Co se životem po VŠ?

Od: Datum: 14.03.14 22:07 odpovědí: 15 změna: 15.03.14 14:24

Už to bude jen cca 4,5 roku, kdy se z virtuálního světa školních úloh budu muset odebrat do reálného života, ale nějak si ho pořád nedovedu představit... tedy ne, že bych očekával vyloženě existenční problémy, IT je prý docela perspektivní obor a mě to na VŠ zatím občas i docela baví a zatím lze říci, že i prospívám dost nadprůměrně...

Takže zatím nejreálnější scénář je, že kolem 25ti dodělám tuhle školu, pak si co nejrychleji najdu práci (možná už po Bc. a Ing. vystuduji dálkově, ještě nevím), žít budu asi nadále u rodičů, kterým budu platit nájem, protože nemám moc kam jinam jít (zadlužovat se nemíním a bydlet s někým někde v podnájmu bych asi taky nesnesl)... no, ale potom co?

Prozevlovat zbytek života jen mezi domovem a prací, potažmo nějakým běžným "bezcílným" koníčkem, by mě asi časem omrzelo. Rodinu založit neplánuji a nechci (ono s mou introverzí a tím pádem neschopností navázat vztah ani nic nenasvědčuje tomu, že bych jí někdy mohl mít). Na druhou stranu, po kariéře taky nijak zvlášť netoužím (a proč taky, jako zaměstnanec člověk stejně nezbohatne a já raději vezmu práci, která je hůře placená a méně stresující, než naopak).

Tak co zbývá?

Mám být v oboru opravdu dobrý a pokusit se zbohatnout podnikáním? A má vůbec cenu se o to pokoušet po škole, s prací na krku, když jsem dosud ani žádné zaměstnání nezkusil a praxi v oboru mám dosud nulovou (střední školu mám gympl)?

Jinak jen pro upřesnění - pod pojmem "zbohatnout" si nepředstavuji jen peníze, ale především volný čas (který pak lze využít smysluplněji, než otročením v zaměstnání), proto si tohle nespojuji s kariérou. Není to tedy tak, že bych nebyl ambiciózní, jen nestojím o to, být "nějakým nadřízeným", pokud nemohu být "tím jediným nadřízeným".

Nebo mám případné přebytečné peníze ze zaměstnání využít k dalšímu studiu, třeba i jiného oboru? Takový koníček by mě bavil, člověk se při něm jaksi duševně posouvá dál, vědění by pro mě tudíž možná bylo přijatelným smyslem zbytku života. Otázka je, zda by to jinak bylo někdy užitečné k něčemu jinému, než že se v dalších školách "dozvím něco zajímavého navíc".

Ještě mě tedy napadá politika, ale na tu jsem málo splachovací a málo psychopat, i zde je problém moje introvertní povaha. Navíc lidé, kteří tohle dělají z nesobeckých důvodů (pokud vůbec takoví jsou), se po čase asi musí cítit značně bezmocně...

A nebo si mám rovnou hodit lano a neobtěžovat nikoho nanicovatostí vlastního života?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 14.03.14 22:11
Co vyrazit do ciziny na zkušenou a nebo začít intenzivně pracovat na tom aby se z vás stal pozitivní člověk?
Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.03.14 01:26

Co je to pozitivní člověk a jak se na tom pracuje? :)

To jako že mi bude všechno jedno a na všechno se vykašlu, hlavně že sluníčko svítí a kytičky kvetou, a budu rád že dýchám?

Myslím, že to raději zůstanu negativním...

Datum: 14.03.14 22:23

Buď klid, v klidu studuj a nepřemýšlej co bude za dlouhé roky. Nikdy nevíš, co Ti zítra život přinese. Užívej si studentský život, jednou na něj bideš vzpomínat, jako na nejpohodovější část života.

A hlavně neplánuj, že něco nebude nebo bude, protože určitě to bude všechno pětkrát jinak ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.03.14 01:21

Já už jsem prostě takový, že mám rád věci pod kontrolou, rád plánuji a jsem nervózní, když věci podle plánu nevycházejí. Nechci jen proplout životem jakožto dlouhou řadou náhlých průserů po sobě nepravidelně jdoucích, jako loutka vláčená osudem, bez jakékoliv šance cokoliv ovlivnit.

Vlastně se musím přiznat, že ještě na střední jsem nic moc neplánoval - a byl to docela průser. Situace se zlepšila až poté, co jsem se naučil si věci organizovat, myslet dopředu (myslím, že se tomu taky říká zodpovědnost).

Datum: 15.03.14 11:49

Já samozřejmě nemyslel neplánovat si běžné životní, každodenní situace, já si taky rád věci plánuji, rád je mám promyšlené trochu dopředu a taky bývám nervózní, když se to stočí jinam. Ale nikdy bych neprohlašoval, že nebudu mít rodinu, protože jsem introvert (ačkoliv jsem), to je blbost

Víte kolik ženských má introverty rádo? Chce to jen se jich nebát.

