Mohu v insolvenci/osobním bankrotu podnikat?

Od: odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, jsem fyzická osoba a bylo mi schválené oddlužení (osobní bankrot). Již rok a půl v pořádku pracuji a řádně splácím. V brzké době je pravděpodobné, že přijdu o zaměstnání. Je možné založit s.r.o., figurovat v ní jako jednatel a společník i v takovéto situaci?
Děkuji.

11 odpovědí na otázku

0x

Podmínky osobního bankrotu žádají mít zdroj příjmů,přičemž neříkají jaký,resp. jakým způsobem je tento dosažen.

0x

Ano, při insolvenci podnikat můžete

jm. Jsi si jistý svojí odpovědí na 100%? Nemáš pravdu. Některé soudy požadují, aby dlužník zrušil své podnikání.

nejsem si jistá na 100% protože se pořád něco mění. Před časem platilo že při návrhu na insolvenci se nesmělo podnikat. Při schválení splátkového kalendáře a poctivém splácení se mohlo začít podnikat

0x

Sebod. Jistý jsem si byl. Protože znám osobu, co je v insolvenci a podniká. V době než byl vyhlašený konkurz, podnikat nemohla. Po půlce roce založila živnost. Ale ty těmto věcem rozumíš lépe . Polud jsem poradil špatně, tak se omlouvám.

Jm. Neporadil jsi špatně. Je v tom hrozný zmatek. Jak jsem napsala, některým soudům potažmo soudcům to nevadí, některým ano. Čert aby se v tom vyznal...

0x

Nebylo by lepčí si přečíst co o tom zákon 182/2006, popř. živnostenský?

Insolvenční zákon jsem prostudoval, podnikání tímto zákonem vyloučené není, živnostenský teprve pročítám. Obracel jsem se i na svého insolvenčního správce, ale ai tam jsem se nedočkal jednoznačné odpovědi.

Nikde se nepise o tom, ze se podnikat nesmi. Takze "Co je psano, to je dano" Pawel Robert Rak

tak jsem zjišťovala co a jak na soudě. Jestliže jde dlužník do insolvence a již je podnikatel a NEMÁ žádné dluhy z podnikání, tak by mu měl soud oddlužení povolit a nechat jej podnikat. Problém však je v tom, jaké mu vypočítá splátky. Vycházet z daňového přiznání se soudu moc nechce. Pak tu je možnost, je je podnikatel a MÁ dluhy z podnikání. Pak se většinou oddlužení nepovolí, dlužník jde do konkurzu, kde je zpeněžen veškerý jeho majetek. jestliže mu toto nestačí pokrýt dluhy, tak pak může znovu požádat o oddlužení. Tento odstavec se týká podnikatelů - fyzických osob (nikoliv s.r.o. nebo a.s.)

Teď k tazateli. Momentálně je zaměstnanec, ale chce mít s.r.o. To znamená, že bude mít určitý podíl na firmě. A tady nastává problém. V tu chvíli mohou věřitelé požadovat to, aby tento podíl byl zpeněžen a finance byly použity na úhradu dluhů jako mimořádný příjem. Navíc opět vystává problém, z čeho se bude počítat insolvenční splátka. problém je v tom, že tyto zákony začaly platit až od letošního roku. Takže tu není žádný precedens. Všichni vyčkávají. Pravda je to, že jestliže si chce člověk zakládat v oddlužení s.r.o., tak je to poněkud zvláštní. Musíme vycházet z toho, že má naprosto minimální příjem. Takže kde vezme peníze na s.r.o. a jeho chod? Jak jsem napsala, k tomuto se ještě dlouho (řádově roky) bude na každém soudu pohlížet různě. Těžko předjímat, co se bude dít v konkrétním případě. Tazatel by toto měl projednat se svým insolvenčním správcem. Ani tak se odpovědi na 100% správné nedočká. Taková pravda totiž neexistuje.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]