Dlouhodobý pobyt v zahraničí vs. kom. odpad

Od: Datum: 05.03.14 18:50 odpovědí: 6 změna: 06.03.14 17:08

Dobrý den , prosím o radu od r. 1998 jsem bydlela dlouhodobě v Německu kde jsem měla trvalý pobyt a v roce 2012 jsem se vrátila a město tvrdí že jsem měla zde v republice trvalý pobyt tak i povinnost platit komunální odpad ... Dokáže mi někdo poradit jak dokázat že jsem v ČR zrušila trvalý pobyt? popř. jak se bránit nařčení že dlužím za komunální odpad

když jsem tady nebydlela a byla odhlášení z trvalého pobytu v ČR . Děkuji všem za radu .Martina


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cunabe
Datum: 05.03.14 19:58

Jestliže jste místo trvalého pobytu ZRUŠILA, tak to jste udělala špatně a město má pravdu.

Správně jste měla postupovat podle § 10 odst. 12 zákona 133/2000 sb. o evidenci obyvatel a místo trvalého pobytu UKONČIT.

Zákon říká, že občan v případě, že se rozhodl ukončit trvalý pobyt na území České republiky, sdělí tuto skutečnost písemně ohlašovně podle místa trvalého pobytu. Toto své rozhodnutí nemusíte nijak zdůvodňovat, dokladovat žádné údaje a podobně. Celou záležitost vyřídit na dálku korespondenčně. Stačí na kus papíru napsat zhruba následující větu:

Ve smyslu § 10 odst. 12 zákona 133/2000 sb. o evidenci obyvatel v platném znění vám tímto oznamuji své rozhodnutí ukončit trvalý pobyt na území České republiky.

Tohle podepište (podpis nemusí být ověřený) a odešlete na adresu místně příslušného obecního úřadu. Můžete použít i datovou schránku a nebo e-mail, disponujete-li kvalifikovaným certifikátem. Do patnácti pracovních dnů musíte odevzdat občanský průkaz, takže nejjednodušší je poslat ho přímo s písemným rozhodnutím v obálce rovnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martimarek
Datum: 05.03.14 20:31

Dobrý večer , moc Vám děkuji za odpověď ale v roce 1998 ještě nebyla EU a já jsem zrušila ( asi jsem to špatně napsala ) UKONČILA trvalý pobyt i z toho duvodu že jsem prodala byt a byla to podmínka že ukončím trvalý pobyt k tomuto bytu ale nejsem si jistá že jsem odevzávala občanský prukaz.

Otázka zní jestli je možné dokázat že chyba není na mé straně já už přesně nevím všechny detaily vždyť to bylo v roce 1998. Děkuji Martina

Od: cunabe
Datum: 05.03.14 20:55

Musíte si vzpomenout, co jste vlastně v roce 1998 udělala, zda jste místo trvalého pobytu ZRUŠILA nebo UKONČILA. Jedná se o zcela rozdílné úkony s následujícím rozdílem:

Pokud by Vám byl ZRUŠEN údaj o místu trvalého pobytu podle § 12 zákona o evidenci obyvatel, tak by po nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení údaje o trvalém pobytu bylo místem Vašeho trvalého pobytu sídlo ohlašovny v ČR a budete mít povinnost platit za odpad!

V případě UKONČENÍ trvalého pobytu na území ČR je v informačním systému evidence obyvatel vedena Vaše poslední adresa pobytu s datem ukončení pobytu a povinnost platit v ČR nemáte.

Zda byla v roce 1998 již EU nebo zda jste prodala byt nemá žádnou souvislost s místem trvalého pobytu.

Z formulace Vašeho dotazu se obávám, že chyba bude na Vaší straně. V roce 1998 jste prodala byt, odjela do Německa, místo vašeho trvalého pobytu v původním bytě Vám bylo ve správním řízení ZRUŠENO a od té doby máte nové místo trvalého pobytu v místě ohlašovny v ČR. Nezbývá, než aby jste si v registru obyvatel zjistila, jaký údaj tam k vaší osobě aktuálně evidují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martimarek
Datum: 05.03.14 21:27

Děkuji za odpověď , já si už moc nevzpomínám jen jsem to té paní tenkrát na tom úřadě řekla že se stěhuji do Německa tak jsem to brala že ví co dělá ... a dnes mi paní z úřadu pro placení komunálního odpadu napsala že jsem hlášená pořád na staré adrese z roku 1998 tedy původní ... Děkuji vám ...

Datum: 06.03.14 01:14
avatar

I já to vidím na chybu na Vaší straně. V r. 1998 nebyla ČR členem EU, která však existovala (vznikla počátkem 50. let - tehdy s jiným názvem). Členství ČR v EU nemá nic společného s Vaší povinností platit za odpad. I v r. 1998 jste měla na úřadě obdržet potvrzení o tom, že jste zrušila nebo ukončila trvalý pobyt.

Pokud ale jste vedena stále na původní adrese, je zřejmé, že k ukončení ani ke zrušení trvalého pobytu nedošlo. Nedohledala byste někde nějaký doklad z jednání na obecním úřadu?

------- K poplatku za odpad. Napadá mne vznést námitku promlčení, ale netuším, zda to s tím uspějete.

Můžete nějak doložit pobyt v Německu? To by mohlo být důležité i kvůli platbám zdravotního pojištění. Pokud zde nebyl pobyt ukončen, budete možná dlužit i zdravotní pojištění...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martimarek
Datum: 06.03.14 17:08

, děkuji za odpověď ano doklad o trvalém bydlišti z Německa jsem našla , odhlášní z ČR však ne ... a zdravotní pojištění mám naštěstí v pořádku ale předkládala jsem výpis o pojištění v Německu od AOK ...

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.