Nalačno = nepít ani vodu?

Od: Datum: 07.03.14 08:55 odpovědí: 11 změna: 07.03.14 14:39

Byla jsem na urologii a doktor mi řekl, že mám druhý den přijít na odběr moči cévkou. Sestra mi řekla, že mám přijít nevymočená - na to jsem jí řekla, jestli to znamená, že si po probuzení nemohu dojít na wc. Tak prý to není, ale musím prostě přijít s tím, aby v močovém měchýři něco bylo, čili pak pít.

Přišla jsem tam a tam mi řekli, že jdu taky na odběr krve a že jestli jsem prý nalačno. Říkala jsem, že jsem o odběru krve nevěděla, ale že nalačno jsem, že jsem pila jen obyčejnou vodu, kvůli tomu odběru moči. A na to mi sestra řekla, že tedy nejsem nalačno, že i ta voda může odběr ovlivnit.

Už jsem byla za život na nesčetně odběrech krve a pokaždé, když to bylo nalačno, jsem něco pila. Jednak proto, že bych ráno zcela jistě omdlela, kdybych se nenapila a jednak proto, že pak říkají, že krev neteče. Nikdo mi nikdy neřekl, že nesmím ani pít.

Říkala mi sestra nesmysl nebo opravdu může obyčejná voda ovlivnit odběr krve? Máte někdo zkušenost?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.03.14 09:08

Myslím si, že i obyčejná voda může výsledky odběrů ovlivnit.

Pokud jdu na odběry, byla jsem poučena, že si mám ráno vzít užívané léky a maličko je zapít, jen co je spolknu. Jinak nic nejíst ani nepít. Tak jdu a ´vezmu si s sebou do plastové lahvičky vodu, do tašky třeba rohlík a po odběrech se už mohu napít a ten rohlík sníst. Před odběry opravdu nic, jen ten doušek na případné léky.

Je to nepříjemné, vím, ale jednou za čas se to musí vydržet. Jaga.

doplněno 07.03.14 09:53:

Je fakt, že chodím na odběry ohledně cukrovky, tam je to hodně přísné. U jiných odběrů je to možná benevolentnější. To nevím.

Ohodnoceno: 0x

Od: skye®
Datum: 07.03.14 09:35

No většina lidí to asi přetrpí, ale já ne - jednou se zapomenu napít a po chvíli co odejdu z domova omdlím

Datum: 07.03.14 09:10

Já myslím, že sestra je zbytečně úzkostlivá. Ono možná všeobecně se to "nalačno" přeceňuje, zas aý tak velký vliv by to být němělo. (Ostatně někdy, když je situace akutní, připíší na žádanku "statim" a ne vše kašlou.)

No, jsem laik, ale tak úplně si nevymýšoím, sem tam jsem o tom něco slyšel. Schválně, co napíší zdejši medicínsky vzdělaní rádcové.

doplněno 07.03.14 09:14:

Citát:

Příprava na odběr krve

Odběr venózní krve se provádí většinou ráno, obvykle nalačno. Pacient je poučen, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná jídla. ráno před odběrem nemá trpět žízní. Je vhodné, napije-li se pacient před odběrem 1/4 l čaje (vody). Pokud nebude vyšetřována glykémie a pacient nemá diabetes, může si čaj i velmi slabě osladit. Laboratorní příručka odběr krve na laboratorní vyšetření

http://www.medipont.cz/priprava-na-vysetreni/

Ohodnoceno: 2x

Od: xixi*
Datum: 07.03.14 09:26

Mě bylo řečeno, že můžu zapít léky před jakýmkoliv odběrem či vyšetřením, pokud mi vysloveně není řečeno NIC nejíst a NIC nepít. Čistou vodou a co nejméně, ale můžu. Dcera, se kterou jezdíme dvakrát do roka na vyšetření do Prahy a měla by být na lačno, má povoleno čtvrt litru vody (cesta vlakem trvá tři hodiny) aby vůbec byla schopná absolvovat cestu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.03.14 09:33

Tak to mi opravdu nikdo nikdy neříkal. Já bych bez napití nevydržela ani kdybych chtěla - jednou se zapomenu napít a do deseti minut od domu omdlím. A to nepřeháním...Navíc mi xkrát při odběru říkali, když mi pořádně netekla krev - "Vy jste málo pila, že jo?"

Tak to jsem tedy zmatená...

Datum: 07.03.14 09:36

Velmi záleží jaký odběr krve to je. Když se jde na cukrovku nesmí se pít, jíst nic, ale třeba na boreliózu můžete být i najedená, třeba odpoledne a nevadí to. Záleží, co se v krvi testuje, protože i voda to zkresluje. Já chodím na kardiologii, kde mi dělají vše z krve i z moči, a nesmím jíst a pít nic. Léky na tlak si beru až potom,když se najím, neb na lačno by mi bylo špatně.

Datum: 07.03.14 09:52

Pro každý odběr "na lačno", je něco jiného. V půli ledna, mě sestra v odběrovém centru ve fakultce pobrblala, že jsem nic nepila, že každému říká, že před odběrem má vypít cca 2 l, jinak je krev hustá a nejde natáhnout. A pak poslechni! Když to neupřesní. :(

Datum: 07.03.14 13:58

ano, krev u dehydratovaného člověka (a to nemusí omdlívat žízní) prostě při odběru neteče - to vím z vlastní zkušenosti (jen mně ji nikdo nenatahoval (to se snad nedělá?)) - prostě mně (správně) napíchli žílu, a krev netekla a netekla...

Datum: 07.03.14 09:57

MUDr Jiří Pešina píše:

Před odběrem krve je důležité dodržet určitá pravidla, aby výsledky nebyly zkreslené. Odběr vzorku krve na laboratorní vyšetření by měl být proveden ráno a nalačno. Ráno hlavně proto, že tzv. normální hodnoty jsou celosvětově sestavené pro časné dopolední hodiny. Nalačno proto, že jídlo velmi ovlivňuje metabolismus, a tedy také laboratorní výsledky. Nalačno znamená, že celých 12 hodin před odběrem mebudete nic jíst. Poslední jídlo by mělo být lehké a naposledy někdy kolem sedmé večer předcházející den. Nalačno však neznamená omezení příjmu neslazených a netučných tekutin, jako jsou voda, slabý čaj a podobně. Vysloveně nevhodné jsou káva, mléko, silný čaj nebo pivo. Úplné vynechání tekutin po celonočním žíznění by příliš "zahustilo" krev a některé výsledky by mohly být falešně změněné. Před odběrem vzorku krve je správné vypít alespoň 2_3 decilitry obyčejné vody

(Tučné písmo je zvýrazněno ode mne)

Ohodnoceno: 5x

Datum: 07.03.14 10:18

Děkuji, toto mi přijde logické. No asi se příště prostě budu ptát před konkrétním odběrem, jak si to představují.

Od: myse®
Datum: 07.03.14 14:39

já piju vždycky aspon půl litru čaje nebo vody... jinak prostě "neteče" a naopak mi to sestry říkaly, abych pila co nejvíc...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.