Pozastavené ŽL dříve než jít na ÚP?

Od: Datum: 20.03.14 21:26 odpovědí: 8 změna: 25.03.14 21:24

Dobrý den,

chtěl bych se zde poradit. Vykonávám vedlejší samostanou výdělečnou činnost na VPP.

Zaměstnavatel je delší dobu v krizi a vypadá to, že někdo ze zaměstnanců dostane výpověď.

Chtěl bych se poradit, v případě, že bych dostal výpověď a nemohl ihned přejít do jiného zaměstnání a šel na ÚP, do kdy musím pozastavit tuto vedlejší činnost abych nemusel platit soc a zdrav?

Jde mi o to, že tato vedlejší činnost mi vydělá za měsíc pár korun, nevyplatilo by se mi platit soc a zdrav, byl bych v mínusu.

Musím toto pozastavení vedl. činnosti nahlásit na ŽU ten den, kdy budu mí ve výpovědi napsánou výpověď nebo mohu třeba i o den později?

Děkuji pěkně

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.14 21:29

Nejdříve musíte zastavit ŽL a potom jít na ÚP. Pokud moc nevyděláváte, tak po ukončení HPP přerušit živnost, jináč je placení zdravotky a sociálky na vás.

doplněno 20.03.14 22:11:

Postačuje následující den, ale vzal bych to z jedné vody na čisto a pokud bude ta výpověď jistá, tak bych to zrušil i několik dní předem. Já už jsem ke změně zákonů skeptický.

doplněno 20.03.14 22:21:

ŽÚ je to jedno, ale zeptal bych se na sociálce a zdravotce, jak to mají ošetřené, abych pak nemusel platit zbytečně penále. Sociálka je tuším bez problémů, ale jde hlavně o zdravotku. Vše by se mělo ale vyúčtovat při daňovém přiznání, tak by to neměl být žádný průšvih.

Ohodnoceno: 2x

Od: bently
Datum: 20.03.14 22:05

Děkuji, zajímá mě zda pokud bude výpověď třeba k 14.4, zda ten den se musím přerušit živnost nebo to stačí následující den?

Děkuji

Datum: 20.03.14 22:22

Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu. Pokud Vám zaměstnavatel doručí výpověď do 31. března včetně, začne 1. dubna běžet výpovědní doba a zaměstnání skončí 31. května.

Jakmile skončí zaměstnání (HPP), změní se SVČ vedlejší v SVČ hlavní. Takže pozastavit určitě před koncem zaměstnání.

------- Poznámka: Nepřistupujte na návrh zaměstnavatele ohledně ukončení pracovního poměru dohodou bez uvedení důvodu.

Nebude-li v písemné dohodě uveden důvod, nevznikne nárok na odstupné a navíc se bude po celou podpůrčí dobu krátit podpora na 45 % průměrného čistého výdělku.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.03.14 22:17

Jde mi o to, že je možné, že bych to ten den nestihnul zrušit, jisté to, že vyhodí právě mě není, ale chci být na to připraven.

Kdyby tedy náhodoum stačí následující den pozastavit? Nebo kdyby to bylo v pátek, stačí v pondělí?

Najdu to někde prosím?

Děkuji pěkně

Datum: 20.03.14 22:25

Pozastavit před koncem zaměstnání. Po překlopení na SVČ hlavní můžete pozastavit také, ale podle mne budete muset zaplatit pojištění za celý měsíc.

Od: pawelrobertrak
Datum: 21.03.14 08:57

Tak tomu jest. Musite se nejdrive odhlasit na ZU, staci i zivnost prerusit a az teprve potom vam muze UP platit davky a ZP a OSSZ. Pokud prerusite v pulce mesiece musite stejne zaplatit jeste cely mesiec. Pawel Robert Rak

Datum: 25.03.14 20:35

Tak jsem se ukončil živnost dne 24.3.

Dne 25.3 mi skončil pracovní poměr. Nic již doplatit nebudu potřebovat ne?

Datum: 25.03.14 21:24

Podat daňové pžiznání do konce března a pak daňové přiznání příští rok.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.