Nevyplacená mzda vs výpověď

Od: Datum: 09.03.14 18:20 odpovědí: 3 změna: 09.03.14 21:39

Dobrý den potřeboval bych poradit, když mi zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15 dnů a oznámí mi že peníze pošle až o 14 dní později a poté mi nepříjdou na účet, můžu podat ,,Okamžité zrušení pracovního poměru´´? Když podám písemně Okamžité zrušení pracovního poměru je nějaké odstupné? Jakou má zaměstnavatel lhůtu aby mi vyplatil mzdu, může podle zákona vyplácet mzdu až např. 28 týden v měsíci? Děkuji všem za rady :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.03.14 18:27

§ 56Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem - b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).

doplněno 09.03.14 18:29:

§ 141 (1) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku

doplněno 09.03.14 18:38:

"příklad: výplatní den je 13. následujícího měsíce. Termín výplaty mzdy za únor je 13. březen, ale splatnost uplyne až na konci března. Tudíž byste mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, pouze pokud by Vám nebyla vyplacena mzda ani do 15. dubna"

odstupné ano

doplněno 09.03.14 18:47:

doporučuji zaměstnavatele na porušování zákona upozornit a vyzvat ho k nápravě. Můžete též informovat a dát podnět inspektorátu práce, provede kontrolu a udělí zaměstnavateli pokutu. Odstupné dle délky výpovědní lhůty a prům. výdělku

Ohodnoceno: 4x
 
Od: danile9
Datum: 09.03.14 18:35

Když zaměstnavatel nevyplatí mzdu a dluží mi jí vyplatit. Dá se k dlužné částce i nějaký úrok? Případně jak vysoký úrok je aby donutilo zaměstnavatele vyplatit.

Datum: 09.03.14 21:39
avatar

Je nutné rozlišovat dva pojmy: Období splatnosti mzdy (tím je podle ZP celý následující kalendářní měsíc) a výplatní termín - ten určuje zaměstnavatel, který jej může i měnit.

Po uplynutí období splatnosti mzdy má zaměstnavatel ještě zákonno lhůtu 15 dnů. Pracovní poměr je možné zrušit teprve po marném uplynutí této lhůty.

Nyní byste mohl pracovní poměr zrušit kvůli nevyplacené mzdě (nebo její části) za prosinec, pro mzdu za leden to bude možné nejdříve 16. března.

------- Zaměstnanec, který okamžitě zruší pracovní poměr, náleží náhrada mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (zpravidla za dva měsíce).

------- Úrok z prodlení stanoví ČNB, nevím, jak je momentálně vysoký, ale určitě nejde o částku, která by zaměstnavatele nějak motivovala.

Spíše bych doporučila obrátit se na inspektorát práce (nevyplacení mzdy je porušením zákoníku práce za něž může inspektorát uložit dost vysokou pokutu).

___ Nejde-li o pravidelně se opakující situaci, nechala bych to být (zaměstnavatel se mohl do problému dostat kvůli neplatícím zákazníkům).

Jde-li o opakovanou situaci, zkuste zaměstnavatele písemně vyzvat (nežádat!) k doplacení dlužné mzdy a k nápravě do budoucna.

Jde-li téměř o pravidlo (opakuje se již několik měsíců), přidala bych k výzvě upozornění, že se v případě potřeby obrátíte na inspektorát práce, a že se svého nároku budete domáhat soudní cestou.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.