1xNárok na nemocenské dávky

Od: Datum: 25.03.14 09:58 odpovědí: 6 změna: 25.03.14 18:25
avatar

Prosím, kdo tomu rozumíte, poraďte.

Dcera je OSVČ 3 roky a neplatí nemocenské pojištění. Od 1.5. přechází do zaměstnaneckého poměru. Jen tak uvažuji, kdyby otěhotněla a musela jít třeba po odpracování 2 měsíců na nemocenskou, mám na ni nárok a následně potom na dávky v mateřství? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bgmaniac*
Datum: 25.03.14 10:24

Proč by měla jít po dvou měsících těhotenství na nemocenskou? Navíc to má ve svých rukou, zjistěte, jak to je a ideál by bylo odpracovat alespoň tolik, aby na příspěvek měla nárok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarm®
Datum: 25.03.14 10:35
avatar

Proč by šla po dvou měsících na nemocenskou, protože je už staršího věku a pokouší se několik roků o miminko a třeba v tomto období by se to mohlo náhodou podařit, tak předpokládám, že by jí zakázali chodit do práce a musela by jít na nemocenskou- na rizikové těhotenství. Proto tento dotaz. Ono se dá otázka položit i jinak: nastoupím do práce a za měsíc si zlomím třeba nohu a budu muset marodit.

Od: jancak
Datum: 25.03.14 11:00

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

avatar
Upozornění od sys strejc 25. 03. 2014 17:16:02
Na žádost autora
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarm®
Datum: 25.03.14 11:58
avatar

Děkuji za vysvětlení a za pomoc. Ve vyhláškách se fakt ztrácím a chtěla jsem vysvětlit pro svůj přehled.

Datum: 25.03.14 15:42
avatar

Jancak odpověděla částečně nesprávně a částečně chybně. Nemocenské pojištění vznikne datem nástupu do zaměstnání s pracovní smlouvou (tzv. HPP). Dalšími možnostmi jsou DPČ s měsíční odměnou od 2.500 Kč nebo DPP s měsíční odměnou nad 10.000 Kč (pozor, na DPP lze pro zaměstnavatele odpracovat pouze 300 hodin v roce).

____ Pokud by Vaše dcera nastoupila do HPP (pracovní smlouva), bylo by podle mne lepší s plánováním rodiny (nebo alespoň s vypsáním neschopenky) počkat alespoň až po skončení zkušební doby.

V průběhu zkušební doby by totiž zaměstnavatel mohl po uplynutí prvních 14 dnů nemoci pracovní poměr zrušit. V takovém případě by dcera "nedosáhla" na PPM, protože by nebyla účastna nemocenského pojištění.

Měla by nárok "jen" na nemocenské až do konce nemoci.

Tzv. ochranná doba po skončení zaměstnání se nevztahuje na otéhotnění po skončení zaměstnání. Jde o ochranu těhotných žen, jejichž zaměstnání skončilo v době jejich těhotenství. Ochranná lhůta činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Z uvedeného vyplývá, že by pojištěnka pro nárok na PPM musela být v době skončení zaměstnání cca v 12/13 TT, pokud zaměstnání trvalo alespoň 180 kalendářních dnů.

Do celkové doby nemocenského pojištění se počítá i doba pojištění z předchozích zaměstnání. Tzn., že podmínku účasti na pojištění v délce 270 kalendářních dnů není nutné splnit v tom zaměstnání, z něhož se PPM vyplácí.

------- Doufám, že je má odpověď srozumitelná. Když tak se ptejte dál.

doplněno 25.03.14 15:44:

Oprava: ... částečně správně, částečně nepřesně a částečně chybně.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jarm®
Datum: 25.03.14 18:25
avatar

Děkuji IVZES, jste zlatíčko.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.