1xOSVČ - žena děti 7 a 10 roku

Od: Datum: 05.03.14 17:51 odpovědí: 8 změna: 06.03.14 16:58
avatar

Manželka vypracovává daňová přiznání. Dnes ji jedna klientka volala, že toto ji sdělili na zdravotní pojišťovně. Na netu nejde nic zjistit a naše známé účetní také o tom také nic neví.

OSVČ - žena děti 7 a 10 roku chodící do základní školy odpoledne nejsou v družině- je pravda, že je osvobozena od placení zdravotního pojištění do doby trvání základní školy? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.03.14 18:17

přímo osvobozená není, ale neplatí pro ni minimální vyměřovací základ - tedy když si vydělá míň, nemusí doplácet do minima.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cuca®
Datum: 05.03.14 18:29
avatar

Nevim jak je to u OSVC.

Ale vy zeny, ktere mate alespon dve deti do 15 let, ktere nenavstevuji placenou skolni druzinu ci hlidani, nemusite, pokud jste osoba bez zdanitelnych prijmu platit zdr.pojisteni.

Ja se to dozvedela nahodou, kdyz jsem chtela u jedne firmy nastoupit na DPP,musela bych si sama platit zdr.poj., protoze pri registraci na uradu prace si muzete vydelat do cca 4250 hrubeho.takze si staci dojit na zdr.pojistovnu, kde se nahlasite, myslim ze chteli i rodne listy deti.

Takze kdyz jsem bez prace jdu na zdr.pojistovnu, kdyz praci treba na prac.smlouvu dostanu, opet to nahlasim a tak dokola.

Ted mi konci v dubnu prac.smlouva na dobu urcitou, tak tam opet zajdu.na urad prace se neregistruji, mne uz se to do duchodu nezapocitava, praci shanim sama a nemusim tam jezdit.

Ovsem pozor! Dovrsenim 15 let veku ditete se toto uz neda vyuzit, takze pozor na velka penale! Pak se jedině zaregistrovat na uradu prace, nebo mit pracovni smlouvu, nebo platit 1148 jako obzp.

Snad je to trochu srozumitelne...

doplněno 05.03.14 18:52:

@jancaak nerozumim souvislostem, asi si sedim na vedeni.

Uplatnit si to muzu, pokud pecuji celodenne a radne, tudiz i bez uplaty za skolku.takze ja to uplatnuji pres dva roky, kdy synovi bylo pres 9 a dceri uz 12.takze u mensich deti by musela hlidat babicka nebo tak.

Ale osvetli to dopodrobna nejaka znala ucetni...ja uvedla svoji zkusenost, presne zneni zakona ci co to upravuje nevim,takze tazateli presne neodpovim, jako i nekolik dalsich ucetnich,ktere tazatel oslovil, jak to je u tech osvc,

doplněno 05.03.14 19:01:

Aha@jancaak diky za doplneni a diky @ivzez za odbornejsi a srozumitelnejsi pohled, opet jste nezklamala :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.03.14 18:35

cuca - ve školce může být každé z dětí max. 4 hodiny denně

doplněno 05.03.14 18:58:

celodenní a řádná péče znamená dítě ve školce max. 4 hod denně a ve škole nesmí do družiny

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 18:53
avatar

Za rediče pečujícího celodenně o jedno dítě do 7 let nebo dvě děti (více dětí) do 15 let hradí zdravotní pojištění stát. Stát hradí pojištění vždy jen za jednoho z obou rodičů. Pečující rodič se musí předem nahlásit na zdravotní pojišťovně (do 8 dnů od začátku péče).

Při celodenní péči nesmí dítě navštěvovat družinu, ale zájmové kroužky, ZUŠ, apod. ano.

Takže pokud je hlavní činností celodenní péče o děti a SVČ je vedlejší, nemusela by zmíněná platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění ve výši předepsané pro OSVČ hlavní. Po skončení roku podá povinné přehledy a pojištění doplatí podle dosaženého zisku.

Zpětně za r. 2013 to už podle mne uplatnit nepůjde, ale mohlo by to jít v r. 2014. Přesné informace byste měli zjistit na zdravotní pojišťovně a na OSSZ.

doplněno 05.03.14 19:07:

Tak se obávám, že při celodenní péči o děti nelze vykonávat SVČ vedlejší. Podle tohoto odkazu by muselo jít o péči o osobu závislou na pomoci jiné osoby.

------- K zdravotnímu pojištění: Zákon o veřejném zdravotním pojištění

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 05.03.14 20:28

ivzez, jste v jiném zákoně ;) aby stát platil za pečujícího rodiče pojistné podle par. 7 odst. 1 písm. L zákona o veřejném zdravotním pojištění, tak ten rodič opravdu nesmí mít příjem z výdělečné činnosti nebo podnikání.

oproti tomu podle par. 3 odst. 6 písm. c zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění pro takto pečujícího rodiče neplatí minimální měsíční základ pojistného (tedy stát pojistné nehradí, nicméně i tak rodič hradí pojistné jenom ze skutečného výdělku, pokud je nižší, než minimální měsíční základ).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 22:33
avatar

Lesi, už jsem to doplnila i s odkazem na web ČSSZ. Doufám, že to z odkazu bude srozumitelné. (Ale přiznávám, že nechápu, proč rodič pečující celodenně o dítě nemůže podnikat jako SVČ vedlejší. Až by děti odrostly, přešla by činnost na hlavní.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.14 16:58

no, ten odkaz už zase ale není zdravotní pojištění, ale sociální (důchodové) a to je zase něco jiného. k tomu jsem se nevyjadřovala, protože zákon o důchodovém pojištění jsem už hodně dlouho nečetla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.14 19:27
avatar

Všem děkuji za rychlé a kvalitní odpovědi Jiří

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.