Ztráta dokladů vs riziko půjček

Od: Datum: 05.03.14 09:35 odpovědí: 15 změna: 06.03.14 08:26

Dobrý den, před několika dny jsem ztratil všechny doklady. Obávám se, aby někdo nezneužil situaci a nevzal si na mě někde půjčku, protože se doklady ještě nenašly. Známý mě poradil tyto webové stránky. Můžete mě prosím poradit, jak zde zjistím, jestli je na mě někde nějaká půjčka čerpána a podobně?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.03.14 09:47

běž na policii a nahlaš ukradení dokladů

doplněno 05.03.14 10:02:

je rozhodující čas nahlášení, uvedený v protokole policie (když někdo zneužije doklady před tímto nahlášením, tak u soudu nemáte šanci)

Ohodnoceno: 1x

Od: ztracen
Datum: 05.03.14 10:32

nahlásil jsme to hned.. na kontě pohyb nebyl, jen jsem si nebyl jistý nějakou tou eventuální půjčkou, o které bych nevěděl.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.03.14 10:43

uvidíte časem až na vás někdo přiběhne jako na dlužníka. Pokud jste ztrátu nahlásil včas, tak se nemáte čeho bát. Jen papírování.

Datum: 05.03.14 10:59

Stala se mi před pár lety podobná věc, ukradli mi peněženku s doklady, takže jsem to policii ihned hlásil, přesto mám z toho stále špatný pocit.

1. Neexistuje centrální registr dluhů, takže namáte šanci na jednom místě spolehlivě zjistit, že vaše doklady někdo nezneužil a nevypůjčil si na ně, nebo na ně třeba nejezdí načerno MHDčkem.

2. Teoreticky samotný dluh,( pokud budou doklady v době půjčení nahlášené jako odcizené/ztracené) zřejmě platit nebudete (ale budete se muset soudit).

Problém je v tom, že po nějakém čase nespláceného dluhu o kterém nevíte to dostane exekutor. Díky fikci doručení se nic nedozvíte, prostě přjdete jednou domů, exekutor vám začne odvážet věci a budete mít obstavený účet a vy s tím nemůžete nic dělat. Takže se budete měsíce, nebo léta soudit a výsledkem bude, že např. pokuty za černé jízdy 10 000 Kč platit nebudete, ale vzhledem k tomu, že poplatky za vymáhání dluhu v našem banánistánu často násobně převyšují původní pohledávku tak tam bude navíc částka 100 000 Kč pro inkasní agenturu a tyto peníze budete muset zapaltit. Alespoň takto pokud vím rozhodují soudy a několik podobných případů prošlo médii.. :/

doplněno 05.03.14 11:12:

Nejvyšší riziko zřejě hrozí, pokud se nezdržujete na adrese uvedené v dokladech. Potom nebudete vědět o obsílkách a hrozí narůstání poplatků. V tom případě je vhodné si zaplatit přeposílání pošty.

Datum: 05.03.14 11:06

zdravím, pokud vím, tak na úřadě mě zablokovali starou občanku, takže by teoreticky nikdo neměl otevřít nějakou půjčku na doklad, který je zablokovaný..

Datum: 05.03.14 11:17
Není pravda, že neexistuje centrální registr dlužníků:
http://www.centralniregistrdluzniku.cz/
A ještě s Vámi nemohu souhlasit s tím, že "díky fikci doručení" - snad záleží na tom, zda si tazatel přebírá poštu či nikoli.
Že se jedná o mnohaletý stres s Vámi musím souhlasit.
Tazateli: nahlášením ztráty dokladů jste udělal, co jste mohl. Doporučuji pečlivě uschovat záznam z policie a jeho kopii neváhát použít ihned, pokud by se stalo, že Vás bude kontaktovat nějaký věřitel. Přeji Vám, ať k tomu nedojde (snad úřady stihli stornovat Vaše doklady dříve, než mohlo k jejich zneužití dojít). M
doplněno 05.03.14 12:17: Tomkk: Aha. Takže píšeme oba vlastně o tomtéž.
1/ Ano, když už se objeví dlužník v registru, je celkem pozdě.
2/ První co věřitel udělá je to, že kontaktuje dlužníka a proto je dobré mít přístup ke své poště. Já jen předpokládám, že se na adrese trvalého pobytu zdržuje a Vy zase předpokládáte že ne. Což jsou z naší strany pouhé dohady, protože to z dotazu nevíme. Každopádně rada je stejná - Přebírat poštu!
Tazatel: Nelze než dodat - držím palce - udělal jste maximum. Jste pečlivý, nic jste nezanedbal a to je Vaše plus. M

Datum: 05.03.14 11:29

na policii jsem nic nedostal, protože to bylo hlášeno jako ztráta, nikoliv odcizení. bylo mě sděleno, že pokud mě zastaví polocie, mají volat příslušnou služebnu. budu průběžně kontrolovat ten registr dlužníků, jestli se tam na mé jméno něco neobjeví.díky za radu

Datum: 05.03.14 11:51

Co se týče toho registru: Psal jsem o registru, kde by šlo "spolehlivě" zjistit, že nikomu nedlužíte, a to tento registr neplní, ani k tomu není určen. Navíc pokud se do něj dostanete, už je vlastně pozdě. Spolehlivě to zjistíte pouze, pokud si od všech společností vyžádáte oklad o bezdlužnosti, což je nereálné.

