Finanční situace během studia

Od: Datum: 26.03.14 16:52 odpovědí: 6 změna: 27.03.14 07:42

Dobrý den,

rád bych se těch znalejších zeptal, jake jsou možnosti, když člověk sám příliš nezvádá svoji finanční situaci.

Je mi 25 a studuji prezenčně Masarykovu Univ. Před nějakou mě otec vyhnal z domu, tudíž bydlím sám v pronajatém pokoji v Brně. Mám ke škole menší přivýdělek na DPP, ale ted mi bylo stanoveno školné 4000 za semestr a s nájmem, stravou, dopravou, to přestávám finančně zvládat. Oblečení či zábava, na ty nemůžu finančně ani pomyslet.

Poradíte mi prosím, jestli jsou nějaké možnosti, jak dostat nějaký příspěvek, výživné, nebo jiné?

Na co má vlastně člověk v mé situaci nárok?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.14 17:04

jste student prezenčního studia vš - rodiče k vám mají vyživovací povinnost, takže k soudu určit výživné

příspěvek na bydlení je vázán na trvalé bydliště, lze pobírat pouze v nájmu, ne v podnájmu

napadá mě sociální stipendium, ale budou se dokládat příjmy rodičů...je pro studenty z rodin s velmi nízkými příjmy

doplněno 26.03.14 18:35:

vyživovací povinnost rodičů není pouze do 26 let věku dítěte, záleží na soudu (při studiu můžete dostat výživné i nad 26 let)

Pozor! Zdravotní pojištění máte hrazené státem coby student pouze do 26 let. Jak vám bude 26 let musíte se přihlásit na zdrav. pojišťovně jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a hradit si zdrav. pojištění 1148kč/měsíc. Placení se lze vyhnout při uzavření prac. poměru, výdělku u DPP od 10 001kč, u DPČ od 2500kč

doplněno 26.03.14 19:16:

§922 (1) Výživné lze přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení; u výživného pro děti i za dobu nejdéle tří let zpět od tohoto dne. Dle nového občanského zákoníku lze nově přiznat výživné zpětně i zletilému dítěti.

http://www.kdejsitato.cz/vyzivne/vyzivne-pro-deti.html Trvání vyživovací povinnosti není limitováno zletilostí dítěte ani dovršením věku 26 let, jak se mnohdy rodiče mylně domnívají.

doplněno 26.03.14 19:57:

zkuste se obrátit na občanskou právní poradnu, kde by vám zdarma sepsali a pomohli s žádostí o výživné

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.14 17:53

Bohužel, moji rodiče mají vcelku vysoké příjmy; akorát já si k nim ani nepřičichnu.

Datum: 26.03.14 18:03
avatar

Jaké bohužel? Rodiče mají povinnost Vás živit, sice jen do 26 let, ale i tak. Žádost o výživné podejde soudně.

A dále, jak je psáno nade mnou, podejte na škole žádost a sociální stipendium (ubytovací zřejmě máte?), kde popíšete všechny výše uvedené problémy v rodině.

doplněno 27.03.14 08:35:

Amadee, omlouvám se, za mého studia na VŠ to tak bylo, a to je to nějakých 5, 6 let zpět.

doplněno 27.03.14 08:37:

Sáfra, zapomněla jsem to dopsat:)

Souhlasím s Vámi, snad každý si na VŠ přivydělával, a znám takové, co chodili na prezenční ve dne a na brigádu v noci. Bylo to těžké, ale neměli moc na výběr. Já jsem pracovala po večerech a víkendech, když to jinak nešlo.

Neříkám, že má člověk sedět doma na zadku a s nataženou rukou čekat, až rodiče pošlou prachy, ale nějaká koruna od nich se téměř vždycky hodí, když má člověk hluboko do žlabu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.14 20:59

Z podobnych vyroku me vzdycky nabehne zila na cele. Podle me je hranice 26 straslive nadsazena. Z predstavy, ze ma dospely 25ti clovek tu drzost chtit po nekom, aby ho zivil, me jima hruza. Ja myslim, ze je mnohem smysluplnejsi studium prerusit, pripadne zmenit na dalkove, a najit si plnohodnotne zamestnani. Kdo po 21 zustava v mama hotelu a nechava se zivit, by se mel stydet. V takovem pripade by meli rodice pravoplatne ocekavat, ze je budou potomci zivit a starat se o ne od momentu, kdy dosahnou duchodoveho veku... aby se to vyrovnalo.

Netvrdte mi, ze si mlady 21 muz, ktery studuje pomerne prestizni vysokou, neni schopny najit slusnou praci? Vetsina univerzit vychazi studentum vstric a umoznuje kombinovane nebo rovnou dalkove studium. Pokud nestudujete a nemuzete najit praci blizko bydliste, tak hledejte dal, zkuste zahranici... prace je vsude.

doplněno 27.03.14 18:25:

Zas tak hrozne tezke to neni. Ja vim o cem mluvim. Prvni dva roky vysoke jsem bydlel na privatu, vsechny cvika a prednasky jsem mel namackane od Pondelniho rana do ctvrtecniho dopoledne. Ctvrtek, Patek, Sobota a Nedele jsem pracoval v baru a vydelane penize mi stacili pokryt stravu i bydleni. Kdyz jsem chtel neco navic, tak jsem pro nekoho udelal webovky a bylo. Ze zacatky je to mozna trochu unavujici, ale clovek si na ten rezim za chvili zvykne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.14 18:52
avatar

Což takhle být trochu pokorný a kooperativní, ubrat na samostatnosti a vzpurnosti?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.14 07:42
avatar

První odpověď je částečně správná, částečně nepřesná a bohužel i částečně chybná. Pleacení zdravotního pojištění se nelze vyhnout. I v případech, které autorka uvádí byste pojištění hradil. Jenom by se platbách podílel i zaměstnavatel.

V případě práce na základě DPČ s odměnou pod 8.500 Kč měsíčně (např. zmíněných 2.500) by zaměstnavatel navíc musel dopočíst a odvést pojištění do minimální mzdy. Tuto část pojištění (rozdíl do 1.148 Kč) hradí zaměstnanec, zaměstnavatel se na ní nepodílí.

------- V uvedené situaci vidím jedině možnost pokusit se získat prospěchové stipendium (na sociální asi kvůli příjmům rodičů "nedosáhnete") a dohodnout se s rodiči (kteří vůči Vám mají vyživovací povinnost) na přiměřeném výživném.

Rodiče k Vám mají vyživovací povinnost, ale nejsou poovinni Vám hradit samostatné bydlení. Proč Vás otec vyhnal z domu? Nebyla by šance se s rodiči nějak domluvit?

------- Na základě DPP můžete pro zaměstnavatele odpracovat max. 300 hodin v roce, což představuje necelé dva měsíce, pak se zřejmě budete muset poohlédnout po dalším přivýdělku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.