Uplatnění slevy za manzelku

Od: Datum: 21.02.14 22:15 odpovědí: 4 změna: 22.02.14 09:58

Manželka pobírala rodičovský příspěvek,v 10/2013 nastoupila do zaměstnaní,za tři měsíce si vydělala celkem 65000,-Kč hrubého,její celkový roční příjem ale přesáhl částku 68.000,-Kč,neboť ji bylo vyplaceno ještě ošetřovné ve výši 5000,- Kč. Slevu za manželku nemůžu proto uplatit. Chtěl bych se zeptat, zda je možné v roce 2014 vrátit na OSSZ ošetřovné vyplácené za rok 2013,zda by pak bylo možné uplatnit v daňovém přiznání slevu za manželku, popr. jak postupovat v případe vracení řádně vypočtené dávky nemocenského pojisteni.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.02.14 23:33
avatar

S vracením ndávek nemocenského pojištění (ošetřovné) jsem se ještě nesetkala, takže nevím, jestli je to vůbec možné. Pokud by bylo, musel by zaměstnavatel zpětně dobu ošetřování vykázat jako neplacené volno a manželka by za tuto dobu musela doplatit zdravotní pojištění (i tu část, kterou jinak hradí zaměstnavatel).

Podle mne by bylo jednodušší, aby si manželka nechala od zaměstnavatele provést roční zúčtování daně z příjmu nebo (pokud zaměstnavateli nedoručila písemnou žádost do 15. února) sama podala daňové přiznání.

V rámci přiznání může uplatnit slevu na poplatníka i za část roku, kdy nepracovala. FÚ jí v rámci zúčtování nebo daňového přiznání FÚ vrátí celou částku odvedené daně z příjmu (vrátit lze maximálně do výše odvedených záloh daně).

Ohledně vrácení ošetřovného se informujte na OSSZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.14 09:28

tak to je přece snad samozřejmé, že si manželka nechá provést roční zúčtování/sama si udělá daňové přiznání. to by bylo v jejím zájmu provést, i kdyby si jí manžel mohl uplatnit jako vyživovanou. neřeší to problém s tím, že manželé přijdou o slevu na vyživovanou manželku *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.14 09:26

tak ono teoreticky i kdyby ošetřovné bylo možno letos vrátit, tak prakticky to nic nemění na tom, že v průběhu loňského roku bylo vyplaceno, čili se do manželčina příjmu počítá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 22.02.14 09:58
avatar

Asi se proste budete muset smirit s tim, ze si manzelku neuplatnite.

Ja loni nedelala cely rok, vysplhalo se to ale pres tu mez, a manzel si me narozdil od roku predtim, taky nemuze uplatnit.

A jelikoz dani pausalem, tak si neuplatni ani odpocet na deti.

Takze nekdy to jde, jindy se se zmenou x predpisu vse zmeni.

Treba vam zde nekdo poradi jak to obejit, v tom jsme my cesi mistri. Ja bych vam to prala, ne ze ne, nikdo nechce platit vic nez je nutne...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.