1xSkončení rodičovského príspěvku

Od: Datum: 26.02.14 08:38 odpovědí: 16 změna: 28.02.14 13:03

Dobrý den,28.2.2015 mi končí rodičovský príspevek a chtěla bych se zeptat zda se hned musím jít na uřad práce zaregistrovat.Synovi nebudou ani 3 roky a do skolky mi ho jěšte nevemou.A ci budu pobírat podporu v nezamestnanosti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.14 08:59

Podporu v nezaměstnanosti budete pobírat po dobu 5 měsíců (do 50 let věku). Výpočet podpory po rodičovské je dost složitý, pokud jste nepracovala, platí:

"Rodič je doma s dítětem přesně tři roky ode dne jeho narození. Po celou dobu pouze řádně pečuje o své dítě, nepracuje a pobírá rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že v průběhu rodičovské skončil jeho pracovní poměr, nenašel si jiné zaměstnání, zaregistruje se na úřadu práce.Tento případ je jasný. Rodič splňuje podmínku nároku na podporu v nezaměstnanosti, ale protože za poslední 2 roky neodpracoval požadovaných nezbytných 12 měsíců, má nárok na podporu pouze v minimální výši cca 3 600 korun".

Pokud byste neměla zájem jít do zaměstnání a chtěla zůstat v domácnosti, tak je výhodné absolvovat po ukončení podpory v nezaměstnanosti nějaké rekvalifikace (pokud ÚP schválí můžete několik). Po dobu rekvalifikace dostávatepodporu při rekvalifikaci stejně vysokou jako podporu v nezaměstanosti. Takže peníze navíc.

Když po vyčerpání podpor zůstanetev domácnosti bez registrace na ÚP, zdravotní pojištění máte hrazené státem v případě: "Osoba celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku". (Dítě může jít max. na 4 hodiny do školky, na ZŠ pak nemá zůstavat v družině)

doplněno 26.02.14 09:09:

Rëgistrace na ÚP je dobrovolná, takže nemusíte. Byla by ale škoda přijít o podporu. Na zdrav. pojišťovně po skončení rodičovské musíte nahlásit, zda zůstaváte doma s dítkem nebo jste na ÚP (kvůli placení ZP)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 10:31
avatar

Do MŠ pokud ji seženete, berou i děti mladší tří let a pokud se nepletu na ÚP se registrovat musíte (pokud si nechcete ZP platit) nedávno o tom byla reportáž, nevím sice zda je tento článek pravdivý ale zkuste pročíst a aspoň nějakou informaci najdete. http://finexpert.e15.cz/regis…-na-up-po-rodicovske-dovolene. Jistě vám odpoví ten kdo tomuto problému rozumí, třeba "ivzez".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 11:02

@lidus - Na ÚP se regisrovat nemusí, registrace na ÚP je dobrovolná ne povinnost! Pokud se nezaregistruje, přijde o podporu v nezaměstnanosti a případně podporu při rekvalifikaci. Nejvýhodnější by bylo vybrat 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti a pak se třeba odhlásit (když by paní chtěla zůstat v domácnosti). Paní má placené ZP od státu v případě, který jsem uvedla - pokud celodenně, osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku" (max. dítě může být 4 hodiny denně ve školce). Jestli mi nevěříte, podívejte se např. na stránky VZP

doplněno 26.02.14 11:43:

Do 8 dnů po ukončení rodičovské musíte nahlásit na zdrav. pojišťovně, zda zůstávate s dítětem doma nebo jste na ÚP! Každá změna se musí hlásit na zdrav. pojišťovně, jinak by vám mohl vzniknout dluh na ZP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: divka
Datum: 26.02.14 13:07

paní píše, že jí skončil rodičovský příspěvek, nikoli rodičovská dovolená. to jsou různé věci. rodičovskou dovolenou by čerpala u zaměstnavatele a po jejím konci by se k zaměstnavateli vrátila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 16:28
avatar

Uvádíte málo informací k posouzení situace: Jste-li stále zaměstnána, musíte den po 3. narozeninách nastoupit do zaměstnání nebo včas dát výpověď (tak, aby zaměstnání skončilo před 3. narozeninami). Chcete-li po skončení RP zůstat doma, musíte zdravotní pojišťovně doložit péči o dítě.

