Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dpp + žl

Od: sirda odpovědí: 9 změna:

Zdravím,

chci se zeptat jak je to s ŽL když mám v novém zaměstnátní na 3 měsíční zkušebku dohodu o provodení práce. Musím být během této dohody na ÚP? Když si k dohodě udělám svoji živnost (vedlejší činnost) kdo za mě bude platit zdr. a soc.? Děkuji za radu.

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*
hodnocení

1x

Působí to na mne porušováním zákoníku práce (ZP) ze strany zaměstnavatele: Na základě DPP můžete pro jdenoho zaměstnavatele v kalendářním odpracovat max. 300 hodin, což odpovídá necelým dvěma měsícům. Z výše odměny odhaduji, že půjde o plný úvazek. Zaměstnavatel s Vámi v DPP sjednal delší zkušební dobu, než ZP umožňuje (max. 50 % sjednané doby).

DPP by bylo možné brát jako hlavní činnost v případě odměny od 10.001 Kč měsíčně, z níž by za Vás zdravotní i sociální pojištění odváděl zaměstnavatel.

Pokud zaměstnavatel pojištění odvádět nebude, bude se SVČ považovat za hlavní a budete muset odvádět zálohy.

OSVČ hlavní hradí v r. 2014 zálohu na sociální pojištění 1.894 Kč a na zdravotní 1.752 Kč. Zálohy OSVČ vedlejší na sociální pojištění činí 758 Kč.

Pokud zisk OSVČ vedlejší za r. 2014 nepřekročí 62.260 Kč, nebude muset sociální pojištění hradit.

------- Doplnění předchozích odpovědí (od Jm a a Jancak):

Pojištění se samozřejmě odvádí i ze SVČ vedlejší. Jenom je možné v prvním roce podnikání neplatit zálohy a pojištění doplatit až po skončení roku.

Nepojištěná činnost se nezapočte nejen z hlediska nároku na starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, ale i z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti.

------- Odkazy (web ČSSZ):

Rozdělení SVČ

Sociální pojištěn/...

___ Pro úplnost: Budete-li pracovat pro zaměstnavatele působícího v oblasti (zjistíte v rejstříku), v níž byste chtěla podnikat, budete před záhájením SVČ potřebovat píssemný souhlas zaměstnavatele.

Pokud budete SVČ vykonávat v jiné oblasti, nemusíte zaměstnavateli nic hlásit.

Viz: ZP, § 304

 

hodnocení

0x

u dohody o provedení práce máte hrazené zdrav.+soc. pojištění zaměstnavatelem pouze při výdělku nad 10 000kč hrubého/měsíc

na úp se můžete přihlásit pouze když budete mít výdělek do 4250kč/měsíc, nad tuto částku vás vyřadí z evidence

jak to je u živnosti s odvody doplní určitě další rádci, nejsem si úplně jistá

doplněno 16.03.14 19:11:

můžete mít pozastavenou živnost, příjem do 4250kč/měsíc a být zároveň na pracáku...to lze...když živnost obnovíte, musíte se z úp odhlásit

při DPP a příjmu pod 10000kč si sám hradíte zdravko 1148kč/měsíc a sociální nemáte placené, což nevadí, není povinné akorát se vám nepočítá na důchod

sirda
hodnocení

Měla bych mít 10 500 hrubého. V tomto případě na ÚP evidovaná nebudu. Co když dostanu např. 9 000 hrubého? To si budu zdr. a soc. hradit sama? Děkuji.

 

jm*
hodnocení

0x

Dobrý večer. Pokud by jste měl pracovní smlouvu jako hlavní pracovní poměr, tak živnost budete mít jak vedlejší pč.

V tomto případě neplatíte žádné zálohy na soc. a zdr. poj. Výše se počítá ke konci roku, za danové období. Pokud by jste měl pracovní smlouvu jako vedlejší činnost, bude živnost jako HPP. V tomto případě platíte soc. i zdr. poj. V prvním roce podnikání se platí minimální vyměrovací základ pro tento rok. Vedený na UP a zárověn podnikat být nemůže.

sirda
hodnocení

DPP bude mojí hlavní činností, po zkušební době budu mít smlouvu na HPP. Můžu mít ŽL tedy v obouch případech, aniž bych si to zdr. a soc. hradila já? Děkuji.

jm*

Živnost mít můžete. Ale je to tak jak jsem psal. Pokud živnost bude na HPP -Platíte si pojištění. Pokud na VPP-zálohy neplatíte po celý rok (doplatíte za danové období, podle příjmu.)

 

jm*
hodnocení

0x

Při vedlejší činnosti platit soc ani zp. nebudete. Po skončení danového období (tj. za 1 kalendářní rok) musíte poslat přehled o příjmech a výdajích. Tam Vám vyjde, kolik budete platit za soc a zdrav. pojištění. Pokud Váš příjem bude do 61.000 Kč (přesně na koruny si to již nepamatuji) tak ani sociální pojištění platit nebudete. Posuzuje se to podle čistého příjmu (danového základu) Tj. Příjmy - výdaje.

jancak

nevýhoda je pouze v tom že se vám pak podnikání nebude započítavat na důchod

 

jm*
hodnocení

0x

Ještě doplním , těch 1148 Kč, jste jako osoba bez zdanitelných příjmů.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]