Prodej 2/3 domu

Od: Datum: 23.02.14 18:10 odpovědí: 24 změna: 24.02.14 22:19

Dobrý večer,

v rodině řeší problém s dědictvím, konkrétně s rodinným domkem, který zdědili tři sourozenci, přičemž každý vlastní 1/3 nemovitosti. Jeden ze sourozenců v domě bydlí, zbylí dva mají své vlastní RD a tohoto dědictví by se rádi zbavili, avšak se sourozencem, který ve zmíněnem RD bydlí není žádná domluva. Již několikrát ho byli navštívit aby se rozumně domluvili na vyplacení z nemovitosti, ale bohužel bez úspěchu.

Mohou třetího sourozence nějak donutit, aby je vyplatil, nebo aby celý dům prodali a nabyté peníze si rozdělili? Uvažovali už, že by prodali své 2/3, ale neví, jestli by to někdo koupil. Jedná se sice o 2 byt. jednotky, ale je tam společný vstup, společná voda, el., topení a navíc zmíněný sourozenec. Díky za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.02.14 18:32

Donutit ho, aby je vyplatil, nemůžou. Můžou se pokusit někomu prodat ty svoje 2/3. Ovšem musí počítat s podstatně nižší prodejní cenou.

doplněno 23.02.14 18:35:

jancaak. Prosím, kde má Vaše tvrzení oporu v zákoně? Děkuji za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekt
Datum: 23.02.14 18:38

Myslím, že ty 2/3 nikdo nekoupí a i kdyby se někdo našel, tak věřím že po prvním kontaktu s dotyčným z toho bude chtít rychle vycouvat...

Spíš by mě zajímalo, zdali je možnost ho soudně nějak donutit k vyplacení, případně k prodeji celé nemovitosti a zdali s tím má někdo zkušenost.

Datum: 23.02.14 18:41
avatar

Jo, klidně ho donutíte soudně vás vyplatit. Soud mu to spočítá! Budete dostávat po zbytek života 2-3 stovky každej.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 23.02.14 18:58

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.14 19:13

andreo. To snad nemyslíš vážně? Lidi zlatí, kam na tohle chodíte *zeď*?

doplněno 23.02.14 19:41:

K tomu, aby mohla nastoupit exekuce, musí být dluh. Ten má v tomto případě kdo? Na základě čeho? A to nemluvím o tom, že exekuci předchází soud.

Víte, když někomu špatně poradíte například s upečením buchty, tak v případě neúspěchu, ho to nebude tolik stát. Ale když radíte chybně v takto zásadních otázkách, jako je prodej domu...ach jo. A když vezmu v úvahu, že tu máme již druhý nesmyslný příspěvek, tak fakt žasnu. Já třeba vůbec nerozumím počítačům, jsem v tom naprostý *bzum*. Takže bych si tam nedovolila někomu radit. Prostě nesnažím se někomu odpovídat za každou cenu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: andrea1*
Datum: 23.02.14 21:27

Škoda, že můj příspěvek byl vymazán! Byl v pořádku!. Tady jsme u toho, co jsem podotýkala, že hodnocení "špatná odpověď" je k ničemu, protože by bylo třeba odborníka, aby mohl řící, že odpověď je skutečně špatná. Netrvalo dlouho a tady je vidět že mám pravdu.

Takže milá Sebod: co vás opravňuje k napsání takového článku a vyjadřovat se k správnosti mé odpovědi? Máte to celé popletené. Přečtěte si, prosím, pozorně otázku. Jedná se o dědictví, kde již soud proběhl - viz notářský zápis, který začíná slovy U s n e s e n í okresní soud v ... (ty tečky označují sídlo soudu) ve věci projednání dědictví po ... zemřelém ... r o z h o d l notářkou ...

Toto dědické rozhodnutí má exekuční titul a skutečně se dědicové mohou přímo obrátit sami s návrhem na exekuci na exekutora, kterého si mohou i sami vybrat. V posledních letech došlo ke změně, že musí být v tomto rozhodnutí doložka právní vykonavatelnosti. Jestli má tazatel dědické rozhodnutí z poslední doby, tak již tam tuto doložku má. Jinak by musel požádat o její doplnění.

To nemyslíte vážně, že nevíte, kdo má v tomto případě dluh. A na základě čeho. Máte pravdu ale v tom, že toto je zásadní otázka. Tak napřed přemýšlejte, ověřujte a nedělejte zbytečně z lidí blbce a sama si ke své odpovědi dejte onu pomyslnou zeď. .Když udělám chybu, tak to přiznám. Když udělá někdo druhý chybu, tak ho na to taktně upozorním.

