Insolvence a hypotéka

Od: Datum: 19.03.14 13:28 odpovědí: 16 změna: 20.03.14 19:45

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně insolvence.

Budu vyhlašovat osobní bankrot. Mám partnera(ne manžela), se kterým máme hypotéku na dům. Každý máme ideální polovinu domu, je to i na katastru a ve smlouvě o hypo jsme oba vedeni jako dlužníci. Bankrot budu vyhlašovat jenom já, protože všechny dluhy jsou psané na mě, kromě hypo. Hypo platíme 6 tisíc, takže bychom to chtěli platit i nadále. Je to stejné jako jít bydlet do bytu. Partner hypo platí, já své ostatní závazky ne. Nevíte, jak to bude v našem případě? Můžou nám hypo ponechat? A když ne, tak banka bude prodávat moji polovinu domu? Jak určí právě tu ideální polovinu? A když nám hypo ponechájí, tak normálně bude partner platit 6000kč + insolvenci?

Já jdu za týden pro radu do občanské poradny, ale zkouším se zeptat i tady. Předem děkuji za případné odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pravnik
Datum: 19.03.14 14:29

Jste oba spoludlužníci na úvěru, máte naprosto rovné postavení, banka může požadovat celou splátku po kterémkoliv z dlužníků, pokud je úvěr řádně splácen, je bance jedno kdo ze spoludlužníků splátky platí. Při podání návrhu na insolvenci byste měl závazek z úvěru u banky soudu přiznat - uvidí se, jak se banka zachová (zda bude chtít přihlásit svou pohledávku do Vaší insolvence, nebo zda jí bude stačit, že úvěr je splácen). Pokud by úvěr nebyl splácen vůbec, do dražby by šla celá nemovitos, Vaše insolvence by v tom ale mohla způsobit problémy resp. překážky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dana*
Datum: 19.03.14 14:36

Díky za odpověď. Bylo mi řečeno, že banka svou pohledávku přihlásí určitě, a že pak bude na bance, jak se rozhodne.

Datum: 19.03.14 14:55

Banka se zcela jistě přihlásí se svojí pohledávkou. Nakonec byla by sama proti sobě, kdyby tak neučinila. Alespoň se mi zatím u žádného klienta nestalo, že by to neudělala. Vy musíte vstoupit v jednání s bankou a domluvit si s nimi další postup. Máte na domě zatím jenom zástavu od banky, nebo už tam je nějaká exekuce? O tom, zda se přistoupí k prodeji nemovitosti nebo ne, rozhoduje soud na základě výsledku schůze věřitelů. Tady záleží na mnoha okolnostech -zda máte exekuce, jaká je výše Vašich závazků atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dana*
Datum: 19.03.14 15:00

ostatní závazky jsou cca. 300000 kč. exekuce žádné nemám, dluhy jsou 2 měsíce po splatnosti. S bankou se v podstatě jednat nedá. Vždy mi řeknou pouze to, že svou pohledávku přihlásí. hypotéku platíme včas.(max. s týdenním zpožděním)

Od: pacourek*
Datum: 19.03.14 14:40

Soud se při řízení bude se věnovat pouze dluhům který byly přihlašeny.Vy tuto hypoteku musíte uvest v žadosti o osobní bankrot že jste spoludlužník ale pochybuji že se banka o dluh přihlasí (pokud ji hypoteka včas a řádně placena) U nemovitosti záleží na velikosti dluhu (totiž musíte mít splačeno minimálně 30% všech dluhů za 5.let)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 14:57

Pacourek. Jak to myslíte : U nemovitosti záleží na velikosti dluhu atd.?

doplněno 19.03.14 15:05:

No, pochopitelně, že se banka přihlásí. Jak jsem napsala, je naprostý nesmysl napsat, že to neudělá. Tím by se banka vzdala práva tyto finance po Vás vymáhat.

Která je to banka? Jednáte s pracovnicí na pobočce, nebo s právníkem na centrále?Vždycky je řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dana*
Datum: 19.03.14 15:10

je to česká spořitelna. Vždy jsem šla na pobočku, ale chtěla jsem hovořit s někým výše postaveným. Ale nikdy to nebyl právník...

banka má tedy 2 možnosti, jak postupovat? buď prodat mou zástavu nebo hypo ponechat?

