Zneužiti kopie OP

Od: Datum: 16.03.14 16:41 odpovědí: 2 změna: 16.03.14 19:46

Dobrý den, před dvěma dny jsem posílal známému kopii OP na email. Bohužel jsem špatně napsal jeho emailovou adresu a odeslal to někomu jinému. Dá se toho zneužít? měl bych to někde nahlásit? Děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.14 16:49
avatar

Podle mne se dá zneužít cokoliv a proto se každý jistí tím, že chce dva doklady tak nebezpečí by žádné hrozit nemělo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.14 19:46
avatar

Doporučení je z internetových stránek, sice staré ale myslím, že stále aktuální.

V souvislosti s opakovaným šetřením zneužití osobních údajů a kopií občanských průkazů k vytvoření bankovních účtů bez vědomí poškozeného Úřad pro ochranu osobních údajů vyzývá všechny občany, aby nikomu nezasílali poštou ani e-mailem okopírované nebo naskenované osobní doklady.
Pořizování kopií občanského průkazu či ostatních osobních dokladů by mělo být naprosto výjimečné. Při uzavírání pracovní smlouvy by zaměstnavatel nikdy neměl vyžadovat kopii občanského průkazu, ale má možnost si pouze údaje z průkazu ověřit. Stejné pravidlo platí i pro uzavírání naprosté většiny ostatních smluv.
Zasláním kopie občanského průkazu osobě, jejíž samotná totožnost není zřejmá a u které si držitel občanského průkazu není jistý, že se jedná o seriózního partnera, je hazardem s vlastním soukromím, neboť riziko zneužití poskytnutých údajů a samotné kopie dokladu je vysoké.
PhDr. Hana Štěpánková
ředitelka tiskového odboru,
tisková mluvčí

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.