Registrace na úřadu pro Vás nebude mít smysl, dokud si nezajistíte školku nebo hlídání. (Nemůžete-li kvůli péči o dítě nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání, nejste uchazečem o zaměstnání.)

Nárok na podporu mají pouze uchazeči o zaměstnání.

------- Nejste-li zaměstnána, splníte podmínku pro přiznání podpory náhradní dobou (doba péče o dítě), která se bude považovat za poslední zaměstnání.

Podpora bude první 2 měsíce 3.694 Kč, další dva měsíce 2.955 Kč a poslední měsíc 2.709 Kč měsíčně.

doplněno 26.02.14 19:44:

ÚP to zjistí v okamžiku, kdy tazatelka nebude moci nastoupit do zaměstnání, jít na výběrové řízení, absolvovat rekvalifikaci, ...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: up
Datum: 26.02.14 16:38

Jak na ÚP budou vědět , zda paní má či nemá hlídání? Říct může cokoli a těžko jí úřednice dokáže, jestli je to pravda...ověřit a zjistit to na ÚP nemůžou...přijít o podporu by byla škoda

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jancak
Datum: 26.02.14 17:49

Můžete zaškrtnout při registraci na ÚP, že máte zájem pouze o zkrácený úvazek kvůli péči o dítě. Formulář "Žádost o zprostředkování zaměstnání" má oddíl "požadavky na zaměstnání". Zde lze zvolit zkrácený úvazek. Těch pár hodin co byste byla v práci dítě může hlídat třeba babička a máte problém vyřešen. Po vybraní podpory se můžete z ÚP sama odhlásit, vlastně odhlásit se můžete kdykoliv, pak musíte opět zajít na zdrav. pojišťovnu a nahlásit péči o dítě (aby vám ZP hradil stát)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenicka10
Datum: 26.02.14 18:10

S prvním dítetem jsem byla nezaměstnána,registrována na UP.a ted jsem na rodičáku i s druhým dítetem.

Datum: 26.02.14 19:52
avatar

Máte hlídání? Můžete chodit na pohovory bez dětí? Můžete hledat práci a plnit osobní plán? Ano? Pak má registrace na ÚP smysl.

Jestli ne, bude rozumnější zůstat doma jako rodič pečující celodenně o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let. Stát za Vás bude hradit zdravotní pojištění. Jenom byste musela zajít na zdravotní pojišťovnu s rodnými listy dětí.

Já bych se na ÚP zaregistrovala až v okamžiku, kdy by nic nebránilo nástupu do zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.14 21:58

Správně píšete, co byste udělala na místě tazatelky vy. Já mám jiný názor, jít na ÚP, vybrat podporu a pak se odhlásit. Koupit něco pěkného dětem...je to věc názoru. Státu platíme velké daně (téma na jinou diskuzi)...paní dostane celkem za 5 měsíců kolem 10 000kč...ať si sama rozhodne, jestli chce peníze nechat státu nebo vyčerpat podporu...ať si každý rozhoduje podle svého

doplněno 26.02.14 22:05:

My stejně nevíme, zda má v rodině možnost hlídání (kvůli vyběrového řízení atd...). Takže je jenom na paní, jak by si to během těch 5 měsíců na podpoře zařídila

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.14 18:30
avatar

To je pravda, nevíme, jestli má paní hlídání na nárazové akce. Ale víme, že pro dítě nemá školku, takže pravidelné hlídání, aby mohla denně chodit do práce, pravděpodobně nemá. (Kdyby měla, nezmiňovala by, že nemá školku.)

