Trestní čin: podvod

Od: odpovědí: 20 změna:
Dobrý den,
Před pár měsíci, jsem posílal na dobírku dva balíčky. Bohužel jsem zaměnil adresy. Pani, která obdržela balíček s méně ceným zbožím vyhrožovala, že na mne podá trestní oznamení. Druhá osoba neodepisovala, a tak jsem pani moc nevěřil, že obdržela druhý balíček než mi ho tedy přesně popsala. Ihned jsem jí tedy zaslal peníze zpět. Nic méně pár dnů na to, mi přišlo předvolání na policii. Dostavil jsem se a pač již bylo vše vyřešeno, rozhodl jsem se vypovídat. Teď po dlouhé době mi přišel dopis, že mám uhradit pokutu 3100,- za trestní čin podvod. Dá se to ještě nějak řešit nebo bude lepší zaplatit a dát od toho ruce pryč? Trestní rejstřík předpokládám, že zůstane čistý?
20 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar lidus

Podal jste vysvětlení, dostal pokutu za trestný čin? Soud byl kdy? Kdo rozhodl, že jde o podvod, komu máte platit 3100 pokutu ( co to je za částku?).


1. Přišlo předvolání
2. Podal jsem na policii vysvětlení
3. Přišel dopis, že jsem se dopustil tresteho činu podvod a že mi soud udělil pokutu 3100,- (nemám teď ten papír u sebe, a tak nevím, kdy byl soud)
3100,- určitě neplatím té paní, ale asi policii.
Je to pokuta.

NESMYSL! Nejde o trestný čin, jde POUZE O PŘESTUPEK ! Soud vůbec nemusel proběhnout, tyhle prkotiny řeší obvykle samosoudce. Pokuta se neplatí policii ale státu. Každopádně se odvolej.

 


0x

Tak předně - policie ti nemůže udělit pokutu za spáchání trestného činu !

Pokud bys byl opravdu stíhán za podvod, musí ti být napřed sděleno obvinění, pak je celá věc předána státnímu zastupitelství a soud (nebo samosoudce) rozhodne o trestu. Právo rozhodnout o trestu v případě spáchání trestného činu má POUZE A VÝHRADNĚ SOUD !

Pokud je škoda nižší než 5.000,- Kč, jde jen o přestupek, nikoliv o trestný čin (zločin nebo přečin). V takovém případě může policie uložit pokutu do výše 15.000,- Kč (v blokovém řízení jen 1.000,- Kč).

Každopádně se proti tomuto rozhodnutí, které ti přišlo, můžeš odvolat, což bych udělal, pokud jsi paní peníze vrátil. Prokázat úmysl podvodu bude pro žalující stranu hodně těžké. Skutková podstata trestného činu podvodu by totiž byla naplněna až ve chvíli, kdy bys paní úmyslně uvedl v omyl, abys tím získal majetkový prospěch.

Ale spíš bych to viděl tak, že buď sis dopis pořádně nepřečetl, nebo se (pokud je to tak jak píšeš) snaží někdo podvést tebe.

 


0x

Kdo Vám to poslal? Pokuty se za trestný čin vesměs nedávají, jedině, že by ji uložil soud. V tom případě by to ale znamenalo, že jste se k soudu nedostavil.

Tazatel buďto plácá páté přes deváte a vůbec neví která bije a nebo si tu z nás dělá srandu ;)

 


Nejspíše plácám páte přes deváte, pač papír nemám momentálně u sebe a jsem z toho všeho trochu překvapený.
S paní jsme si vše ujasnili vše bylo ok a najednou mi přijde jak kdybych udělal bůh ví co.
Asi to nebude trestní čin a bude to tedy pouze přestupek o kterem tedy asi nerozhodl soud, ale pouze samosoudce, jestli jsem to tedy správně pochopil podle toho co jste mi napsali. Děkuji za odpovědi a vysvětlení a omlouvám se za nepřesné informace.

