1x

Přesčas - jak jej lze nařídit?

Od: Datum: 25.02.14 08:03 odpovědí: 2 změna: 26.02.14 10:01

Prosím, jakou cestou může zaměstnavatel nařídit práci přesčas? Jsem ve výpovědní lhůtě na místě kde děláme měsíčně X hodin navíc, které nám nikdo neproplácí. Odmítám už dělat zadarmo a proto by mě zajímalo, co se považuje za nařízení přesčasu a jak takové nařízení může proběhnout. Může mi šéf nařídit, že dnes zůstanu v práci déle? Samozřejmě se stane, že... ale u nás je to pravidlem a myslím, že každý z nás má právo na osobní život, takže mám třeba zaplacenou hodinu jazyků, cvičení, koupené lístky do divadla... Musí být přesčas nařízen nějakou (jakou?) dobu dopředu? A pokud jsem doma (dělám na směny) jak lze takového zaměstnance povolat do zaměstnání? Stačí na to pouhý telefonát? Nemám pracovní telefon a nějak mi nepřijde, že bych byla povinná zvedat nadřízenému svůj soukromý mobil. Pokud mám třeba nějaký víkendový pobyt a chtějí mě nutně v práci jsou povinni uhradit mi škodu?

Dělám krátký x dlouhý týden, tento pracovní rozvrh je celkem běžný v obchodech atp. Zajímalo by mě, jestli je z pohledu zákona v pořádku, že děláme v jednom týdnu 60hodin a v druhém jen 24? Nebo i tady musí být dodržen počet hodin 40 týdně? Nebo to lze takto dělit - jeden týden víc druhý míň? Na to se ptám jen ze zvědavosti, tento pracovní rytmus mi nevadí...

Možná to vypadá, že chci v práci dělat naschvál, ale dělám měsíčně okolo 210 hodin a proplácí mi klasicky mzdu za fond pracovní doby a k tomu třeba 1000,- prémie :-/

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.14 00:56

Váš zaměstnavatel toho (zdá se) porušuje více (nebudu vypisovat, jak by to mělo být správně), ale přesčas může nařídit v den přesčasu. V ostatním se obraťte na inspektorát práce.

Ohledně dlužné mzdy a příplatků za práci přesčas napřed zaměstnavatele písemně (doporučeným dopisem s dodejkou) vyzvěte (nežádat, neprosit!) k doplacení.

Stanovte rozumný termín (dejte mu cca 14 dnů od data odeslání) a způsob výplaty. Nárokovat dlužnou mzdu (n. příplatky) můžete až 3 roky zpětně. Nevyhoví-li zaměstnavatel výzvě ve stanoveném termínu, žalujte jej.

Ohodnoceno: 0x

Od: lotus*
Datum: 26.02.14 10:01

Pokud jste ve výpovědní době a máte v ruce nějakou dohodu o ukončení, už nemá jak vás donutit. Jinak bych se bála, že vám zaměstnavatel může také dělat naschvály. A pokud odejdete s "hrubým porušením pracovní kázně", aby vám to může v budoucnu ublížit víc než ještě chvíli vydržet.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.