1x



Výpověď během rodičovské dovolené

Od: Datum: 25.02.14 20:06 odpovědí: 10 změna: 26.02.14 20:44

Dobrý den,

u zaměstnavatele jsem pracovala necelé dva roky, když jsem nastoupila na mateřskou a následně přešla na rodičovskou dovolenou. V prosinci zaměstnavatel všem zaměstnancům dal podepsat výpověď z důvodu, že firma bude končit. Tu jsem podepsala, nyní mi ale volali, že takto nedostanu odstupné a musím jim podepsat dohodu, že jde jen o změnu kvůli odstupnému. Zeptala jsem se zda tedy firma končí, na to mi bylo řečeno, že končí ale až v červnu. Bohužel informace nemají ani kolegyně co u zaměstnavatele dále pracují.

Musím podepsat tu dohodu nebo mám počkat až bude zaměstnavatel končit opravdu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.02.14 20:16

Nepodepisujte vůbec nic. Chtějí se zbavit povinnosti platit odstupné - na to nepřistupte.

doplněno 25.02.14 20:17:

A ještě doplnění - povinnost podepsat dohodu nemáte.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.02.14 20:34
avatar

Naprostý souhlas!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.14 21:02
avatar

Každou písemnost podepisuje ten, kdo ji píše, výpověď podepisuje ten, kdo výpověď dává. Dává-li výpověď zaměstnavatel, musí ji podepsat on, nikoliv zaměstnanec.

Zkontrolujte si, co jste zaměstnavateli vlastně podepsala. Jestli šlo opravdu o výpověď, pak Váš podpis nevyjadřuje souhlas. Váš podpis v takovém případě pouze potvrzuje převzetí výpovědi.

Pokud tedy jde o výpověď, nepodepisujte zaměstnavateli už nic dalšího! Pravděpodobně byste se připravila o odstupné.

------- Poznámka: Zaměstnavatel končí a je jeho povinností ukončit i pracovní poměry zaměstnanců. Povinnost vyřešit situaci je na straně zaměstnavatele.

"Výpověď dohodou" neexistuje. Vždy jde o dobrovolnou dohodu obou stran. Dohodu o rozvázání pracovního poměru lze uzavřít pouze v případě, že s ní souhlasí obě strany.

Na návrh zaměstnavatele nejsou zaměstnanci povinni přistoupit. Nevěřte důvodům zaměstnavatele a určitě nechoďte do zaměstnání nic podepsat nebo uzavírat dohodu o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodu!

doplněno 25.02.14 21:03:

Doplníte-li sem text písemnosti (bez os. údajů!), můžeme pokračovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zole
Datum: 25.02.14 22:28
Dobrý den, děkuji za odpověď.
Podepsala jsem toto :
Výpověď z pracovního poměru z důvodu bezpečnosti.
Pak je uveden zaměstnavatel, zaměstnanec
v souladu s §52 odstavec c) zákona č. 262/2006 sb, zákoník prace.
Pracovní poměr zaniká k 28.2. V poslední mzdě bude vyplaceno odstupné v souladu se zákoníkem prace.
To je vše.
Od: zole
Datum: 25.02.14 22:30
Je to z důvodu nadbytečnosti.
Datum: 25.02.14 23:56
avatar

Dobrý večer, Zole, tato výpověď je neplatná. Ne kvůli nesmyslnému nadpisu, ale zaměstnavatel Vám nesmí v době čerpání RD dát výpověď pro nadbytečnost.

Možná, že kvůli tomu po Vás požaduje uzavření dohody. Na tento požadavek však nejste povinna přistoupit.

Zavolejte zaměstnavateli, že pokud Vám chce dát výpověď, ať postupuje podle zákoníku práce, a ať Vám výpověď zašle poštou.

Pokud byste zaměstnavateli chtěla vyjít vstříc (opravdu to není Vaše povinnost) a uzavřít s ním dohodu o rozvázání pracovního poměru, vyžádejte si před podpisem návrh dohody k prostudování a text zase můžete zkonzultovat tady nebo s právníkem - specialistou na pracovní právo.

Je potřeba, aby v písemné dohodě byl uveden vážný důvod. V tomto případě nejde o nadbytečnost, zaměstnavatel by měl použít § 52 písm. a) - zánik zaměstnavatele nebo jeho části.

Z tohoto důvodu může dát výpověď i v době RD.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zole
Datum: 26.02.14 07:29
Mám v případě výpovědi z důvodu ukončení provozu zaměstnavatele nárok na odstupné?
A v případě poud by změnili pouze nadpis a byla to dohoda a důvod nadbytečnost a já to podepsala dostanu odstupné?
Datum: 26.02.14 15:58
avatar

Výpověď nelze dodatečně měnit. Správný postup je stažení výpovědi (to zaměstnavatel může udělat pouze s Vaším souhlasem) nebo uazvření dohody, podle níž zaměstnání skončí dříve než by skončila výpovědní doba (dohodu lze uzavřít i v průběhu výpovědní doby).

Nárok na odstupné vznikne zaměstnanci, který od zaměstnavatele obdrží výpověď podle § písm. a) až c), nebo který se zaměstnavatelem z týchž důvodů uzavře dohodu.

V případě dohody je podmínkou pro vznik nároku na odstupné uvedení důvodu v písemné dohodě.

Trvejte na tom, aby zaměstnavatel v písemné dohodě uvedl jeden z důvodů podle § nabídne dohodu bez uvedení důvodu. písm. a) až c). Nebude-li v dohodě důvod uveden, nepodepisujte ji!

doplněno 26.02.14 16:04:

Oprava (nevšimla jsem si vypnutého NumLocku):

V obou případech mělo být "podle § 52 písm. a) až c)".

Doplnění: Zánik zaměstnavatele se skrývá pod § 52 písm. a).

------- Odkazy:

Skončení pracovního poměru (ZP, § 52)

Odstupné (ZP, § 67)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zole
Datum: 26.02.14 18:16

Ta výpověď, kterou jsem podepsala v prosinci, je platná nebo ne?

Protože můj zaměstnavatel zajišťoval pro dpp prodej jízdenek a smlouvu měl do února tak tyto výpovědi byly pro všechny zaměstnance. Nyní někteří zaměstnanci odešli, ostatní zůstali, protože dpp smlouvu prodloužil do konce srpna. A všechny na mateřské nebo rodičovské dovolené nás kontaktoval, abysme přišly podepsat tu dohodu o ukončení pracovního poměru.

Datum: 26.02.14 20:44
avatar

Už jsem Vám napsala výše, že výpověď podepisuje ten, kdo ji dává (v tomto případě zaměstnavatel), Vy jste "nepodepsala výpověď", pouze jste potvrdila její převzetí (Váš podpis nevyjadřuje Vaši vůli ani Váš souhlas).

V době čerpání RD Vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď pro nadbytečnost (podle § 52 písm.c), proto je výpověď, jejíž převzetí jste v prosinci potvrdila, neplatná.

Dohodu nejste povinna podepisovat, zaměstnavatel má pořád ještě dost času dát Vám řádnou výpověď.

Radím nechoďte do zaměstnání a nic nepodepisujte! Situaci musí řešit zaměstnavatel.

Jako maximum z Vaší strany vidím, že budete souhlasit se stažením neplatné výpovědi. Ostatní bych nechala na zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.