A s tím přebíráním pošty: Velká část lidí pracuje ve větším městě a bydlí v podnájmu, nebo z jiných důvodů nemá trvalý pobyt tam, kde se trvale zdržuje. Tito, pokud si nezapaltí přeposílání pošty, mají smůlu. Další možností je, že se vám upomínka ze schránky prostě ztratí, nebo ji tam pošťačka nedá. Toto nijak neprokážete, přitom to může mít velmi drahé následky.

Sprosté na to je to, že ve výsledku je oběť oškubána vždy, tratí většinou i věřitel a jediný, kdo na všem vydělá je exekutorská mafie.

Datum: 05.03.14 12:02

již jsem se preventivně zaregistroval na portál registru dlužníků..je tam i varianta si zaplatit monitoring 24 hodin, kde se každý dluh či pohledávka, půjčka, objeví a je možné na to reagovat, i třeba trestním oznámením. snad to pomůže.

díky

Datum: 05.03.14 19:36

To jsou podle mne vyhozené peníze. Miklouš se mýlí, žádný centrální registr dlužníků neexistuje. Existuje několik různých registrů dlužníků, s každým spolupracují různé firmy, banky, organizace. Žádná z uvedených firem však není povinna s kterýmkoliv registrem spolupracovat a zadávat do něj údaje. Tzn., že se v každém registru můžete zaregistrovat, zaplatit za sledování a stejně se nic nedozvědět.

Centrální registr, do něhož by všichni věřitelé zadávali informace o dlužnících neexistuje.

Od: jm*
Datum: 05.03.14 10:35

Pokud jste to nahlásil včas,nebál bych se.

Od: buss®
Datum: 05.03.14 12:42

Budete se třepat. Už několikrát prošlo médii, že OP byla zneužita a nastoupil exekutor. Nezbylo by vám nic jiného, než obeslat všechny banky a společnosti poskytující půjčky a uvědomit je o tom. Pokud bankéř nepojme podezření že něco není v pořádku, jste v kelu! Domnívají se někteří, že se opčanka někde kontroluje?
Centrální registr dlužníků je na ..., počtěte si o tom na intu. Dokud vás někdo do jakéhokoliv registru nedá tak víte ku...!
Ve lhůtě jste povinen žádat o vydání nového OP. Policie vám dá nic, OP vydávají přece obecní úřady a ten vám jistě dal i potvrzení o OP.

doplněno 05.03.14 13:13:

Nevím, kde berete jakousi jistotu, že banka bude něco ověřovat, prověřovat no a podle čeho? Ale ono nejsou jen banky, splátky jsou možné ve spoustu firem...a tam to bude jednodušší. Ježíšku, už vidím, jak si někdo na vás vezme půjčku a bude splácet..., že by poctivci ještě byli?

Datum: 05.03.14 12:49

zdravím, no, občanka je del úřadu, který mě vydal náhradu, zablokovaná. tudíž počítám, že si i banka při poskytnutí úvěru prověří platnost dokladu. a pokud se dostanu do registru dlužníků, vím, že je něco špatně - z tohoto pohledu je to dobrá věc, protože pokud se tam neobjevím a někdo si na mě otevře půjčku, tak ji zřejmě i splácí. to je trochu nadnesené, ale v reálu to tak je, že.

Datum: 05.03.14 19:39

Máte ještě potvrzení od policie o nahlášení ztráty dokladů? Nechte si z něj vytvořit notářsky ověřenou kopii a dobře ji uchovejte. Původní dokumenty se po několika (5?) letech skartují, Tak abyste měl v ruce doklad o ztrátě i po skartaci.

Datum: 06.03.14 08:26

Zdravím, nic v ruce nemám, protože jsem to hlásil jako ztrátu. Kdybych to hlásil jako odcizení, něco bych dostal (to mě řekla až paní na úřadě). Jinak je to zapsáno na jedné služebně v knize hlášení a skartace proběhne až za deset let. Do té doby dávno vyprší platnost všech původních dokladů, které jsou navíc v tento okamžik již zablokované a v celosvětové vyhledávací síti. Děkuji.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.