Nájemné za prostor od známého

Od: odpovědí: 9 změna:

Dobrý den.

Chci se zeptat, zda-li musím platit nájemné za prostor ( bývalá garáž) , ve které budu provozovat SVČ a vlastník prostoru nájemné nepožaduje? Je nutností platit alespoň nějaké minimum nebo stačí čestné prohlášení o tom, že mi vlastník prostor vypůjčí zdarma?

Děkuji.

9 odpovědí na otázku

2x

Správně jste si odpověděl sám -

Jasně, to dává smysl, ale přeci bude muset uvést nájemné jako příjem a zdanit jej.

Vy platit nájem nemáte povinnost, to je FÚ fuk. Jakákoliv výše pronájmu z nemovitosti se musí zdanit ( par. 9), nezáleží zda pronajímá student, pracující nebo důchodce či nezaměstnaný. Příjmy z pronájmu nemovitosti nespadají do nedaněných položek, ale příjmy z pronájmu movitých věcí ano. Jen je vyjímka u příležitostného pronájmu chaty, tento případ se daní pod par. 10.

Děkuji za odpověd, když jsem ještě hledala nějaké informace, napadlo, že můžeme sepsat smlouvu o Výpůjčce. Také může být? Tím pádem bude jasně dáno, že mi vlastník domu vypůjčuje k užívání nebytových prostor. Snad to také může být.

Může to tak být. V úvahu připadá buď výprosa (§ 2189 a násl. obč. zák.) nebo výpůjčka (§ 2193 a násl. obč.zák.). Mezi těmito instituty je určitý rozdíl. U výprosy se nesjednává doba užívání ani účel. Půjčitel tedy může kdykoli žádat vrácení věci. U výpůjčky jde o dočasné užívání, proto se sjednává doba, po kterou bude vypůjčitel věc užívat a také účel užívání věci.

0x

Platit nemusíte. Ale pokud byste platil /byť třeba naoko/, mohl byste si to odečíst z daní, což je výhodné. Takže já bych smlouvu udělal a pak se s majitelem dohodl, že nic nedostane když nechce.

Ale stejne tak by mel znamy tu castku uvest jako vedlejsi prijem a zdanit.

Přesně tak. Nájmy nejsou osvobozeny od daní. Ale pokud nic nedostane? Tak nic přeci danit nemusí ... je tak?

Jasně, to dává smysl, ale přeci bude muset uvést nájemné jako příjem a zdanit jej.

0x

Pokud ale není OSVČ a ani si jinak nepřivydělává, tak to nic neovlivní a nemusí to danit.

Je to mamka mého přítele, je v důchodu... má akorát DPP u účetní firmy.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]