Bankovní převod peněz, stále tam nejsou!

Od: Datum: 21.02.14 12:10 odpovědí: 10 změna: 21.02.14 16:39
avatar

Zdravím,

včera jsem u České spořitelny převedla za pomocí příkazu k úhradě peníze z mého účtu na jiný. Došla jsem za paní na přepážce (pokladně), ta mi oznámila, že ten vyplněný lísteček si musím sama orazítkovat u jakéhosi pultu a podepsat dle podpisového vzoru. To jsem také udělala, jen jsem si nebyla jistá, jak se mám podepsat dle podpisového vzoru. Tak jsem se podepslala úplně normálně. Ještě jsem nevěděla, jaké tam napsat datum splatnosti, tak jsem tam dala včerejší datum. Následně jsem to, ten příkaz k úhradě vhodila do té krabice.

Jenže se dívám a pořád to tomu účtu nedošlo, ty peníze. Je to uhrazení poplatku za přihlášku na vysokou školu. To je dost divné, když jsem dala datum splatnosti 20.2. 2014, nemyslíte? Není třeba chyba v mém podpisu, že jsem se nepodepsala úplně přesně podle podpisového vzoru? Potřebuji, aby byly peníze převedeny do 28. února, nemůžu jen tak čekat! Co mám jako dělat? Nevíte? Zajít do spořitelny a co? Nebo ještě počkat, jestli peníze nedojdou? A jak dlouho čekat? Díky moc. Anzionka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.02.14 12:18

Převod do stejné banky bývá většinou téměř okamžitě, do jiné banky by peníze měly doputovat do 1 pracovního dne.

Pokud hledáte informaci o zaplacené částky někde na webových stránkách VŠ, počítejte s tím, že i tam nemusí být data on-line, ale s jistým zpožděním.

S podpisovými vzory bývá problém, raději si zajděte do banky, snad Vám platbu dokáží potvrdit.

A pro přístě doporučuji pracovat s internetovým bankovnictvím, nikam nemusíte chodit a máte to beze stresu.

doplněno 21.02.14 12:19:

* zaplacené částce

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.02.14 12:24

přesně tak, zřiďte si interbanking a bude po problémech ...

doplněno 21.02.14 12:31:

věřte že do 3 dnů by měly být připsány v jiné bance,takže to v pohodě stihnete

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 21.02.14 12:26

Důležitá info není, kam jste to poslala, do jaké banky? Před páru dny zde řešeno. Lhůty - ihned, ten den, 1 - 2 dny. Nejlepčí je penízky vzít a vložit na účet v té bance, je to tam ihned! Co dělat? Čekat.

doplněno 21.02.14 12:57:

Pokud byste se té úřednice poptala, tak vám to řekla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.14 12:40

Lhůty jsou dané zákonem.

Zjedodušeně řečeno:

Při odeslání peněz v pracovní den musejí být připsány příjemci do dvou pracovních dnů, je-li jeho účet v jiné bance, než která peníze odeslala. Tuto lhůtu označujeme jako D+2 (den odeslání + 2 pracovní dny).

Je-li převod uskutečněný v rámci stejné banky, musí banka peníze připsat nejpozději následující pracovní den. Tuto lhůtu označujeme jako D+1 (den odeslání + 1 pracovní den).

Jestli to tedy bylo z vaší banky do jiné, tak předpokládám, že peníze budou na účet příjemce nejpozději v pondělí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.02.14 12:41
avatar

OK, díky moc všem. Takže čekat do pondělí. Když nebudu v pondělí připsané, tak znovu do spořitelny a tam to budu řešit jak? U poklady nebo normálně na přepážce? Co jim řeknu?

Od: jioo
Datum: 21.02.14 12:42

Příště, když chcete něco převést ihned, tak to musíte sdělit pracovnici banky a zároveň jí sdělit, že si počkáte na převod až to udělá a to je samozřejmě zpoplatněno vyšší částkou, než když příkaz vhodíte do boxu. Nechápu, proč se ptáte paní i pokladny a nejdete na přepážku a nevyřídíte to s úředníkem, který má k tom u kompetence. Pokud jste to vhodila do boxu a bylo vše vyplněno správně, pak platba u prostistrany bude nejspíše až v pondělí. Nedělejte nyní nic a v úterý, jděte ověřeit na VŠ zda peníze došly, případně jen do banky, zda peníze odešly.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: levlef*
Datum: 21.02.14 15:23

jioo... protoze u CS se tyto transaskce delaji na pokladne, nikoli na prepazkach. Tam vas poslou na pokladnu :) uz chapete?:))

Ohodnoceno: 1x
 
Od: levlef*
Datum: 21.02.14 15:21

datum splatnosti v ten den u CS nic neznamena.

Ceska sporitelna obecvne je dost pomala. Nezalezi, ze jste napsala datum vcerejsi jako splatnost - to byste musela dat expres platbu, za priplatek (jak divne u ustavu typu CS...), pocitejte, ze penize byly odeslany az dnes. Obvykle trva prevod pres pracovni den, takze v pondeli odpoledne by mely byt na spravnem uctu, maximalne utery rano. Az tam nebudou v utery v poledne, zacnete plasit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cuca®
Datum: 21.02.14 15:22
avatar

Ja pres box vhazuji platby za manzela, nemam podpisove pravo. Priste pokud mate dostatecny limit, provedte platbu kartou.naucite se to rychle a penize urcite dojdou rychleji.

