Nájemné za prostor od známého

Od: Datum: 14.03.14 12:05 odpovědí: 9 změna: 18.03.14 14:26

Dobrý den.

Chci se zeptat, zda-li musím platit nájemné za prostor ( bývalá garáž) , ve které budu provozovat SVČ a vlastník prostoru nájemné nepožaduje? Je nutností platit alespoň nějaké minimum nebo stačí čestné prohlášení o tom, že mi vlastník prostor vypůjčí zdarma?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.03.14 12:35
avatar

Platit nemusíte. Ale pokud byste platil /byť třeba naoko/, mohl byste si to odečíst z daní, což je výhodné. Takže já bych smlouvu udělal a pak se s majitelem dohodl, že nic nedostane když nechce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 14.03.14 13:17
Ale stejne tak by mel znamy tu castku uvest jako vedlejsi prijem a zdanit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.14 13:18

Přesně tak. Nájmy nejsou osvobozeny od daní. Ale pokud nic nedostane? Tak nic přeci danit nemusí ... je tak?

Datum: 14.03.14 13:19

Jasně, to dává smysl, ale přeci bude muset uvést nájemné jako příjem a zdanit jej.

Datum: 14.03.14 13:29
avatar

Pokud ale není OSVČ a ani si jinak nepřivydělává, tak to nic neovlivní a nemusí to danit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.14 14:08

Je to mamka mého přítele, je v důchodu... má akorát DPP u účetní firmy.

Od: uska®
Datum: 14.03.14 20:08

Správně jste si odpověděl sám -

Jasně, to dává smysl, ale přeci bude muset uvést nájemné jako příjem a zdanit jej.

Vy platit nájem nemáte povinnost, to je FÚ fuk. Jakákoliv výše pronájmu z nemovitosti se musí zdanit ( par. 9), nezáleží zda pronajímá student, pracující nebo důchodce či nezaměstnaný. Příjmy z pronájmu nemovitosti nespadají do nedaněných položek, ale příjmy z pronájmu movitých věcí ano. Jen je vyjímka u příležitostného pronájmu chaty, tento případ se daní pod par. 10.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.03.14 13:57

Děkuji za odpověd, když jsem ještě hledala nějaké informace, napadlo, že můžeme sepsat smlouvu o Výpůjčce. Také může být? Tím pádem bude jasně dáno, že mi vlastník domu vypůjčuje k užívání nebytových prostor. Snad to také může být.

Datum: 18.03.14 14:26
avatar

Může to tak být. V úvahu připadá buď výprosa (§ 2189 a násl. obč. zák.) nebo výpůjčka (§ 2193 a násl. obč.zák.). Mezi těmito instituty je určitý rozdíl. U výprosy se nesjednává doba užívání ani účel. Půjčitel tedy může kdykoli žádat vrácení věci. U výpůjčky jde o dočasné užívání, proto se sjednává doba, po kterou bude vypůjčitel věc užívat a také účel užívání věci.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.