Vedlejší živn. činnost-vedení učetnictví

Od: Datum: 05.03.14 14:48 odpovědí: 24 změna: 06.03.14 08:39

Hezké odpoledne. Zřídil jsem si Živnostenský list , budu při práci dělat ptačí budky a krmítka. Byl jsem se zaregistrovat i na fin. uřadu k dani fyzických osob. A teď bych potřeboval poradit či odkázat na nějaké stránky. Jak mám dále postupovat. Koupil jsem si jednoduchý doklad , paragon , nikoli daňový doklad , k DPH jsem se nehlásil.

A teď k otázce. Někdo si přijede pro krmítko , já na paragon napíši např. 200 Kč krmítko , dám tam razítko , datum a dám mu originál , kopii si samozřejmě nechám.

Takto to budu dělat celý rok , budu střádat co jsem nakoupil , co jsem prodal , případně doklady z pošty o zaslání poštou. A to poté po tom roce všechno sečtu , nebo je na to potřeba nějaký speciální účetní program? Nebude to žádná velkovýroba , prodám měsíčně tak za 3-5000 Kč , a paní na finančáku mi říkala , že učetnictví je jednoduché , ale stejně se bojím , abych neudělal nějakou chybu a ještě nedostal pokutu. Budu rád za každou radu či odkaz na stránky. Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 05.03.14 15:08

Při zřizování živnostenského oprávnění se vás jistě zeptali, zda centrálně mají oznámit podnikání, či si to zajistíte sám. Zřejmě si účetnictví budete dělat sám, účtovat, či na paušál? Joo. vystavíte doklad, razítko není povinné! Pochopitelně si ukládat doklady na náklady, materiál atd. Nebylo by lepší si najít účetní, když už aspoň na porady? Na účetnitcví jsou papírové deníky, můžete si to vést i v excelu, či nějaký program na jednoduché účetnictví - Money atd.. Na intu budou.

doplněno 05.03.14 15:57:

Pro orientaci si přečtěte o tom v zák.o dani z příjmů než sbírat střípky.

doplněno 05.03.14 18:18:

Při zaslání na dobírku ale předem nevím výši poštovného , tedy nezlobte se.. zvážíte a podíváte se na ceník, popř. přidáte balné. Pokud to chce přesně, tak to jednou zabalíte, necháte si sdělit poštovné (na kolik pojistíte..). A dovniř balíku by nešlo dát paragon a pak přliložit do svého účetnictví Podací lístek? Tak se to dělá běžně.

doplněno 05.03.14 20:35:

Prachy si nechávám poslat na účet, takže adresátovi sdělím, co stojí předmět a bude připočteno poštovné, Na poště si nechám sdělit, co poštovné bude stát, připočtu k ceně a dopíše se to na složenku, o to požádám poštovního panáčka.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.03.14 15:25

Děkuji. Takže by mělo stačit nechávat si ode všeho paragony a účtenky za nákup materiálu. Samozřejmě vše si budu vést v počítači , kdy jsem koupil , komu jsem prodal a datumy , jen mi šlo o to , jestli v tom není nějaký háček , protože platit při příjmu cca 5000 Kč měsíčně včetně nákladů na materiál ještě účetní , to by se mi vůbec již nevyplatilo.

Od: jm*
Datum: 05.03.14 15:35

Budete uplatnovat skutečné výdaje. Stačí Vám jak je již psáno i excel. Prájmy-výdaje-- výdělek. Je lepší,promyslet, co pro Vás bude výhodnější, zda vést danovou evidenci, nebo použít výdaje procentem z příjmu. Předpokládám, že máte živnost volnou. Takto by jste měl automaticky výdaje 60 ˇ% . Nemusíte vést žádnou danovou evidenci, žádné učty.

Datum: 05.03.14 15:42

Takže bych si jen nechával paragony , které jsem vydal za nákup krmítek , ty bych po roce všechny sečetl , dalo by to např. 70 000 Kč , a na fin. úřadě by mi autamoticky napsali 42 000 výdaje , 28 000 příjmy , rozumím tomu správně?

