1xOSVČ-mateřská a rodičák

Od: Datum: 23.02.14 10:05 odpovědí: 5 změna: 23.02.14 20:38
Dobrý den,planujeme dítě a já nemám nárok na mateřskou, tudíž vše budu čerpat přes manžela OSVČ. Vím že je třeba platit nemocenské. Kolik?
Chtěla bych možnost čerpat rodičák 3 roky,popřípadě si volit délku rodičáku na 2 roky. Nechci být automaticky 4 roky doma!Od čeho se to odráží? Co a kolik je nutné platit, popřípadě kolik by bylo třeba,aby měl manžel výdělek? Porod planujeme cca duben 2015.
Děkuji za radu.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.02.14 11:58
avatar

Platbu nemocenského pojištění OSVČ si můžete stanovit v libovolné výši, ale pozor - s výší nemocenského musí korespondovat i výše důchodového pojištění. Navíc musí nemocenské pojištění OSVČ trvat aspoň 180 kalendářních dní před nástupem na PPM a caby vznikl nárok, je tam další podmínka (ta platí i pro zaměstnanecký poměr) - 270 důchodově pojištěných dnů v průběhu 2 let před nástupem na PPM.

Více zde:

http://www.cssz.cz/cz/pojiste…vc---platby-a-vazba-na-dp.htm

Pokud Vám něco z uvedeného nebude jasné, zeptejte se konkrétně. Jinak bych psala a psala a psala... a pak zjistila, že potřebujete vědět něco jiného

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 23.02.14 19:22

A kolik teda platit to nemocenské? Vím, že manžel platí zálohu na sociálním něco kolem 1.900,-

Fakt se v tom vůbec nevyznám.Zatím je ještě čas to řešit a nerada bych potom byla kvůli nějaké blbosti 4 roky doma.

Má představa je být 2 a nebo 3 roky doma, mít možnost volby rodičáku a mít nárok na mateřskou. Co tedy pro to udělat?

Omlouvám se,ale potřebuji to vysvětlit po lopatě :(

Datum: 23.02.14 19:54
avatar

Měsíční pojistné na sociální pojištění se dělí na důchodové, nemocenské a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Celé toto pojistné činí 31,5 % z vyměřovacího základu (VZ nedokážu popsat jednoduše, zkrátka 1//2 toho, co OSVČ uvedla za loňský rok jako zdanitelný příjem, poděleno 12).

Důchodové pojištění = 28%, současně se platí 1,2 % na příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a celkem je to 29,2%

Nemocenské pojištění = 2,3%

Pokud manžel zatím není nemocensky pojištěn a platí zálohu na důchodové 1.900, znamená to, že jeho vyměřovacím základem je asi 6.500,-- Kč měsíčně a že z tohoto VZ činí nemocenské pojištění (pokud se k němu přihlásí) 2,3%, to je asi 150 Kč měsíčně.

Při výpočtu nemocenské (i PPM, tam je dávka trochu vyšší) se vychází právě z výše vyměřovacích základů, které se u OSVČ vypočítají ze záloh na pojistném. Ve vašem případě by to vycházelo kolem 150 Kč na den mateřské, měsíčně tedy asi 4.500 - 4.650 podle počtu dnů v měsíci.

doplněno 23.02.14 20:03:

Co se týká rodičáku, snad poradí někdo, kdo tomu rozumí. Pro mě je to nesrozumitelné.

http://portal.gov.cz/portal/o…tuace/183/187/4455.html#obsah

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.02.14 20:38
avatar

O příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a na důchodové + nemocenské pojištění jde jenom u zaměstnanců. U OSVČ není nemocenské pojištění součástí sociálního pojištění. Má-li OSVČ zýjem o nemocenské pojištění, musí se přihlásit dobrovolně.

K možnosti volby výše a délky výplaty, případně průběžné změny je nutné, aby alespoň u jednoho rodiče bylo možné stanovit vyměřovací základ.

Pro "dosažení" na nejvyšší dvouletou variantu s nejvyšší měsíční platbou je nutné odvádět nemocenské pojištění v odpovídající výši. To se však nevyplatí, protože ze stejného základu je nutné odvést i důchodové pojištění.

___ K dosažení na tříletou variantu by teoreticky měly stačit i minimální zálohy na nemocenské pojištění. Pokud by vypočtená PPM byla nižší než rodičovský příspěvek, doplatí se do výše RP.

Přesné informace k RP najdete na portálu MPSV a na kontaktním místě úřadu práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.14 13:12
avatar

Doplním Inzynyrku: Podmínkou pro přiznání PPM z pojištění OSVČ je účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů (cca 9 měsíců) v posledních dvou letech, z toho minimálně 180 kalendářních dnů v posledním roce před vznikem nároku na PPM plus účast na nem. pojištění v době vzniku nároku.

------- K výši zisku Vašeho manžela, k výpočtu výše záloh na nemocenské pojištění a k výpočtu dávek nemocenského pojištění doporučím opět web ČSS:

Výpočet dávek nemocenského pojištění OSVČ

------- Poznámka: Začne-li manžel platit nemocenské pojištění, bude mít po prvních třech měsících trvání pojištění v případě nemoci nárok na nemocenské. Prvních 14 dnů by neměl nárok na nic, od 15. dne nemoci by pobíral za kalendářní dny nemocenské (60 %); PPM činí 70 % redukovaného vyměřovacího základu.

Za měsíce, v nichž by po celý měsíc pobíral nemocenské, nemusí platit zálohy na nem. pojištění, ale pojištění by trvalo dále. Za dobu pobírání nemocenského se považuje i doba prvních 14 dnů bez nároku na nemocenské.

Doporučení: Hlídejte si termíny splatnosti nemocenského pojištění. Pokud se platba i jen jeden měsíc opozdí, nem. pojištění zanikne..

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.