Počet odpracovaných let, počítaný do důchodu

Od: ® odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

zajímalo by mě, od jaké doby (od kolika let) se počítají celkem odpracované roky pro důchod. Vím, že co se týká průměrné mzdy rozhodující pro výpočet důchodu, tak ta se započítává od r. 1986 až do současnosti..Nevím ale, od kdy se počítají roky celkem.

3 odpovědi na otázku

 

 


2x
avatar bimbam

Z vlastní zkušenosti vám a případně dalším, kterých se odchod do důchodu brzy bude týkat, doporučuji věnovat odpracovaným rokům zvýšenou pozornost.

Ledacos se všelijak krátí a mohlo by se stát, že v době odchodu do důchodu budete mít započítáno x let + 10 měsíců. V takovém případě je důležité ty dva měsíce ještě zůstat v zaměstnání (v evidenci ÚP) a celý rok dotáhnout, protože pro výpočet důchodu se těch 10 měsíců nepočítá.

 


0x

počítá se kolik let za celý život máte důchodově pojištěno (nemusí to být pouze odpracované roky v zaměstnání, počítá se i tzv. "Náhradní doba pojištění" -- období, ve kterém se neodvádí žádné pojistné, přesto se tyto doby za určitých podmínek započítávají do potřebných let pojištění pro důchod cssz.cz/...


Děkuji za odkaz, nyní již vím, že pro mě to je vlastně od 18 let

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]