Od: uska®
Datum: 05.03.14 15:56

ne ne - Výdaje paušálem (nemusíte dokládat žádný paragon za materiál a pod) u vás dělají 60%

příklad - prodáte za 70 000,- (příjmové doklady uschováte) a odečte si 60% bez dokladů ...42 000,- a k daním vám zůstane 28 000,- Kč.

Datum: 05.03.14 16:00

Děkuji , již jsem to pochopil :o) , budu evidovat jen to co prodám . A ještě jsem se chtěl zeptat , když to mám při zaměstnání , musím platit sociální a zdravotní pojištění , když už mi to vlastně odvádí zaměstnavatel?

Datum: 05.03.14 16:01

Při vedlejším první rok neplatíte.

Datum: 05.03.14 16:08

Na internetu jsem našel , že hranice platby sociálního je zisk 58 000 a vice , to znamená , že při prodeji do 145 000 Kč ročně nebudu odvádět sociální ( 145 000 - 60% náklady - 58 000 Kč )

Datum: 05.03.14 16:14

V prvním roce SVČ nebudete platit zálohy žádně. Po skončení roku podáte přehled o příjmech a výdajích, podle toho Vám vyjde, kolik máte doplatit,nebo nezaplatíte nic. Jistě, vyděláte třeba 50 000 kč, náklady budou 30 000 kč. Váš zisk (danový základ) bude 20 000 Kč z této částky se to počítá.

Datum: 05.03.14 16:45

A ještě otázečka. na internetu jsem našel , že jsem povinen vydat doklad o zaplacení na vyžádání. To znamená , že pokud si někdo přijede a vezme krmítko , zaplatí a zase pojede , tak pokud si paragon nevyžádá , tak ho nemusím dávat? Jak je to ještě v případě , že to zašlu poštou , mám se předem zákazníka přes E-mail zeptat , zda chce přiložit doklad o zaplacení?

Datum: 05.03.14 16:52

Nebylo by vhodné se ptát zákazníka přes e-mail. V případě zaslání poštou bych automaticky vypsala paragon a na kopiij si pro sebe napsala datum úhrady platby přes na účet. Doufám, že budete posílat zboží až po platbě. Na dobírku bych nikdy neposlala.

doplněno 05.03.14 20:07:

Na dobírku - do balíku dáte paragon na 1 ks krmítka 600,- Kč. Cenu 600,- napíšete na balík jako udaná cena. Vypíšete žlutou dobírkovou složenku - odesílatel + adresát, Kč vypisovat nebudete a podáte na poště se slovy - Prosím připočítejte mi na dobírku poštovné. Pošťačka spočítá, dopíše na složenku cenu - vašich 600,- + 158,- poštovné = 758,- Kč. A je to.

Nebylo by jednodušší vzít poštovné průměrem a odhadem za pevnou částku? Když pošlete pár balíků, tak budete již při balení znát cenu poštovného a jestli karton má o 10 dkg více nebo méně, to vás nezrunuje.

Datum: 05.03.14 17:05

Zasílat jsem chtěů převážně na dobírky , lidé nemají pro platbu předem moc důvěru , což se ani nedivím , v dnešní době , kdy je internet plný podvodníků. Při zaslání na dobírku ale předem nevím výši poštovného , tudíž ho do dokladu nemohu zapsat. Nebo to zaslat na dobírku a když bude někdo vyžadovat doklad o zaplacení , zašlu mu ho přes E-mail. Šlo by to i takto?

Datum: 05.03.14 20:26

Projděte si obchodní podmínky pár e-shopů, jak řeší balné a poštovné tam. Řada e-shopů má dva paušály - pro platbu předem a pro dobírku. Poštovné zjistíte na poště. Doporučuji promyslet, jak budete řešit nevyzvednuté zásilky na dobírku.