Jestli mi i tato odpověď bude také vymazána, tak tato poradna nemá žádnou úroveň.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 23.02.14 21:43
avatar

Prominte, ale proc to ma resit proboha exekutor? Vzdyt on zdedil 1/3 domu, opravnene, tak proc?

Jde tu proste jen o sourozenecke vztahy.nevime jak jsou ty bytove jednotky reseny stavebne, zda muzou odprodat sve podily novemu majiteli, aby cast domu mohl obyvat.

Takze by bylo spravne, kdyz se nemohou dohodnout, což je bezne , upozornit bratra nejakym doporucenym dopisem o zameru, ze chteji vyplatit, nebo sve podily prodaji3.osobe. jestli to nekdo koupi je druha vec, jestli je to eticke taky jina debata.

Nejlepsi je byt ci dum převést za zivota.ten co v nem bydli ho mel dostat darem cely a bylo by.ostatni by dostali neco jiného, a predeslo by se mnoha rodinnym roztrzkam.

Tot vse.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.14 21:55

Andreo. Aby nedošlo k nedorozumění. Já jsem na "knoflík" špatná odpověď neklikla, ani jsem Vaši odpověď jako špatnou nikde nenahlásila. To, co jsem si myslela, jsem tady napsala veřejně a tím to pro mě skončilo.

Ano, myslím to vážně, že nevím, kdo má v tomto případě vůči komu dluh. Já to chápu tak, že jsou tři lidé, každý z nich vlastní 1/3 nemovitosti. Budu opravdu ráda, když mi ujasníte, kdo je zde dlužník a kdo věřitel.

doplněno 23.02.14 21:59:

a cituji...dědické rozhodnutí má exekuční titul... Co tohle má znamenat?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: andrea1*
Datum: 24.02.14 18:25

Z praxe: Notář vyzve dědice předem v případě, že není jenom jeden, aby se dohodli, který z nich převezme dědictví a zbylé sourozence do termínu, který také stanoví, vyplati. Takže jeden bod Usnesení o dědickém řízení je i bod, ve kterém se píše, že podle § 175 q a 482 OZ se schvaluje dohoda dědiců o vypořádání dědictví a pozůstalý bratrJosef Novák nabývá dědictví ...(zde je vyjmenováno co všechno) a vyplatí pozůstalým sourozencům Janu Novákovi a Františku Novákovi každému z nich dědický podíl ve výši 500000 tis. Kč nejpozději do jednoho roku od právní moci tohoto rozhodnutí. (Jména, výše podílu a termín jsou vymyšleny.) Protože Josef Novák v domě bydlí a sourozenci po něm chtějí své podíly, je předpoklad, že nabyvatelem dědictví se stal on. A jestli si v tomto případě dům ponechá nebo prodá je jeho věc. Takže tady má dluh Josef Novák vůči svým sourozencům na základě Usnesení soudu o dědictví.

Pokud tedy nabyvatel dědictví ostatní do termínu nevyplatí, mají pozůstalí možnost na něm své právo vymáhat jak jsem již psala. Exekuční titul je pojem pro právoplatný dokument, na základě kterého může exekutor jednat.

Takže takhle to Sebod je. A je mi zcela jedno, jestli jste mi dala špatnou odpověď nebo ne.

Vzkaz pro admina

Chybí nick moderátora, který můj příspěvek vymazal. Bývá vždy uveden a v tomto případě chybí. Proč? A mohu jej znát?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.14 18:50
avatar

Myslím, že docela předbíháte událostem. Situace, kterou popisujete vy, není vůbec totožná se situací, kterou uvádí tazatel. Z dotazu totiž vůbec nevyplývá, že mezi sourozenci došlo k nějaké dohodě o vypořádání dědictví a už vůbec ne, že nabyvatelem dědictví je pouze člověk, který v domě bydlí. Dědici jsou tři a každý je vlastníkem ideální třetiny domu. Pokud se dědicové nedohodnou, že jeden z dědiců vyplatí ostatní dva, anebo jestliže o tom nerozhodne soud, nelze hovořit o nějakém dluhu a už vůbec ne o exekuci. Zcela souhlasím s odpovědí Sebodky. Vaše odpověď je nesprávná a jako takovou jsem ji označil.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: cuca®
Datum: 24.02.14 18:56
avatar

