S.r.o. - být pouze společník

Od: Datum: 29.03.14 13:14 odpovědí: 3 změna: 30.03.14 00:24

Dobrý den,

je možné založit s.r.o., a být pouze společníkem, s tím, že jednatel by byl někdo jiný, např. můj kamarád? A přenáší se odpovědnost na jednatele? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.03.14 13:18
avatar

To je běžná praxe, třeba u zahraničních společností je to normálka. Zahraniční firma u nás založí pobočku s.r.o., přijme zaměstnance a na vedoucí potici vybere ředitele, kterého jmenuje jednatelem. Takže žádný problém a odpovědnost má jednatel, ale za firmu odpovídá její majitel. Taže když nastane problém na finančáku, tak půjdou po tobě.

doplněno 30.03.14 10:04:

Povinnost předložit výpis z rejstříku trestů podle zákona je pouze pro majitele. Na majiteli s.r.o. je pak, zda ho chce i po budoucím jednateli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.14 20:57

Ano, je to možné. Jako společník máte povinnost vybrat jednatele, který bude splňovat obecné podmínky stanovené zákonem (čistý trestní rejstřík apod.), a dále musí být způsobilý vykonávat funkci jednatele po stránce znalostí a schopností - tedy jednat s "péčí řádného hospodáře" (tento pojem zná i zákon). Zde Vaše odpovědnost jako společníka končí. Jednatel nese odpovědnost za chod firmy, zastupuje firmu směrem k zaměstnancům, obch. partnerům i státním institucím. Odpovědnost má dokonce i k Vám (jako společníkovi) v případě, že by např. úmyslně poškozoval firmu a způsoboval jí (potažmo i Vám) škodu. Předchozí odpověď (nade mnou) o finančáku atd. je blábol.

doplněno 31.03.14 21:26:

>mapel: Nevím, v jakém zákoně tyhle vaše informace hledáte, ale pro zápis jednatele s.r.o. do obchodního rejstříku je vyžadován mimo jiné výpis z jeho rejstříku trestů (nesmí být starší než tři měsíce).

>pro tazatele: Těch změn bylo více, proběhly už i v r.2013. Každopádně při volbě jednatele je třeba velká opatrnost. To, že je odpovědný on, je sice hezké. Ale pokud dovede Vaši firmu do kopru, zbydou Vám jen oči pro pláč, protože dohnat některé lidi k zodpovědnosti je takřka nemožné (a navíc v ČR, že...).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fgsjkssh
Datum: 30.03.14 00:24
Děkuji, právě, říkal jsem si že v souvislosti s NOZ, dochází k větší právní odpovědnosti jednatele.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.