Insolvence-prodej druzstev.bytu,insolvenční s

Od: Datum: 27.02.14 13:35 odpovědí: 8 změna: 04.03.14 23:13
Prosim o radu: Muze insolvencni spravce odsouhlasit prodej klient.druzstevniho bytu v posled.5 roce splaceni,jestlize by vedel,ze klientka nestihne 30% dluhu doplatit?(byt není v Soupisu majetkove podstaty).
Ma pracomoc rozhodnout sam(ci musi k insil.soudu to projednat) a nejedna tak protizakonne,kdyz po dobu insil klient spravne nesmí pohybovat se svym majetkem.?
Kdo nakonec by byl potrestan a zodpovedny? TO JEST je za takove nezakonne jednani zodpoveden spravce a kryje tak vlastne zada klientce, NEBO NENI ZE ZAKONA PLNE ZODPIVEDEN ZA TOTO A TUDIZ SOUD PO ZJISTENI ZE DISLO K POHYBU S MAJETKEM KLIENTKY,PROHLASI NAKONEC KONKURZ NA KLIENTKU?
Diky moc za odpověď

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.02.14 14:12
avatar

Nějak nerozumím; jak chcete (nebo jak si představujete) prodat družstevní byt? To snad vůbec nejde, nebo nemám pravdu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.14 17:06
avatar

Prodej bytu na úhradu dluhu nájemce bytu možný není.Vyplývá to i ze specifikace vlastnictví.

Družstevní byt je ve vlastnictví družstva (proto také označení družstevní byt) a příslušnému družstevníkovi vzniká k danému bytu pouze právo nájmu. Družstevník nemůže byt prodat ani s ním jinak volně nakládat. Družstevník je případně pouze oprávněn na jiného převést svá členská práva a povinnosti na družstvu, s nimiž je spojeno právo k nájmu takového bytu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zoufalec
Datum: 27.02.14 22:26
Ano,samozřejmě toto ja vim,špatně jsem to jen vyjádřila.prodávat se bude samozřejmě podíl v družstvu...ALE OTAZKA ZŮSTÁVÁ STÁLE NEZODPOVĚZENÁ!
Datum: 02.03.14 20:45

podržím se vaší terminologie, že majetkovou hodnotou je "družstevní byt"...
především z vaší otázky vyplývá, že "klient" (dlužník) je v ins. řízení, ve kterém je úpadek řešen oddlužením splátkového kalendáře..
v tom případě má dlužník sám dispoziční právo ke svému majetku, a ins. správce prodat družstevní byt nemůže, neboť k tomu nemá žádné oprávnění...
(pokud by to přesto udělal, aniž by to zarazilo kupujícího a zejména družstvo, bude smlouva o převodu družstevního podílu absolutně neplatná)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zoufalec
Datum: 02.03.14 22:27

Děkuji.

A jak by tomu bylo, kdyz sam klient s prodejem druzstev.bytu souhlasi, protoze ví, ze jinak to nezvladne douhradit tech 30%? Sam insolvencni spravce rekl ze to lze, ale mi se to nezda. Dle meho nazoru by musel toto oznamit soudu a penize z bytu by sly na uhradu dluhu veritelum...a ne ze douhradi 30% a konec.

A jestlize by insolv. spravce to udelal "nejak obklickou" (napr. by soud nemel v planu vubec o prodeji druzstev.bytu informovat-neni totiz ani v Soupise majetkove podstaty,v insolvenc. Rejstriku), tak kdo za to bude zodpoveden, kdyz nakonec se to provali? T.j. Zodpovednost insolvencniho spravce?

Datum: 02.03.14 22:42

S nezajištěným majetkem (majetek, na kterém nevázne žádná exekuce), může dlužník po dobu insolvence libovolně nakládat. Může jej dokonce prodat a NEMUSÍ finance z této prodeje přeposlat insolvenčnímu správci. Jsou to finance, které patří jen a jen dlužníkovi. Ale jako vždy, je tu ALE... Jestliže by dlužník za dobu insolvence neuhradil oněch minimálních 30%z dluhu, mohlo by se stát, že by po uplynutí 5ti leté doby oddlužení, nebylo toto ukončeno a dlužník by musel uhradit všechny dluhy ve 100%ní výši. Jestliže získáte z prodeje nějaké finance a uhradíte teď hned 30% z celkového dluhu, tak tím pro Vás nekončí splátky dle splátkového kalendáře. Budete platit i nadále. Takže co s tím? penize si necháte a těsně před ukončením 5tileté doby oddlužení si necháte spočítat, kolik peněz musíte doplatit do oněch 30ti %.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.14 00:47

osobně se domnívám, že to je téměř otázka na konkrétního referujícího soudce...
během uplynulých let se praxe liší a stále vyvíjí...

určitě můžete zpeněžit družstevní byt (DR); na správce zapomeňte, ten nemá žádné oprávnění (dispoziční právo k majetku máte vy)
nicméně dále existuje jak názor, že 1) jste povinen kupní cenu použít jako mimořádný příjem na splátkový kalendář (tzn v celé výši) tak názor, že 2) výtěžek z prodeje majetku není mimořádným příjmem (pak zcela jistě můžete použít pouze část na splátkový kalendář dle vlastního uvážení, která např. postačí přesně na 30% uspokojení);
navíc uvádíte, že DR není v soupisu majetkové podstaty, takže bych ještě přidal možnost 3), ve které není podstatné, zda je DR zapsán v soupisu, ale zda jste ho uvedl v seznamu majetku, protože pokud ne, pak jste DR naopak povinen zpeněžit a výtěžek použít na splátkový kalendář (v takovém případě zpeněžuje správce ze zákona jako určitá forma sankce za zatajení majetku)..

a vaše podprahová otázka, zda to jde nějak "obkličkou"? čtu jako ututlat.. inu všechno jde; pokud pojedete po dálnici 180km/h, "ututlat" to může, a taky nemusíte, pokud předjedete policejní passat. nicméně, pokud sám DR zpeněžit chcete, není asi co tutlat, jen zvážit, zda možnost 2) bude akceptovat soud ve vašem konkrétním řízení...
(na podporu takového názoru lze použít rozhodnutí Vrchního soudu v Praze č.j. MSPH 96 INS 24613/2012 3 VSPH 95/2013-A-11 , neboť zde není zjevně žádného důvodu odlišovat výtěžek zpeněžení nezajištěného majetku a hyperochy zpeněžení zajištěného majetku, k nimž mají nezajištění věřitelé ve splátkovém kalendáři shodný vztah, tj. žádný)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zoufalec
Datum: 04.03.14 23:13

Děkuji Vám VŠEM za doplněné odpovědi !

VŘELÉ DÍKY za tu námahu s rozebráním situace, tedy za vzácný čas tomu věnovaný.Doufám tak, že odměnou vám budou v budoucnu i další potřební příchozí čtenáři, kteří budou jásat nad tímto svým zodpovězeným problémem. na slyšenou.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.