Datum: 19.03.14 15:23

Ano, o tomto rozhoduje banka. Vy v tomto případě máte velké plus, že druhým dlužníkem není Váš manžel, ale svým způsobem "cizí" osoba. To, že nejste ve zpoždění se splátkama je také plus. Ale pak záleží na věřitelích, zda přistoupí na splátkový kalendář nebo budou chtít peníze ihned. Z praxe bych řekla, že věřitelé malinko přitvrdili. Vloni bych Vám řekla, že se o dům nemusíte vůbec bát. Letos už bych to netvrdila tak jistě. To, co tady napsal Pacourek, že musíte uhradit 30% dluhů je podmínka toho, aby Vám bylo oddlužení schváleno. Ale není to ochrana před tím, že věřitelé budou požadovat prodej majetkové podstaty. Tak je to vcelku logické. Vy máte dluh 300.000, ze zákona jste povinna uhradit min. 90.000,- Kč (pouze věřitelům + k tomu je odměna ins.správci). Takže Vy věřitelům uhradíte 90.000,-Kč a oni se s tím spokojí a nemovitost Vám nechají? No, jak jsem napsala, ještě vloni tomu tak většinou bylo. I když ani to není až tak pravda. Většinou věřitelé nešli do prodeje, když splátkami získali ALESPOŇ 50% z dluhu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dana*
Datum: 19.03.14 15:43

moc děkuji za jasnou odpověď.

když by banka chtěla mou zástavu prodat, je to to vůbec reálné?Myslím to tak, že dům nemá dvě bytové jednotky. Kdo by tedy koupil takovou polovinu...

Datum: 19.03.14 15:52

Kolik jste schopna zaplatit za těch pět let?

O tom, kdo by to koupil, jsem tady už jednou psala. Možná nikdo, možná spekulant. Záleží na mnoha aspektech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 19.03.14 16:00

Proc dluhz nezplatite? Na podani osobniho bankrotu potrebujete +- 50 000,-. Na vyplneni papiru a poplatky soudu. A nemate jistotu, ze to soudce povoli. Co kdybyste radeji navysili hypo a dluh splatili takto>? Pokud to samozrejme banka povoli.

No a nebo prevedte hypo i polovinu domu komplet na partnera. Ale pozor na to, aby to nebylo brano jako ucelove odkloneni majetku.

Pro ostatni radce. Jde vubec podat zadost o osobni bankrot, kdyz mate jenom dluhy po splatnosti a neni na vas uvalena exekuce? Pokud jo, tak si jdu taky asi pujcit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 16:10

paw. Co to tady píšete za nesmysly? Jakých 50.000,- Kč !*zed*. Jak nemají jistotu, že to soud povolí? Je-li návrh dobře zpracován a dlužník splňuje podmínky, tak není důvod, aby oddlužení nebylo povoleno. Já teda nemám jediného klienta, kterému by se to stalo.

Jistěže můžete podat návrh na oddlužení i v případě, kdy nemáte exekuce, Stačí, že jste předlužený.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: paw®
Datum: 19.03.14 17:02

Oka. No a na kolik to tak prijde, pokud si necham vyplnit papiry. A podani k soudu?

Diky za info ohledne predluzeni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 17:18

paw. Sepsání návrhu od 0,-Kč do 35.000,- Kč. Radím volit zlatou střední cestu ( spíš maličko nižší, než střední). Kolikrát tu je odkaz na bezplatné poradny, kde Vám Návrh sepíší. Je pravda, že jestliže jste "jednoduchý" případ, tak je to dobrá volba. Mě se ale dost často stává, že se ke mě dostanou klienti právě z těchto poraden, protože tam si s tím až tak nevěděli rady.

Podání k soudu? Jak jsem již napsala, jestliže máte dobře sepsaný Návrh, tak Vás nestojí ani korunu. Když Vám je povoleno oddlužení, tak začnete platit insolvenčního správce - cca 1.000,-Kč.

Když máte Návrh sepsaný špatně, tak Vás soud nepošle do oddlužení, ale do konkurzu a tam pak většinou požaduje zálohu od několik tisíc korun až třeba do těch 50.000,- Kč.

paw. A jsme u toho. Oddlužení bylo uzákoněno hlavně kvůli lidem, kteří se do svých dluhů dostali souhrou nešťastných náhod. Přišli o zaměstnání, byli nemocní, postihly je např povodně apod... Těmto lidem chce stát dát šanci opět normálně žít. Ale nabrat si půjčky s tím, že to vyřeší oddlužení...nojo,no...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ruze®
Datum: 19.03.14 20:08
avatar

Mám dvě známé,co jsou v insolvenci.Vím jen že nesmí mít žádný majetek,ani auto,chatu,dům a za 5 let musí být schopny zaplatit 30% všech dluhů.Nesmí se zpozdit se splátkama a nedostávají ani stravenky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.14 19:45

ruze. To jsou velice zkreslené informace. Jestliže na nemovitosti NENÍ žádná zástava, tak se ve většině případů NEPŘISTUPUJE k jejich prodeji. Aut si soud už nevšímá vůbec. Zůstává Vám tedy veškerý majetek. To píši o případě, že je schválen splátkový kalendář.

Je- li na nějakém majetku zástava, pak se jedná o jeho prodeji.

Zpoždění se splátkami - opět píšete nepravdu. Může se dokonce stát, že z důvodu nemoci, propuštění z práce apod nebudet hradit splátky i několik měsíců. Tuto skutečnost musíte nahlásit insolvenčnímu správci a řešit to s ním. Jestliže jsou to opravdu takto závažné důvody, tak se až tak nic neděje. Pochopitelně ale potom musíte tento výpadek splátek dohnat tak, aby bylo splněno alespoň oněch 30%.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.