Berte život trochu s nadhledem, stejně ho nepřežijete...

Pokud chcete v této zemi zůstat a dožít v ní, je ideální mít práci, která Vás bude bavit a naplňovat, budete potom mít motivaci se neustále zlepšovat a úspěch, potažmo peníze příjdou také. Samozřejmě slovo úspěch a bohatství je pro každého individuální.

Ale život není jen o práci a o penězích, u mě je rodina na prvním místě, takže jí většinu věcí podřizuju.

Datum: 15.03.14 14:24

"Víte kolik ženských má introverty rádo?"

Věřím tomu, že jich je dost. Ovšem nedělám si v žádném případě iluze o fyzické kráse, duševním zdraví či ekonomické situaci takových introvertomilek...

Ano, jsem nesmělý ale zároveň hrdý, tak si samotu asi zasloužím.

Co se týče rodiny, jsem jen realista. Vím, že nemám pečovatelské sklony, nemám rád děti, otcovství si ani nedovedu představit, pro mě je to něco jako forma otroctví (vzhledem k tomu, kolik to člověka stojí času a svobody, peněz a nervů samozřejmě taky). Ne, opravdu nejsem rodinný typ...

Datum: 14.03.14 22:39

Pokud nemate zadne cile, ambice, konicky, nic vas nebavi, nechcete zit ze dne na den a z podnikani mate strach, pak bude ta posledni moznost pro vas zrejme tou nejlepsi volbou. Nicmene na takove rozhodnuti je vzdycky casu dost. Kdo vi, treba vas za rok neco chytne, nebo vas srazi auto a nebudete muset namahat s nejakym rozhodovanim.

Datum: 15.03.14 01:13

Děkuji za upřímnou odpověď. Ale vždyť já mám cíle a ambice, jen jich mám víc a nemohu si vybrat...

Datum: 14.03.14 22:46

Postavit se na vlastní nohy a začít se živit a přestat být na někom závislý.

Datum: 15.03.14 01:38

To zní rozumně. Hlavně začít včas, nejlépe ještě na té VŠ, abych se stačil stát nezávislým dříve než těsně před důchodem. Pak už by ta nezávislost byla dobrá jenom k tomu, že bych si mohl vybrat, do jakého domova důchodců, popř. LDN půjdu dožít...

Od: row
Datum: 14.03.14 22:53

Zrovna IT obor - to dnes zvládá každé děcko, myslím, že to za čas tak perspektivní nebude...Cizina je určitě dobrá myšlenka.

Datum: 15.03.14 01:09

A prozradíte nám, co dnes nezvládá "každé děcko"? (Mimochodem, vyznáte se v tom IT oboru vůbec? Protože ono řídit auto dneska taky zvládá každé děcko, ale ne každý je automechanikem...)

Ono o práci je dnes nouze všude.

Různých manažerů, obchoďáků, ekonomů atd. je s odpuštěním jako sr*ček. Nemám bohaté a vlivné rodiče ani známé, kteří by mi dohodili místo, na které normálně čeká 300 lidí. S právníky to asi bude podobné. Ale nevím, možná že ne. Zatím možná jedna z mála alternativ. Na ostatních humanitních oborech to zjevně bude ještě horší. Dodělám školu a budu prodávat hranolky. Naprosto o ničem. Medicína se také jeví jako možnost, ale co se týče perspektivy a platového ohodnocení, o moc lepší než to IT to asi nebude. Totéž jiné technické nebo biomedicínské obory.

A vykašlat se na studium úplně nemůžu, protože se na nic jiného nehodím. Na profesionální sport nemám fyzičku (ani by mě nebavil), na umění nemám kreativitu a na řemeslo manuální zručnost.

Zkrátka pokud jde o výběr oboru, zrovna tam mám svědomí celkem čisté...

Ale samozřejmě Vás třeba napadá něco lepšího.

Od: axus®
Datum: 14.03.14 23:22

Podobne myslenky cloveka obvykle napadaji s nosem zaborenym v pulitru pateho piva.

Cas dotazu tomu i odpovida.

Tedy rada je, ze rano je moudrejsi vecera. Vyspi se na to.

Datum: 15.03.14 01:34

Tak to mám tohle asi nějak naopak, s větší dávkou alkoholu bývám veselým spontánním pozitivním člověkem, který má každého rád a podobné starosti ho vůbec netíží. Proto raději moc často nepiju, měl bych sklon k alkoholismu...

Datum: 15.03.14 11:52

A s tím náběhem na racionální depresi taky něco dělejte. Víc se usmívejte, svět Vám bude připadat hezčí ;)

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.