Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
chci se zeptat jak je to s ŽL když mám v novém zaměstnátní na 3 měsíční zkušebku dohodu o provodení práce. Musím být během této dohody na ÚP? Když si k dohodě udělám svoji živnost (vedlejší činnost) kdo za mě bude platit zdr. a soc.? Děkuji za radu.
Působí to na mne porušováním zákoníku práce (ZP) ze strany zaměstnavatele: Na základě DPP můžete pro jdenoho zaměstnavatele v kalendářním odpracovat max. 300 hodin, což odpovídá necelým dvěma měsícům. Z výše odměny odhaduji, že půjde o plný úvazek. Zaměstnavatel s Vámi v DPP sjednal delší zkušební dobu, než ZP umožňuje (max. 50 % sjednané doby).
DPP by bylo možné brát jako hlavní činnost v případě odměny od 10.001 Kč měsíčně, z níž by za Vás zdravotní i sociální pojištění odváděl zaměstnavatel.
Pokud zaměstnavatel pojištění odvádět nebude, bude se SVČ považovat za hlavní a budete muset odvádět zálohy.
OSVČ hlavní hradí v r. 2014 zálohu na sociální pojištění 1.894 Kč a na zdravotní 1.752 Kč. Zálohy OSVČ vedlejší na sociální pojištění činí 758 Kč.
Pokud zisk OSVČ vedlejší za r. 2014 nepřekročí 62.260 Kč, nebude muset sociální pojištění hradit.
------- Doplnění předchozích odpovědí (od Jm a a Jancak):
Pojištění se samozřejmě odvádí i ze SVČ vedlejší. Jenom je možné v prvním roce podnikání neplatit zálohy a pojištění doplatit až po skončení roku.
Nepojištěná činnost se nezapočte nejen z hlediska nároku na starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, ale i z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti.
------- Odkazy (web ČSSZ):
___ Pro úplnost: Budete-li pracovat pro zaměstnavatele působícího v oblasti (zjistíte v rejstříku), v níž byste chtěla podnikat, budete před záhájením SVČ potřebovat píssemný souhlas zaměstnavatele.
Pokud budete SVČ vykonávat v jiné oblasti, nemusíte zaměstnavateli nic hlásit.
Viz: ZP, § 304
u dohody o provedení práce máte hrazené zdrav.+soc. pojištění zaměstnavatelem pouze při výdělku nad 10 000kč hrubého/měsíc
na úp se můžete přihlásit pouze když budete mít výdělek do 4250kč/měsíc, nad tuto částku vás vyřadí z evidence
jak to je u živnosti s odvody doplní určitě další rádci, nejsem si úplně jistá
doplněno 16.03.14 19:11:můžete mít pozastavenou živnost, příjem do 4250kč/měsíc a být zároveň na pracáku...to lze...když živnost obnovíte, musíte se z úp odhlásit
při DPP a příjmu pod 10000kč si sám hradíte zdravko 1148kč/měsíc a sociální nemáte placené, což nevadí, není povinné akorát se vám nepočítá na důchod
Dobrý večer. Pokud by jste měl pracovní smlouvu jako hlavní pracovní poměr, tak živnost budete mít jak vedlejší pč.
V tomto případě neplatíte žádné zálohy na soc. a zdr. poj. Výše se počítá ke konci roku, za danové období. Pokud by jste měl pracovní smlouvu jako vedlejší činnost, bude živnost jako HPP. V tomto případě platíte soc. i zdr. poj. V prvním roce podnikání se platí minimální vyměrovací základ pro tento rok. Vedený na UP a zárověn podnikat být nemůže.
DPP bude mojí hlavní činností, po zkušební době budu mít smlouvu na HPP. Můžu mít ŽL tedy v obouch případech, aniž bych si to zdr. a soc. hradila já? Děkuji.
Při vedlejší činnosti platit soc ani zp. nebudete. Po skončení danového období (tj. za 1 kalendářní rok) musíte poslat přehled o příjmech a výdajích. Tam Vám vyjde, kolik budete platit za soc a zdrav. pojištění. Pokud Váš příjem bude do 61.000 Kč (přesně na koruny si to již nepamatuji) tak ani sociální pojištění platit nebudete. Posuzuje se to podle čistého příjmu (danového základu) Tj. Příjmy - výdaje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.