Až budete mít ten dopis, tak začerněte v kreslení veškeré citlivé údaje (jména, adresy, telefony, datumy narození), naskenujte to a vložte to sem, takhle je to oničem. Jinak žádný samosoudce! O přestupcích rozhoduje přestupková komise, v poučení máte mimo jiné možnost se k tomu vyjádřit popř. se odvolat.


Dobře jen co dorazím z práce domu oskenuju a přidám. Byly to dva papíry a u nich složenek polovypsaná s tím, že mohu zaplatit i z účtu. Je tam zmíněno, že vzali v úvahu, že se to stalo poprvé, a proto pokuta jen 3100,- ale nepomatuji zda to vzal v úvahu, soud, komise nebo kdo..

Ještě jednou, soud to na 99% nebyl ;)

Když opominu to, že PČR za "podvody" nedává pokuty, tak co se jiných přestupků týče, tak na složence je celní úřad (nehledě na to, že aby PČR dala složenku, musí přestupce s tímto řešením a s tím, že se onoho přestupku dopustil souhlasit, jinak nelze vyřešit v blokovém řízení t.j. v případě pokuty na místě nezaplacené - složenkou)-laicky řečeno, zatím co když to dá přestupková komise, bude tam město (obec).

 


0x

Vážený pane, z vaší strany, pokud nekecáte! jde o omyl. Podvod je úmyslný skutek! Soud posílá dopis? Figurujete tam jako coo, u policie, soudu, byl jste obviněn? A pokuta od soudu dopisem jako trest? Byl jste poučen. Tady něco nesedí.

doplněno 18.03.14 18:24:

Nevím, co jste zač, ale na to by mne neudělali. Jde o úmysl! Ani nepíšete, zda bylo předvolání k podání vysvětlení. A co odvolání...

Vždyť ani neví, kdo mu co píše. Plete dohromady trestný čin - to by nemohla řešit městská část. Kdo ví, jak to všechno bylo. Z tazatele to asi nedostaneme, tu listinu také nedal k nahlédnutí, takže jen dohady. Přece pokud mě někdo z něčeho viní, musí to zdůvodnit a dát mi možnost, abych se bránil, ne jen vyměřit pokutu a neuvést za co.

Pokud by se trestal omyl, tak sedíme všichni na Pankráci.

 


Ano spletl jsem to. Je to od městské části a nemám momentálně sken k dispozici. Mám možnost se do 15dnů odvolat s tím, že mohu zaplatit ješte o litr navíc když odvolání neuspěje. A je to za to, že jsem udělal újmu té paní.

 


0x

A je to vyřešené, psal nesmysly, protože je ve stresu, zaplatí a bude si pamatovat, že se nemají zaměňovat adresy. Nějak mi uniká, že ta paní která s ním komunikovala mu neposlala fotku toho co jí poslal a že byla tak ostrá a hned ho šla prásknout ! no, lidé jsou různí


Musím přiznat, že nervozní jsem, není to nic příjemného a dopadne to asi tak, že zaplatím a budu mít snad klid. Pani řekla, že podá trestní oznámení když ji nepošlu to co jsem měl. To jsem poslat nemohl protože jsem zaslal na druhou adresu a pán samozřejmě nevrátil dražši balík. Pani jsem tedy zaslal 1600,- zpět (cena kterou zaplatila) a ona že již oznamení podala a půjde ho stáhnout.3týdny na to přišlo předvolání na kterém jsem vypovídal, a tak měsíc na to pokuta a poučením...

Odvolejte se a k odvolání přiložte kopii (originál předložíte při řízení) dokladu o vrácení peněz. Kopie by měla být čitelná, mělo by z ní být zřejmé, kdy jste paní peníze vrátil. Neuvádíte, jestli Vám paní vrátila to, co jste jí poslal - nejste poškozeným spíše Vy?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]