Já vidím problém spíše v tom, že pokud se zaregistruje na ÚP v návaznosti na rodičovský příspěvek, bude pobírat velmi malou podporu. To už je podle mne lepší zůstat s dětmi doma a před registrací si najít aspoň brigádu na DPČ, aby získala příjem, ze kterého by se jí podpora mohla vypočíst (částka, kterou by obdržela v návaznosti na RP mi přijde spíše jako výsměch než jako podpora) ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jancak
Datum: 27.02.14 18:43

jasně, podpora je velmi nízká *bzum* ...ale aspoň něco...paní v nejbližší době zřejmě neplánuje pracovat... možná by měla radost i z těchto malých měsíčních příspěvků ;) podle toho co píše mi připadá, že by podporu chtěla (i takto nízkou)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: lenicka10
Datum: 27.02.14 19:52

Hlídaní nemám a ani nikoho známyho kdo by mi pohlídal syna,protože tady je zápis do školky ted 6.5.2014 a to jde dcera.Syna ted do školky nevemou protože nema jěšte ani 2 roky takže syn půjde na zápis až v roce 2015.Pracovat chci jít ale když nemám kde dát syna tak musím zustat doma do toho května 2015.a když ho vemou do školky tak už můžu jít do práce.

Datum: 28.02.14 13:03

V dnešní době je celkem obtížné najít práci pro matku po rodičovské se dvěma dětmi (ještě navíc, když byla před rodičákem na ÚP) :( snad se vám zadaří. Jestli správně chápu, plánujete nástup syna do školky v září 2015. Pořád platí, že během 2 let před zařazením na ÚP musíte splnit pro pobírání podpory 12 měsíců důchodově pojištěných. Například když půjdete na ÚP v září 2015, tak se dokládá, zda jste v době srpen 2013-2015 splnila těch 12 měsíců. Když jste pobírala rodičák po dobu dvou let přibližně únor 2013-únor 2015 tak v této době máte podmínku pro podporu (12 měsíců důch.poj.) splněnou. Dostala byste podporu, kterou uvedla "ivzez" po dobu 5 měsíců. Během pobytu na ÚP máte možnost přihlásit se na rekvalifikaci, pro matky po mateřské jsou různé programy --- během rekvalifikace pobíráte podporu, která je stejná jako podpora v nezaměstanosti ( peníze navíc, výhoda pro vás) a mohlo by vám to pomoci nalézt práci.

Se zdrav. pojištěním je to trochu složitější. Pokud NESPLNÍTE podmínku "rodič pečující celodenně o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let" (ve školce každé dítě max. 4 hod/denně, ve škole by nemělo chodit do družiny) a zároveň budete v domácnosti -- pak máte povinnost hradit zdrav. pojištění 1148kč/měsíc a nahlásit se na zdrav. pojišťivnu jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů). Způsob, jak se vyhnout placení je buď splnit podmínku max. 4 hodin denně pobytu dětí ve školce nebo registrace na ÚP. V těchto případech hradí ZP stát --- situaci musíte nahlásit na vaši zdrav. pojišťovnu do 8 dnů po skončení rodičovské. Jinak vzniká dluh na zdrav. pojištění a penále. ZP je povinné, musí být vždy placeno (státem, vámi či zaměstnavatelm...)

doplněno 28.02.14 13:46:

Pro vás by bylo asi nejlepší řešení po skončení rodičovské zůstat doma jako "celodenně pečující rodič". Musíte nahlásit na zdrav. pojišťovně. Jak syn půjde do školky, pak ÚP nebo práce...a nemusíte platit ZP

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenicka10
Datum: 27.02.14 09:34

Dne 24.4.2009jsem skončila zaměstnání.Na UP jsem byla vedena od 25.5.2009. 1.2.2010 se mi narodila dcera a 1.8.2012 se mi narodil syn a rodičák na syna mi končí 28.2.2015.jestli mam narok na podporu.

Datum: 27.02.14 10:47

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence ÚP minimálně 12 měsíců důchodového pojištění (ve vašem případě tzv. náhradní doba důchodového pojištění - osoba pečující o dítě). Podpora se bude počítat z doby cca únor2013 - únor2015. Co jste dělala předtím není důležité. Výši podpory uvádí "ivzez" v prvním příspěvku

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.