Rozdíl DPH - 2 ekonom. SW

Od: Datum: 21.03.14 19:24 odpovědí: 5 změna: 24.03.14 07:53

Dobrý den,

co mám dělat se situací, kdy mě jeden ekonomický SW pro sklad přepočítává částku s DPH jinak, než klasický ekonomický SW? U obou zadávám ceny včetně DPH, ale výsledky se drobně - vlivem zaokrouhlení liší. Máte někdo tušení, jaký je zákonný výpočet DPH?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: teda
Datum: 21.03.14 19:34

Jaké ekonomické SW máte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 21.03.14 20:01
avatar

Zde je odkaz na portal, kde to resi, vpravo je i odkaz na zakon o dph.

Ve zkratce pisi, ze pokud se jedna o hotovostni styk, zaokrouhli se na cele koruny nahoru.

Pokud jde o bezhotovostni styk, muzete klidne nechat dve desetinna mista.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.14 20:57

Zákon o DPH §37 říká:

Výpočet daně u dodání zboží a poskytnutí služby

(1) Daň se vypočte jako součin základu daně a sazby daně. Vypočtená daň se může zaokrouhlit na celé koruny způsobem, že částka 0,50 Kč a vyšší se zaokrouhlí na celou korunu nahoru a částka nižší než 0,50 Kč se zaokrouhlí na celou korunu dolů. Cena včetně daně se pro účely tohoto zákona vypočte jako součet základu daně a vypočtené daně.

(2) Daň může plátce rovněž vypočítat z úplaty za zdanitelné plnění, která je včetně daně, nebo z částky stanovené podle § 36 odst. 6, která je včetně daně, a koeficientu, který se vypočítá jako podíl, v jehož čitateli je číslo 21 v případě základní sazby daně nebo číslo 15 v případě snížené sazby daně a ve jmenovateli součet údaje v čitateli a čísla 100, vypočtený koeficient se zaokrouhlí na čtyři desetinná místa, vypočtená daň se může zaokrouhlit podle odstavce 1. Cena bez daně se pro účely tohoto zákona dopočte jako rozdíl částky za zdanitelné plnění obsahující daň a vypočtené daně po případném zaokrouhlení.


doplněno 25.03.14 14:13:

Postupujete podle odstavce č.2, kde se píše: ...vypočtená daň se může zaokrouhlit podle odstavce 1.
Může, ale nemusí. Tudíž podle mého názoru pro účely mezivýpočtů můžete počítat s libovolným počtem desetiných míst, můžete matematicky zaokrouhlovat na dvě desetiná místa i odtrhávat čísla za druhým desetiným číslem. Pro účely daň. přiznání poté upravíte konečné výsledky podle instrukcí na tiskopisu.

Mimochodem - to hovoříte o zadávání částek s DPH u nákupů (výdajů)?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: len
Datum: 21.03.14 21:03

tedy pro výpočet daně "shora " z ceny s daní v

vynásobíme koeficientem pro základní sazbu 0,1736

pro sníženou 0,1304

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balcikd
Datum: 24.03.14 07:53

Děkuji za odkazy.

V případě, že mám stanovenu cenu včetně DPH - postupuji dle odst. 2. V tom případě mi není jasné, zda vypočtenou DPH, která je například na 3 desetinná místa zaokrouhluji na 2 desetinná místa, nebo "vynechám" poslední číslo. V případě DPH 24.778 - bude DPH 24,77 nebo 27,78?

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.