A jak vite, ze je notarsky zapis sepsan takhle? To je případ od případu, ne? To by sem tazatel musel ten notarsky zapis dat, ale neverim tomu, ze je to tam takto, to by se tady pak nic takoveho nejspis neresilo. Jiste tam bude spise to, ze 1bratr dedi 1/3, druhy taky 1/3 a 3.bratr taky 1/3.proc by tam hned melo byt, ze je musi vyplatit.mozna, ze jste nejakym dedictvim prosla, a mela jste to tak, ale to ne neznamená, ze kazdy notar to pise stejne. Ale tady nas muze rozsoudit tazatel popripadnym upresnenim...a hadat se nema cenu, na kazdem nazoru muzebyt trochu pravdy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekt
Datum: 24.02.14 21:38

V notářském zápise je to ještě poněkud komplikovanější, jelikož do toho vstupovala ještě 4. osoba s nárokem na podíl 1/8 tuším. Původně byl dům rodiču těchto 3 sourozenců. Po smrti jednoho rodiče se polovina domu rozdělila mezi 3 sourozence a po smrti druhého se mělo dělit mezi 4, ale toho 1 vyplatili, tzn. že teď každý vlastní 1/3. Ale o tom, že ten co tam bydlí má vyplatit ostatní tam není nic.

Od: notarskaporadna
Datum: 23.02.14 20:08

Pokud nebylo možné se dohodnout na odprodeji spoluvlastnického podílu, pak jsou dvě možnosti - buď reálné rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky a nebo požádat soud, aby spoluvlastnictví zrušil. Pokud soud nenajde jiné řešení, nemovitost prodá a peníze rozdělí spoluvlastníkům v poměru jejich spoluvlastnických podílů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekt
Datum: 23.02.14 20:45

Já osobně moc nevěřím, že někdo koupí třičtvrtě baráku, teda aspoň ne tohodle - na vesnici, spíš k celkové rekonstrukci a jako bonus včetně nastěhovaného blázna... Jak je to pak s tou soudní cestou? Myslím jak dlouho může takový proces trvat, kolik to může stát apod...

Od: uska®
Datum: 23.02.14 21:53

Pokud chápu, tak 1 sourozenec obývá celý dům a dva sourozence by měl vyplatit. Požádejte písemně 1. sourozence a výplatu podílu, taktně mu naznačte,, že by se mohlo stát, že 2/3 domu budou ponajaty občanům tmavší pleti v případě, že se nebude chtít s vámi dohodnout. .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 23.02.14 21:56
avatar
Ale to zni skoro jako navod na vydirani! :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 23.02.14 22:05

hope - žádné vydírání, je to jen zaručený zdroj příjmu s pravidlenými platbami za pronájem od sociálky. To je dobrý, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.14 22:14

Když jsme u toho nájmu. Není možné mu vyměřit nájem za užívání 2/3 domu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.14 22:27

pckop. To se domnívám, že není proveditelné. Za prvé nevíme, zda ten dotyčný užívá celý dům. A i kdyby ano, předpokládám, že každý vlastní ideální třetinu. Takže z čeho by se mu nájemné vypočítalo? Ale to je jen moje domněnka.

Jinak si myslím, že takovéhle dědictví je jako danajský dar. Leckdy přinese dědicům více problémů, než užitku.

Řešení tady nastínila Uska, nebo Notarskaporadna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekt
Datum: 23.02.14 23:40

Dům má dvě bytové jednotky se společným vchodem, vodu, elektriku, topení dohromady. Teoreticky by to rozdělit na dvě samostatné bytové jednotky šlo. Horší je pak domluva s dotyčným. Ten obývá jednu bytovou jednotku v patře, přízemí je prázdné. Jinak je to starej barák na vesnici v příšerným stavu a žít bych tam nechtěl.

Jínak za dotyčným už byli, aby se domluvili, ale ten je vyhodil s tím, že jim nic nedá a ať si to dají třeba k soudu, že stejně nic nedostanou...

 

Od: myse®
Datum: 24.02.14 10:21
avatar

oddělit pořádně oba byty a spodní byt pronajmout... aspoň nějaký příjem z toho mít...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekt
Datum: 24.02.14 21:56

existuje nějaký formulář jak má taková písemná nabídka k prodeji podílu vypadat? děkuji

Od: uska®
Datum: 24.02.14 22:04

Myslím, že formulář takový nenajdete. Já bych opsala část z dědického řízení, to, co je vaše. Tím chybu nemůžete udělat, jen doplníte cenu a hlavně termín.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekt
Datum: 24.02.14 22:19

K tomu termínu - tam je, že se musí do dvou měsíců od obdržení zásilky vyjádřit, zda využije předkupního práva. Existuje i nějaký termín na to, do kdy by pak měl peníze vyplatit?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.