let a více, někdy i kolem 50 let. V roce 2010 bylo kolem 15% rodiček ve věku 35+...když budou mít 2 generace po sobě dítě ve vyšším věku, babi bude kolem 70+...docela zajímavé

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 01.04.14 19:24
avatar

No dobře, dobřéééééé*hi*, omlouvám se všem mladým babičkám:).

Datum: 01.04.14 20:01
avatar

Tak také přidám názor . Podle Vašeho popisu se babička snaží ze všech svých sil zabezpečit to nejnutnější pro dítě.Také bych to nikam nehlásila , ale spíš bedlivě sledovala dítě , zda to babička ještě jakž takž zvládá. Sice babička nejsem , ale každodenní starost o takhle malé dítě je dost fyziky i psychicky náročná , zvlášť , pokud je na vše sama a peněz není moc.Ono se to nezdá , ale děti jsou dost odolné a to co potřebují nejvíc se blízký člověk Ta peripetie se sociálkou , přemisťováním a následné osamocení by mu neprospělo. Tak mě ještě napadá , zda má babička vnuka u sebe oficiálně , tak tam určitě sociálka byla . Pokud ho u sebe nemá oficiálně , tak je bez přídavků, příspěvku atd atd. a nejpíš se má co ohánět .

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ccc
Datum: 01.04.14 20:15

Co takhle napustit vaničku teplou vodu a dítko požádat, ať pomůže u umyje autíčka, panenky, vypere oblečky apod? Snad ta špína z ruček půjde. Ostatní budou samozřejmě tuto lákavou činnost chtít samozřejmě také.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 01.04.14 20:50
A co místo volání sociálky spíš zjistit, jestli babička využívá všechny příspěvky, na které lze dosáhnout, případně jí s tím pomoct.
Voda z kohoutku akorát ušetří práci a čas, ale k důkladné hygieně není potřeba. K dokonalému umytí se můžu polévat třeba vodou z PET láhve. Stačí 2-3, tedy nějakých 3-4,5l a nepoznáte rozdíl, tohle mám mnohokrát osobně odzkoušeno.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.