Datum: 05.03.14 17:19

Doklad bych vystavil automaticky,ani bych se zákazníka neptal. Tuto věc požaduji za běžnou.

Od: badatel
Datum: 05.03.14 20:52

Ještě jsem se chtěl zeptat. Koukal jsem na internetu , že částka pro sociální pojištění je letos nastavena na nějakých 79 000 Kč. Když vezmu , že budu uplatňovat paušálně 60 % náklady , tak celkově s náklady a vším možným nesmím překročit 197 000 Kč , což je 16400 měsíčně , když opravdu odpočítám mé náklady 50 % , tak se dostanu na 8000 Kč. Takže když si vydělám měsíčně šistého do 8000 Kč , nemusím odvádět nic , jak nad , tak již musím , nebo jak to je , abych nemusel platit při vedlejší činosti sociální? díky

Od: laik
Datum: 05.03.14 21:43
Doklad bych vystavil automaticky

Predpokladam, ze nevystaveny doklad = nepriznany (neevidovany, neoficialni) prijem, jen ciste (danove odpocitatelne) naklady (na material) = nizsi dane. *palec*

Datum: 05.03.14 21:17

Pokud bude Váš zisk do limitu 62121 Kč. tak sociální pojištění platit nebudete.A zdravotní poj. platíte 13.5 %

doplněno 05.03.14 21:36:

Vy se v tom naprosto ztrácíte Upřesním to.

Bud budete uplatnovat skutečné náklady, nebo náklady procentem z příjmu. Oboje najednou uplatnovat nemůžete. Skutečné výdaje je to, že za rok vyděláte např. 100 tis, skutečné náklady budete mít pouze 30 tis. Váš výdělek bude 70 tis. Musíte učty uchovat, vést danovou evidenci.

Nebo uplatníte výdaje procentem z příjmu dle živnosti. Volá živnost 60 % řemeslná 80 % atd. Např. vyděláte 100 tis. Automaticky máte náklady 60 % ikdyž je nemáte. Náklady máte tedy 60 tis. Váš výdělek je 40 000 Kč. V prvním případě budete doplácet na soc. pojištění V druhém případě ne, protože jste se vešla do částky 62121 Kč

Datum: 05.03.14 21:41
Jako laik se ptam, zda se muze rozhodnout az na konci roku podle struktury svych nakladu, jestli je chce uplatnit podle skutecne vyse dokladu nebo pausalem? Tedy jestli si muze vybrat, co je pro nej z hlediska dani vyhodnejsi? Nebo semusi rozhodnout uz na zacatku roku a nekde to oznamit?

Datum: 06.03.14 08:39

Rozhodněte se dobře. Tak aby vám to vyhovovalo na pořád. Je pracné, složité a drahé přecházet jeden rok ze skutečných výdahů na paušál atd. .

Datum: 06.03.14 02:13

Měla jsem dojem, že limit pro rok 2014 je 60.260 Kč. Od 60.261 Kč by se již zdravotní pojištění odvádělo. Ale možná, že se pletu. Mohla bych poprosit o odkaz?

doplněno 06.03.14 02:14:

Oprava: Samozřejmě jsem mínila sociální pojištění (zdravotní se hradí vždy).

Datum: 05.03.14 21:48

Nikde to nemusíte oznamovat. Učtu si můžete uklidit, vést danovou evidenci a za danové období, si vypočítáte, zda se vyplatí paušál, nebo výdaje skutečné.

Od: badatel
Datum: 05.03.14 22:04

Takže když si vydělám před odečtením paušálních nákladů ( 60 %) do 155 000 Kč , tak nebudu platit sociální pojištění. A ještě se zeptám , jak je to se zdravotním , tam je také nějaký limit , nebo se platí dle zisku.

Datum: 05.03.14 23:03

Zdravotní se platí 13,5 % z vyměřovacího základu.

Datum: 05.03.14 22:06
Dik za odpoved. *palec*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.