DPH a dan z obratu

Od: Datum: 30.03.14 19:38 odpovědí: 3 změna: 01.04.14 09:04

Jaký je rozdíl mezi DPH a daní z obratu . Jsu laik a nic o tom nevím . Jen vím že u nás se platí DPH a v rakousku mají dan z obratu . Co to znamená pro společnost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.03.14 14:44
avatar

Ve výsledku se DPH a daň z obratu moc neliší. DPH platí každý kupující (lidi, obchodníci, výrobci, prostě všichni). Podnikatelé dostanou pak zaplacené DPH zpět, ale při prodeji jej naúčtují kupujícímu znova, tentokrát ovšem už z vyšší ceny. Daň z obratu platí jen koncoví obchodníci.

Pro konečného spotřebitele je to prašť jako uhoď, ale státu se DPH lépe hlídá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 31.03.14 18:48

Díky za odpověd . A není to obráceně? Dan z obratu platí všichni a DPH jen koncoví zákazníci? Myslím že dan z obratu je i v USA . Proč by to američani a rakušáci dělali složitější?

Datum: 01.04.14 09:04
avatar

Není to obráceně. DPH platí všichni, ale těm, co se poměrně nelogicky jmenují "plátci DPH", stát zaplacenou DPH vrátí, ovšem oni ji musí zase vybírat. Daň z obratu se platí v podstatě jen v obchodě.

DPH je složitější (platí ji všichni, některým se vrací, je třeba centrální evidence), ale zato se lépe hlídá, protože mechanizmus je jasný.

Vybírat daň z obratu je jednoduché, ale mnohem hůře se to hlídá. Musí se totiž zajistit, aby nebyla placena 2x - třeba obchodník nemůže nakupovat včetně daně a pak podruhé přirazit daň při prodeji. Čili při nákupu musí nějak prokázat, že je obchodník, aby se mu daň prodejce neúčtoval. A tady jsou podvody jednodužší. Ovšem netuším, jak to hlídají.

U DPH rozhoduje o vrácení daně stát (kdo je registrován jako plátce DPH, tomu daň vrátí), u daně z obratu je rozhodnutí na obchodníkovi (ten musí rozhodnout, jestli je kupující obchodník či výrobce, a tomu daň neúčtuje).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.