Propustka kvůli doprovodu dítěte k lékaři

Od: Datum: 19.03.14 17:59 odpovědí: 16 změna: 05.08.14 15:38

Krásný dobrý den přeji,

tato otázka se týká především pracovního práva - zákoníku práce. Minulé úterý se mi stala automobilová nehoda( já jsem student), auto mi přejelo nohu, no dokážete si představit, jak mě to bolelo,nohu sem měla nateklou, bolestí sem neviděla, protože se mi to stalo v jiném městě než v mém rodném, tak mě doktor z pohotovosti poslal v pátek na kontrolu k doktorovi do mého města. Šel se mnou můj tatínek, který si vzal propustku z práce. A teď mu jeho šéf řekl, že mu to strhne z dovolené. Můžu se zeptat jak to tedy skutečně je? Bohužel sem byla o berlích, opravdu mě to bolelo a určitě bych tam nedošla sama...

Předem děkuji za odpověď

Andrea


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cuca®
Datum: 19.03.14 18:25
avatar

Podle me ma tatinek narok na plne uhrazeni doby co s vami byl u lékaře, jako kdyby tam sel sám. (samozrejme, pokud figurujete jako nezaopatrene dite, tedy bydlite na stejne adrese)

To ze praxe byva jina, je bohuzel smutne.

doplněno 19.03.14 20:02:

Nasla jsem to same co inzynirka. Ovsem nekde bylo,dite je proste dite, at je jakkoliv stare, ikdyz nebydlí ve stejne domacnosti.

Kdyz je mozny doprovod placeny i manzelky...

Jen nekde pisou, ze to chce pro jistotu potvrzeni od doktora, ze doprovod byl nezbytny.

Pokud jde tatinkovi o princip, at si necha vysvetlit, proc mu to nechteji uznat..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ajullka*
Datum: 19.03.14 18:40

Mno právě na všech internetových stránkách a všude kde jsem to hledaka to takhle bylo popsané že ze zákona má právo na uhrazení celé mzdy..jen je teď prej nějaká nová novela nebo co...ale já ji nikde nemohla najít...Ano bydlíme na stejné adrese, akorát už mi teda bylo 18, ale to by v tomto nemělo hrát vůbec žádnou roli...podle všech těch stránek by mohl jít s jakýmkoliv příšlušníkem rodiny...

Datum: 19.03.14 19:14
avatar

Tuto problematiku řeší příloha k NV č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, bod 8:

8. Doprovod

a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu

1. s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu,
2. bez náhrady mzdy nebo platu, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.

b) Pracovní volno k doprovodu zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb nebo do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků, a to s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 6 pracovních dnů v kalendářním roce.
c) Pracovní volno k doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu bez náhrady mzdy nebo platu.

Možná bude problém ve výkladu slova "dítě". Ještě se na to podívám a ozvu se, možná se za dítě považuje dítě do 15 let.

doplněno 19.03.14 19:21:

Ale i tak to neměli tatínkovi brát z dovolené. Buď placené, nebo neplacené omluvené volno.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ajullka*
Datum: 20.03.14 16:23
A může si zaměstnavatel určit dobu kterou mu zaplatí jako propustku? Taťkovi řekl,že mu zaplati pouze 4 hodiny a zbytek bude mít jako dovolenou. Do zaměstnání se vrátit nestihl,protože je to 60 km daleko.
Datum: 20.03.14 16:30
avatar

Pracuji ve státní správě a máme to přesně takto. Je totiž zákonem daná povinnost využít služeb lékaře nejblíž k bydlišti nebo k pracovišti, který má smlouvu s Vaší zdrav.pojišťovnou. Takže nějaké ježdění do vedlejšího města k zubaři (byť excelentnímu) se netrpí a neplatí.

doplněno 20.03.14 16:32:

Opakuji - i tak měl tatínek mít tedy neplacené omluvené volno, a ne dovolenou. Dovolená se podle ZP neposkytuje takto po částech (pouze v případě, že není odpracovaný celý rok a náleží poměrná část dovolené, kdy může výpočtem vyjít půl dne).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ajullka*
Datum: 20.03.14 17:06
No já jsem to měla v místě bydliště toho doktora...jen taťka pracuje 60 km do práce..
doplněno 20.03.14 17:08: Jen taťka pracuje 60 km od domova:-D každý den dojíždí
Od: len
Datum: 20.03.14 17:09

ne k bydlišti doktora, ale k bydlišti toho, kdo se uvolňuje .-)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ajullka*
Datum: 20.03.14 17:11
No však ano..bydlím v Břeclavi,u lékaře jsem byla v Břeclavi a taťka pracuje v Brně...
doplněno 20.03.14 17:13: Špatně formulováno...až teď jsem si všimla, že by to mohlo být pochopeno i jinak:)
Od: jakubhorak
Datum: 04.08.14 21:05

Dobry den,

nevite, co znamena ten termin "nejvýše však na 1 den". Za tyden, za mesic nebo za rok? Nikde se o tom nepise. Uz jsem nasel nespocet stejnych dotazu, kde kazdy odpovi kopii ze zakoniku, kde se pise o tomto nejvyse jednom dni, ale nikdy nikdo nepise z ceho se ten den pocita. Pravdepodobne to musi z neceho byt, protoze logicky, pokud by to bylo neomezene nebo bych druhy den mohl na doprovod znovu, tak by uvedeni nejvyse jednoho dnu, bylo zbytecne. Dva dny v jednom dni nikdo nepracuje.

A dle bodu b) o postizenem diteti, kde se pise o "nejvýše však na 6 pracovních dnů v kalendářním roce" by to davalo smysl prave na ten kalendarni rok take. Muze toto nekdo potvrdit nebo pripadne uvest z ceho se ten jeden den pocita.

Dekuji mockrat. Jakub Horak

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.14 15:38
avatar

Nemyslí se "jeden den" v nějakém časovém úseku, ale konkrétní jeden den, tedy nelze jít k zubaři a zdržet se u něho dva dny. A chtít to zaplatit. Ale druhý den můžete jít zase, pokud je to nutné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 19.03.14 20:21

Doprovázela jsem dceru na operační zákrok do Prahy - jsme z Ostravy - .

Dcera musela mít po zákroku a narkóze doprovod.

Proplacena propustka na celý den,dceři je 31 let.

Vše bez problémů,faktem je,že pracuji ve státní organizaci.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ajullka*
Datum: 20.03.14 16:24
Tatínek právě pracuje pro soukromníka:-/
Datum: 20.03.14 17:31
avatar

No a jsme u jádra problému !

Ono je totiž možné, že tatínek, jsa znalý legislativy, vydupe si na soukromníkovi proplacení dané propustky. Ovšem soukromník mu vzápětí může sáhnout na prémie a jiné nenárokové složky mzdy. Takže ve finále docílí čehosi, čemu se říká Pyrrhovo vítězství.

Já to řeším tak nějak dohodou - prostě brnknu šéfovi že tehdy a tehdy potřebuji volno , anžto musím s dětmi či tchánem za doktorem - on mi jej dá. Mnohdy si ani nedělám vrásky s propuskou, byť bych na ni zřejmě měl nárok. Já to beru tak, že dokud je částka přicházející na účet slušná, tak se nenimrám v podrobnostech. Možná je to deformace profesí, jedno ze základních mouder servisácké profese totiž zní : Pokud něco funguje správně, tak se v tom nešťourej !

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ajullka*
Datum: 20.03.14 17:34
No jenže doteď to jeho zaměstnavatel platil bez problému až teď si řekl,že se mu asi nechce:) v tomto je jádro problému..
doplněno 20.03.14 17:37: Domluva byla,přesně se na tom domluvili že jej pustí na propustku a když k tomu došlo,tak hle! Už se mu to nehodí:)
Datum: 20.03.14 18:01
avatar

Nepochopila jste. Zestručním to.

Váš otec může za proplacení bojovat, leč ve finále stejně tahá za kratší konec provazu, protože kapitalista sice proplatí propustku, bo ze zákona musí, ale vzápětí jsa naštván na Vašeho pana otce ho oškube na premiích o mnohem víc.

Ovšem tím nevybízím k defétismu - pokud není s kapitalistou normální dohoda, je na čase najít si jiného. Tak to vidím a praktikuji já.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ajullka*
Datum: 20.03.14 18:10
No tatínek řekl,ať mu klidně premie vezme,že stejně žádné nedostává:-D

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.