Mateřská a rodičovská při OSVČ a HPP

Od: Datum: 19.03.14 13:25 odpovědí: 5 změna: 20.03.14 17:57

Dobrý den,

velice Vás prosím o Vaši radu.

V listopadu 2013 jsem si zřídila živnost a přihlásila se jako OSVČ a zvolila si vedlejší činnost, jelikož jsem zaměstnaná na HPP.

Nyní v březnu budu podávat DP a zároveň Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za 2013 na ČSSZ, kvůli nastavení záloh na DP.

Můj dotaz:

Mám se i dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění i když mám živnost jako vedlejší činnost? Plánuji totiž tento rok otěhotnět, tak abych pobírala peněžitou pomoc v mateřství a následně rodičovský příspěvek. Bude mi tato dávka vyplácena i když se dobrovolně nepřihlásím k NP? Budu je pobírat, když jsem zaměstnaná na hlavní prac.poměr u svého zaměstnavatele?

Moc Vám děkuji za Váš čas a věřím, že mi pomůžete v nesnázích.

Děkuji

K.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.03.14 18:27
avatar

Dávka PPM Vám bude náležet z hlavního pracovního poměru.

Pokud byste chtěla pobírat i nemocenskou dávku (což PPM je) i ze SVČ, musela byste splnit dvě podmínky: být jako OSVČ nemocensky pojištěna aspoň 180 kalendářních dnů před nástupem na PPM a být nemocensky pojištěna aspoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM.

Nesmíte vykonávat činnost, z níž pobíráte PPM. Pokud byste tedy měla PPM pouze ze zaměstnání, můžete jako OSVČ dále pracovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.03.14 00:15
avatar

Upřesním odpověď Inžinýrky: Pokud byste chtěla PPM pobírat ze zaměstnání i ze SVČ, musela byste v obou pojištěních splnit délku účasti na nemocenském pojištění v délce mini málně 270 kalendářních dnů (cca 9 měsíců) v posledních 2 letech před vznikem nároku na PPM.

Jako OSVČ byste navíc musela splnit podmínku délky nemocenského pojištění v délce minimálně 180 kalendářních dnů v posledním roce před vznikem nároku na PPM - nikoliv 180 dnů před nástupem na PPM.

Viz zákon o nemocenském pojištění (§ 32)

------- Pokud byste po vzniku nemocenského pojištění OSVČ onemocněla, měla byste po 90 dnech trvání pojištění nárok na nemocenské. Prvních 14 dnů nemoci nic, od 15. dne nemoci nemocenské.

Ze zaměstnání byste měla nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci (s výjimkou orvních 3 směn) a od 15. dne nemoci nemocenské.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: carol*
Datum: 20.03.14 11:15

Dobrý den,

velice Vám děkuji za radu.

Pokud to tedy dobře chápu, tak pokud si začnu např. od dubna 2014 platit dobrovolné nemoc.pojištění a dám příklad, že bych např. v dubnu 2015 porodila dítě, tak PPM bych pobírala jak od zaměstnavatele, tak ze svého dobrov.pojištění? Nebo je nutné splnit tu podmínku poslední dva roky si platit min. 270 kalend.dnů? Já bych začala platit od dubna 2014.

Myslela jsem, že PPM lze pobírat pouze jedno.

Děkuji za Váš čas

K.

doplněno 20.03.14 11:20:

Ještě upřesním, že zaměstnaná na HPP jsem již 2 roky.

Datum: 20.03.14 16:13
avatar

Při určení, zda byla splněna podmínka 270 pojištěných dní, se jde od data nástupu na PPM zpět a sčítají se pojištěné doby v průběhu předchozích dvou let. Jestli se v tomto období nenasčítá 270 dní, nevznikne nárok na PPM. V optimálním případě, pokud byste si začala platit dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ od 1.4.2014, mohla byste si uplatnit už v červenci 2014 případné nemocenské dávky, a někdy kolem 27.12.2014 byste mohla nastoupit na PPM (měla byste splněných 270 pojištěných dní).

Z každého nemocensky pojištěného pracovně-právního vztahu můžete pobírat dávky nemocenského pojištění, pokud splníte zákonné podmínky. Lékaře požádáte o dvě žádosti o PPM. Souběh PPM (i jakékoli jiné nem.dávky) se počítá tak, že se sečtou neredukované denní průměry z obou "zaměstnání" a součet teprve projde redukcí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.14 17:57
avatar

270 kalendářních dnů odpovídá ± 9 měsícům (nejde o 270 pracovních dnů). Pokud budete mít dvě nemocenská pojištění, budete mít nárok na dávky z obou. Jenom si musíte od lékaře vždy vyžádat dva formuláře (neschopenku i PPM).

V době pobírání dávek byste ale musela přestat vykonávat SVČ osobně, mohl by ji za Vás vykonávat třeba manžel, někdo z příbuzných, ...

Já jsem chtěla hlavně zmínit tu nemocenskou, protože má (dnes asi) většina žen v době těhotenství vystavenu neschopenku.

To je samozřejmě výpadek příjmů, takže se může hodit možnost pobírat nemocenské i ze SVČ. Navíc za měsíc, v němž byste po celý měsíc pobírala nemocenské, pojištění nehradíte - nemocenské, zdravotní ani sociální, účast na pojištění by samozřejmě trvala dále.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.