Dph a rozbité věci

Od: Datum: 24.02.14 18:46 odpovědí: 6 změna: 24.02.14 23:35

Dobrý den, jak se to prosím má s dph za rozbité věci. Nemyslím zboží, ale např. vybavení provozoven. konkrétní příklady - žárovka cena cca 50-200 korun, digitální cejchovaná váha cena cca 3000 korun. Obojí se rozbije, žárovna praskne za měsíc-rok, váha vydrží pár let ale prostě nakonec začne zlobit a nemusí už jít znovu zakalibrovat. Co mám dělat? Je mi jasné, že dph platit nebudu, pokud to obhájím. Např. u krádeže musím mít doklad od policie, u rozbité věci např. doklad od pojišťovny nebo hlášení o škodě, co ale v případě těchto "provozních ztrát?" Musím ty rozbité věci zdokumentovat (jak zdokumentuju nefunkční elektroniku?) nebo někde skladovat pro případ kontroly? (váhu ok, žárovky nevím, to už bych rovnou mohl skladovat použitý toaletní papír :-/ ) ... Moc prosím o vaše zkušenosti, začneme "platit" dph ale firma bude procházet několikaměsíční nákladnou rekonstrukcí takže nám dph budou vracet a jistě se dočkáme kontroly.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 24.02.14 19:07
U nás si necháváme psát potvrzení ze sberneho dvora, jestli je to tak správně netuším...
Ohodnoceno: 0x

Od: martin1965*
Datum: 24.02.14 19:41

To nechápu, potřebuji vysvětlení. DPH - něco nakoupím - mohu si odečíst DPH - to samé prodám (obvykle za vyšší cenu-proto se to jmenuje daň z přidané hodnoty) a zaplatím z té tržby DPH. Souvislost ze ztrátou nechápu. Ztráta, rozbití atd. znamená účetní odpis a tam žádná DPH nefiguruje. Tam nic neprodáváte, nemáte žádnou přidanou hodnotu jen o to prostě přijdete. Tam se dá použít pouze odpis.

doplněno 24.02.14 19:47:

Ještě technická poznámka - když platíte DPH je to relativně dobré, ale pokud si náhodou necháte DPH vracet, tak Vás obyčejně kontrola nemine (pokud teda nejste ve zločinecké organizaci- t.j. tzv. velká ryba).

Od: alojs
Datum: 24.02.14 20:10

Neznám přesné termíny (odečet, odpis), nejsem účetní, ale nakupuje se přece vždy s dph, ať jste nebo nejste plátce. Když prodáte, tedy za vyšší cenu, pak doplácíte dph. Když neprodáte - v tom tříměsíčním období - tak trprve pak vám finančák dph vrátí (obvykle samozřejmě ne protože prodáte něco jiného a v součtu je dph vyšší, ale teoreticky když jste na nule nebo ve ztrátě, což první měsíce budeme, tak ano). Když se časem dostanete do plusu a zboží prodáte pak, tak tu dph zase vracíte. SNAD TO NECHÁPU ŠPATNĚ? Co ale s věcmi které jsou rozbité, zničené? Sběrný dvůr zní rozumně, na tu elektroniku. Napadá mne ale jiná věc - pracovní oděvy, nářadí. Většinu rekonstrukcí si děláme sami, jsme kluci šikovní, a je to přece výdaj na udržení a dosažení zisku, ne? Na druhou stranu oborem našeho podnikání je nákup / prodej, ne truhlařina a stavební práce. Tak nevím.

Od: martin1965*
Datum: 24.02.14 20:29

Tam jde podle mě o ty pojmy. DPH nedoplácím - to platím ze své tržby - mám tržbu 1000 Kč - např. zaplatí host v restauraci - z toho zaplatím 21 procent DPH - to jest 210 Kč. Ale jejikož jsem si na tu tržbu 1000 Kč (kterou mi zaplatil ten host) musel koupit zboží za 400 Kč tak si s toho odečtu 15 - 21 proc DPH, pak jsem tam topil za 100 Kč (odečtu si 21 Kč) Atd. a když se to to sečte vznikne výsledek.

doplněno 24.02.14 20:32:

A tak rozbité věci nijak nezasahují do daňových odvodů.

Od: alois*
Datum: 24.02.14 21:44

Děkuji za info... to je jistě pravda... to je ostatně práce pro účetního. Je jasné že pokud nemám tržbu, nemám zisk, neplatím daň nebo platím málo. Jde o to, že finančák chce vědět, kde jsou ty věci. Co se s nimi stalo. Máme zkušenost s krádeží - nebylo to do 5000, nevolala se policie, nebyli jsme pojištěni, nevolala se pojišťovna... a už byl ze strany fú problém. A teď ještě k tomu bude dph. Jak zdokladuju roztrhané montérky? Starý rozbitý regál - to přece nepovezu do sběru, hadry hodím do popelnice, regál spálím. Toto přece vznikne v praxi každého podniku co začne odvádět dph a díky počátečnímu nákupu vybavení, vozidel atp. je zpočátku ve ztrátě.

Datum: 24.02.14 23:35
Tak monterky se použivaním jednou zničí na to snad potřebujete potvrzení? Atd...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.