Nejste přihlášen/a.
Chtěla bych se zeptat,zda je možné,když nám z výplaty každý měsíc strhávají peníze v hodnotě stravenek? Tak dám příklad : třeba mám dostat za 20 odpracovaných dní 20 stravenek po 50 Kč,což je 1000 Kč. Pokud jsem vždy brala 10000 Kč a najednou beru jen 9000 Kč,tak prý těch 1000 Kč mám ve stravenkách. Tak to máme teď od února všichni zaměstnanci. Pokud jdeme třeba k lékaři,nedostaneme za ty dny stravenky, takže o to máme na výplatě méně. Jsme chráněná dílna, takže k lékaři se u nás chodí často.
Děkuji za odpověď.
Na stravenky má přispívat zaměstnavatel a teď si z hlavy nepamatuju kolik, ale asi max 65%. 45% pak doplácí zaměstnavatel. Tu částku vám pak může strhával, ale ne 100%. Nevím, zda je to protizákonné ,ale pak stravenky postrádají smysl.
doplněno 05.03.14 17:13:Na výplatnici by jste ale měla mít např.10.000,- strženo 1.000,- k výplatě 9.000,- a do důchodu se počítá 10.000,-. Pokud máte ale výplatu 9.000,- bez uvedení stržení 1.000,-, tak to už je podvod.
Taky si myslím,že je to asi 30 %-70%, nedostáváme nic a ještě přicházíme o peníze a vlastně se tím bude snižovat i starobní důchod, když máme menší výdělek.
Ano, takle se to v našem státě dělá běžně. Proč? Zákony jsou k ničemu, jelikož je každý, kdo v tom umí chodit, obejde a nic se mu nestane.Vy si stěžovat můžete, zaměstnavatel dostane směšnou pokutu a vy budete patrně hledat práci jinde.
To není problém státu, ale lidí. Buď bude člověk sr*t v koutě a nechá si skákat po hlavě nebo se tomu postaví nebo vezme zodpovědnost do vlastních rukou a ponese si pochopitelně i důsledky. Takto to bylo odjakživa a bude to tak i v budoucnu.
No pak opravdu nejde o stravenky, ale spise vyc...t zamestnavatele, pokud je to tak jak pisete.
On kdyz vam ty penize da "jakoby" ve stravenkach, snizi si tim odvody statu.tyto penize se totiz nezahrnuji do vypoctu soc.a zdr.poj.placeneho zamestnavatelem.
Pro vas je jedina vyhoda v tom, ze tech 1000 kc take nedanite.A si je to legalni, ale je to spis odmena, neodmena..proste vam vyplati stejne penez ale vyhody to ma pro nej a malinko i pro vas.
Je a ja si myslela jaky je nas zamestnavatel skrt, kdyz nam plati jen 40%
doplněno 04.03.14 17:52:Tak jak pisete, je to v dusledku podobne, jako by vam to vyplacel "na ruku"
Ano je to přesně tak jak píšete, když se mi to nelíbí,můžu jít Horší je, že se každý bojí marodit a nechce už ani jít na dovolenou,protože většina má základ 6000 Kč,pracují na 6,5 hodiny. Každý na to nadává,ale jen mezi sebou. Když jsem o tom mluvila s účetní, řekla,že dá na nástěnku nějaké vysvětlení,jak to vlastně je,ale dodnes to neudělala,tak nevím co si o tom mám myslet. Oni zapomínají,že tam jsou lidi nemocní,nikoliv hloupí.
Stravenky jsou příspěvckem zaměstnavatele na jídlo a tojen za odpracované dny, pokud jídlo nezajistí jinak, např. závodní kuchyní. Část hodnoty stravenky hradí zaměstnanec a část zaměstnavatel, Nyní přesně nevímten poměr. Musel bych to vyhledat,nyní nemám čas. Snad je to v poměru 40% a 60%. Jedno je však jisté. Vámi zaplacená cena za stravenky se nedaní, není součástí platu. Nepočítá se do průměrů na nemoc, dávky, důchod. Jedná se o benefit zaměstnavatele, který zaměstnanec může a nemusí využít. V žádném případě zaměstnavatel nesmí krátit domluvený plat o cenu zaplacených stravenek. Odporuje to zákonu. Část, kterou zaměstnavatel hradí za stravenky nedaní, neplatí z nich odvody pojistného. proto je to benefit k platu navíc. Pokud se zaměstanavatel uchýlil ke krácení platu o cenu stravenek, tak postupuje nezákonně: Doporučuji se obrátit na vaši odborovou organizaci, pokud ji máte. Nebo na právnika, úřad práce apod. Zaměstnavatel nemůže bez vašeho souhlasu vám nijak krátit plat, na který máte smluvní nárok. To může jen na základě soudního rozhodnutí.
Zaměstanavatel (firma) může hradit klidně plnou cenu ale pouze 55% je daňově uznatelných. Co udělá se zbylími 45% je na něm. Buď je hradí také on ale už si je nemůže odepsat, a nebo to strhává zaměstnancům z platu. Těch 45% může klidně ještě rozdělit, že zaměstanci budou platit třeba jen 10% atd..Upřímně, jako účetní jsem se nikdy nesetkala, že by zaměstnanci platili plnou cenu stravenek. To by pak, jak píše mapel opravdu ztrácely smysl.
Zaměstnavatel nemá povinnost zajišťovat a přispívat zaměstnancům na stravování, pokud to není výslovně uvedeno v kolektivní smlouvě. On musí jen umožnit stravování, tj. poskytnout dostatečně dlouhou pauzu na oběd. Příspěvek zaměstnavatele je dobrovolný. Zaměstnavatel může využít maximálního daňového zvýhodnění (daňově uznatelný náklad) do výše 55 % hodnoty stravenky. Z tohoto důvodu si obvykle 45 % hradí zaměstnanec a zbytek zaměstnavatel. Příspěvek však z jeho strany může být vyšší nebo nižší, či žádný. Zaměstnavatel vás také nemůže nutit odebírat stravenky. Pokud je to pro vás tedy nevýhodné, požádejte mzdovou účetní, aby vám stravenky nevydávala, tudíž vám nebude i nic strhávat.
máte snad nějakou smlouvu. pokud máte brát 10 tis. tak musíte dostat deset tisíc. pokud devět, tak devět a stravenky jsou bonus
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.