Nárok na mateřskou v nezaměstnanosti

Od: Datum: 05.03.14 21:50 odpovědí: 4 změna: 05.03.14 22:51

Dobrý večer všem,

je mi 33 let a v současné době pracuji 10 let v jedné firmě. Nedávno jsem se vdala a chtěla bych s manželem založit rodinu. V práci na mě začal po svatbě tak trochu nátlak, moje nadřízená očekává, že odejdu na mateřskou, a mám dojem, že se mě chce zbavit ještě dřív, než k tomu dojde, a nahradit mě mladší kolegyní. Samozřejmě, že mě nemůže z tohoto důvodu vyhodit, ale známe to, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Jsem z toho trochu ve stresu, protože si myslím, že bych jako nezaměstananá neměla nárok na žádnou mateřskou ani rodičovský příspěvek. Musela bych si hledat nové zaměstnání a upřímně, nejsem povaha na to, abych někde nastoupila a do půl roku jim oznámila, že jsem těhotná a odešla.

Byl jste někdo ve stejné či podobné situaci a jak jste to řešili?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jm*
Datum: 05.03.14 21:53

Měla by jste nárok jak na mateřskou, tak v případě vyhození nárok na podporu, pokud jste v posledních 2 letech byla pojištěna.Osobní zkušenost bohužel nemám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 22:12
avatar

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) máte jako zaměstnaná nárok samozřejmě, pokud v průběhu dvou let PŘED nástupem na PPM máte aspoň 270 pojištěných dní. Tuto podmínku splňujete. Pokud by Vás zaměstnavatel propustil, vznikl by Vám i přesto nárok na PPM, kdybyste na ni nastoupila do 180 kalendářních dní (ochranná lhůta) po ukončení pracovního poměru (znamená to, že byste musela v den propuštění být těhotná aspoň něco málo přes dva měsíce).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 22:15
avatar

Na rodičovský příspěvek byste podle mě nárok měla i jako nezaměstnaná... Být vámi, zkusím to v té práci vydržet, s manželem se hodně snažit, aby to mimino bylo co nejdříve, a pak tradááááá a hurááááá na nemocenskou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 22:51
avatar

Soustřeďte se na rodinu a neřešte, "co by kdyby" (na to bude čas, až taková situace nastane). Zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z některého důvodu uvedeného v § 52, přičemž např. porušení předpisů zvlášť hrubým způsobem by musel prokázat a obhájit před soudem, což není právě snadné.

Navíc v době těhotenství byste byla v ochranné době, během níž Vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď např. pro nadbytečnost.

------- Na rodičovský příspěvek (RP) byste měla nárok i jako nezaměstnaná. RP na rozdíl od PPM není dávkou nemocenského pojištění, jde o sociální dávku, která náleží i nezaměstnaným.

Pokud bude možné stanovit vyměřovací základ u otce dítěte, budete si i jako nezaměstnaná moci vybrat výši a délku výplaty RP (nemusela byste automaticky "spadnout" do čtyřleté varianty).

Takže se zbytečně předem nestresujte!

Přeji zdravé miminko.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.