1x



Sociální dávky a svatba

Od: Datum: 04.03.14 17:05 odpovědí: 12 změna: 10.03.14 22:10

Dobrý den,

už třetím rokem mám přítele se kterým máme vztah založený na schůzkách. Je to moc pěkný vztah a proto ho nechceme měnit nějakým společným soužitím a pod. Také nás to neláká z důvodu že jsme oba už rozvedený. Prostě si chceme i na dále žít každý po svém. Ale i přesto by jsme se rádi vzali. Jako důkaz že patříme k sobě a že i když spolu nežijem že to spolu myslíme vážně. Problém je v tom že já pobírám sociální dávky a budoucí manžel by se stal společně posuzovanou osobou. Jak se společnému posuzování vyhnout? Když i nadále spolu nebudeme žít, máme odlišné bydliště a nechceme mít společné finance? Jde to nějak udělat? Poradíte, prosím?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.03.14 17:19
avatar

Jednoduše, nebudete se brát a budete dál žít tak, jak vám to dosud vyhovuje. Pročtěte si OZ a ona vás ta svatba přejde.

doplněno 04.03.14 17:33:

OZ-občanský zákoník

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.14 17:30

Oz?

Od: vlasatec*
Datum: 04.03.14 17:22
Myslím že bude mít na vás vyživovací povinnost. Doporučuji si ale najít práci.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.14 17:33

Práci mám zatím jen sezóní a vždy jdu na několik měsíců na dávky. Samozdřejmně celoroční práci hledám.

Datum: 04.03.14 17:29
avatar

Otázce nerozumím.Lidé se berou proto, aby spolu mohli žít. Ve společné rodině. Vy se chcete vzít, i potom žít odděleně,mít i oddělené finance. On si k Vám asi přijde v pátek zaskotačit, Vy k němu přijdete v neděli vyprat košile. A zase každý do svého. Takhle si představujete manželské soužití? Budete mít mimo jiné i dražší výdaje, každý zvlášť elektřinu, vodu, teplo, nájem...

To se opravdu raději neberte, když na sňatek pohlížíte s takovýmto názorem. Co vůbec od sňatku očekáváte? *ee*Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lotus*
Datum: 04.03.14 19:37

Myslím, že to udělat nejde, abyste se vzali a nebyli posuzováni společně, tedy jako společně žijící, řešící domácnost, finance. Úplně nechápu, k čemu v takovém vztahu svatba, zvlášť, když papírově je očividně výhodnější zůstat svobodní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmm12345
Datum: 04.03.14 23:13

My to tak máme s manželem taky. Manžel má trvalé bydliště 200 km daleko a kvůli práci, přátelům a taky kvůli tomu, že máme oba rádi svůj klid žijeme odděleně. Pobírám příspěvek na bydlení a nikdy nebyl žádný problém. Vzhledem k tomu, že máme téměř stejné platy, tak ani nemáme možnost se vzájemně vyživovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.14 23:19
avatar

Váš dotaz porušuje pravidla této poradny (ptáte se na obcházení/porušování zákona) a odpovědi rádců by porušovaly totéž pravidlo (proto se zde odpovědi pravděpodobně nedočkáte).

_______ K dotazu:

NOZ, § 687 (1) Manželé mají rovné povinnosti a rovná práva.

(2) Manželé si jsou navzájem povinni úctou, jsou povinni žít spolu, být si věrni, vzájemně respektovat svou důstojnost, podporovat se, udržovat rodinné společenství, vytvářet zdravé rodinné prostředí a společně pečovat o děti.

---

§ 690 Uspokojování potřeb rodiny Každý z manželů přispívá na potřeby života rodiny a potřeby rodinné domácnosti podle svých osobních a majetkových poměrů, schopností a možností tak, aby životní úroveň všech členů rodiny byla zásadně srovnatelná. Poskytování majetkových plnění má stejný význam jako osobní péče o rodinu a její členy.

§ 691 (1) Nemají-li manželé rodinnou domácnost, nese každý z nich náklady své domácnosti; to je nezbavuje povinnosti navzájem si pomáhat a podporovat se.

§ 697 Výživné mezi manžely (1) Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Vyživovací povinnost mezi manžely předchází vyživovací povinnosti dítěte i rodičů.

_______ Po uzavření manželství k sobě budete mít navzájem vyživovací povinnost (oba budete mít právo na srovnatelnou úroveň) a budete společně posuzováni. Podle mne se "to obejít nedá".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cervenamrkev
Datum: 10.03.14 21:06

Podle mne se můžete vzít a bydlet každý jinde a setkávat se jenom o víkendu, to by neměl být žádný problém. Jinak si v dotazu hrozně protiřečíte. Ivzez píše dobře, jako manželé budete posuzováni společně, nemůžete využívat jenom výhody. Nezapomeňte, že pokud se stanete manželé, bude jeden z Vás pobírat pozůstalostní důchod po tom druhém. Takže tady máte nějakou jistotu do budoucna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.14 21:16
avatar

Jde to udělat pouze tak, že se prostě nevezmete. Pokud spolu nechcete žít, chcete si dál žít po svém, nechcete spolu ani hospodařit, nedá se přece hovořit o manželství. Pokud patříte k sobě a myslíte to spolu vážně, jste si toho oba přece moc dobře vědomi. Tak nač by vám byl oddací list, když manželský život nehodláte vést?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.14 21:24
avatar

nedoporučuji vám svatbu .. podle věty "já pobírám sociální dávky " usuzuji že zrovna v balíku nejste a já moc dobře vím že mít na svatbu v dnešní době i 50 000 Kč je výsměch .. když se bral příbuzný tak dal za svatbu se vším všudy přes asi 90 000 Kč a to byla prosím pěkně malá svatba .. takže žádná levná sranda ..

další věc nechápu vy vlastně píšete "nebydlíme spolu, nemáme společné finance ale vezmeme se a potom spolu bydlet nebudeme a finance budeme mít oddělené" .. proč se chcete teda vlastně brát? pro vás to bude spíše cesta k horšímu .. dneska už stejně polovina páru žije jen prostě spolu bez svatby a je to vyřešené ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 10.03.14 22:10
A co si nechat za tisícovku změnit na matrice příjmení? Žádné právní důsledky to mít nebude, ale můžete vystupovat třeba jako pán a paní Novákovi a lidé si hned budou myslet, že jste manželé.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.