Předčasny odchod do duchodu

Od: Datum: 21.03.14 19:59 odpovědí: 7 změna: 13.04.14 23:09

Dobrý večer. V dubnu budu mít 59 let. Příští rok uvažuji že bych odešel do předčasného duchodu. Spolužák na faceboku pi napsal že mimi to neumožní pokud nebudu mít našetřeny peníze dost vysokou částku Jak to vlastně je? Co vše budou požadovat aby mi umožnil stát jít dříve? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 21.03.14 20:04

Státu je snad fuk, kolik máte našeřteno, je váš problém, za co budete žít, zda s tím vystačíte. Jinak vám budeme přispívat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.03.14 20:10
avatar

jestli jste si nepopletl předdůchod a předčasný důchod...? u předdůchodu musíte mít našetřenou minimální mzdu na celé období do řádného důchodu předem, zatímco u předčasného důchodu je jenom váš problém, jestli vystačíte se sníženým důchodem nebo ne...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: cuca®
Datum: 21.03.14 20:12
avatar

Mrkněte na tento clanek. Jinak statu je jedno, kolik máte nasetreno, pocitejte, ze pokud budete moci odejit do predcasneho duchodu(pokud splnite podminky dne zakonem) tak vam duchod bude zkrácen -trvale.

Nechte si to za rok spočítat a pak se rozhodnete.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 21.03.14 22:28

Nemusí být krácen trvale, později si může připodnikat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.14 22:34
avatar

Předčasný důchod je trvale krácen. Připodnikat si může od data nároku na řádný důchod, ale důchod bude mít stále krácen.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.03.14 20:50
avatar

Jak uvádí minda, je rozdíl mezi předčasným důchodem a tzv. předdůchodem.

Předčasný důchod znamená, že požádáte správu sociálního zabezpečení o možnost začít čerpat důchod od státu předčasně, podle § 31 zákona č. 155/2006 Sb., o důchodovém pojištění, a to až o 3 roky dříve, než by Vám podle důchodových tabulek vznikl nárok. Pokud splníte zákonem stanovenou podmínku odpracované doby, správa Vám přizná předčasný starobní důchod. Ten bude už natrvalo krácený procenty uvedenými ve jmenovaném zákoně.

Předdůchod je něco docela jiného. Je to komerční záležitost. Musel byste mít uzavřenou smlouvu s některým penzijním fondem a mít v něm naspořenou potřebnou částku, která by činila alespoň minimální mzdu na každý měsíc, v němž byste předdůchod čerpal. Předdůchod můžete využít už 5 let před nárokem na řádný starobní důchod. V předdůchou tedy čerpáte svoje vlastní naspořené peníze, nikoli státní. Předdůchod má jednu výhodu - doba v něm strávená nemá negativní vliv na výši případného řádného starobního důchodu ze státního systému, je totiž považována za tzv. vyloučenou dobu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.04.14 23:09

Asi vás zklamu. Můžete odejít jen do předdůchodu a to 5 let, před stanoveným dnem starobního důchodu a na tuto dobu mít našetřené fin. prostředky, cca 450 tis. (minimální mzd). Dobrá zpráva je, že se pak starobní důchod nekrátí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.