Stalo se nam, ze nam prisel dopis z Prahy, ze platba nebyla provedena z duvodu nesouhlasiciho podpisoveho vzoru. Takze platba neodesla a dozvedeli jsme se to azz takto. Slo o dph, takze bezva...

Takze podle meho ten prikaz jeste takhle cestuje.

Takze v pondeli odpoledne se zeptejte zda to doslo, pokud ne,jdete se ujistit spořitelny, zda platba odesla, a pokud mozno tento zpusob nevyuzivejte.kdyz uz tak k prepazce, at to urednice posle hned.

doplněno 21.02.14 15:25:

Pisete, ze nevite jaky mate podpis na podpisovem vzoru, tak se vam mohlo stat to same. Pro jistotu si podpisovy vzor udelejte znovu, oni jsou na tohle opatrni, jak to nesedi, nic neodejde a vam prijde ten zmineny dopis...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.02.14 16:39
avatar

pokus o obecnější shrnutí, resp. tipy:
- podpisový vzor je holt takový, jaký si ho člověk vytvořil při podpisu do příslušné kolonky (problém je, když někdo používá různé druhy podpisů - rychlejší-parafový, a pomalejší-pečlivý, to pak je dobrý si říct (a dodržovat), že na všechny podpisový vzory budu zásadně používat jen jeden typ podpisu)
- ČS je možná nejhorší volba pro zřízení účtu - tady jsou dlouhé čekací doby téměř pravidlem, to u jiných bank přece jen platit nemusí (poskytované služby a jejich parametry samozřejmě logicky u takového molocha taky nemusí patřit k těm nejvýhodnějším)
- převod v rámci jedné banky by se měl uskutečnit (v úředních hodinách) doufejme v řádu minut (za předpokladu, že jsou všechny pobočky on line, což už snad platí..., nejsem si ale jistý, jestli i majitel příchozího účtu může zaregistrovat změnu na účtu takhle rychle; pochopitelně přírůstek zjistí podle toho, jak často si aktualizuje údaje o účtu)
- mezi bankami v rámci ČR převod probíhá během noci, s tím, že se nepočítají volné dni (tedy D+1 v rámci pracovních dnů - takže příkaz zadaný v pátek se zpracuje až v noci na pondělí), trošku podrobnějc je to tak, že každá banka musí odeslat příkazy k převodům do jiných bank v souhrnné dávce do ČNB (do clearingu ČNB), ČNB příkazy porovná (a vygeneruje, co která banka jiné celkově dluží, nebo naopak pohledává), a pošle příkazy jednotlivým bankách (pokud vím, formálně je přípis provedený už snad hned po půlnoci), každopádně už od rána (od začátku úředních hodin) by měly být peníze na účtu (jestli je to přes net (GSM) banking vidět ještě dřív, nevím);
důležité ovšem je, kdy má banka uzavírku pro přijímání příkazů do jiných bank (resp. teda do clearingu ČNB) - asi to bývá do brzkého večera - např. ČSOB: uzavírka do 18,00; co se zadá po uzávěrce, jde do clearingu až PŘÍŠTÍ NOC (pokud se do toho nepřiplete víkend nebo svátek pochopitelně)
(P.S. lhůty, kterými se sichrují banky, jsou jiná věc, normálně prostě platí: v rámci banky hned (ale asi jen v nějakých "úředních" (což nemusí být jen otvírací) hodinách, ne kdykoliv během 24 hodin, volných dnů...), do cizí banky během pracovní noci)
- datum splatnosti (u podávaného příkazu! - nebavíme se o datu splatnosti na nějaké faktuře, nebo ve smlouvě) znamená, kdy má příkaz zadat ta banka, odkud peníze ODCHÁZEJÍ, lépe řečeno, kdy je má odepsat z účtu (jestli vůbec hrozí, že by se příkazy podané na pobočce s datem splatnosti ten samý den do clearingu nedostaly (normálně sotva, ale jsou i banky otevřené do 8, 9 večer), a jestli by se takové příkazy neprovedly(?), to netuším; když zadávám příkaz elektronicky, myslím, že mně systém příkaz s už prošlým datem zřejmě nevezme, když napíšu datum nepracovního dne, tak se to asi automaticky provede následující pracovní; (a možná se dokonce banka snaží příkaz odeslat ještě další (2?) pracovní dny? - třeba když peníze na účtu ani nebyly - nevím, to je třeba se zeptat v dané bance); jistě ovšem není možné napsat na příkaz nějaké staré datum...)
- co se týče pohodlí (i poplatků), je kromě internetového bankovnictví (které už chce svoje - datové spojení na určité rychlosti, a vlastně to ani není tak rychlé a pohodlné - ověřovací kódy z banky zasílané na mobil) alternativou i GSM banking (tj. vlastně jen zvláštní SMSka z mobilu do banky) - tohle ovšem umožňují asi jen SIMky pravých operátorů (teda O2, T-mob, Vodaf), nejspíš žádný z virtuálů (ani vlastní virtuálové), navíc tuto možnost neumožňují nějaké až moc chytré mobily, resp. OS (android např. tuším), a dokonce tuhle službu nejspíš neposkytují ani novější, menší banky (z těch tradičnějších ovšem všechny);
pointa je, že stačí v bance nahlásit (u T-mob nahrát do systému) SIMku, a pak už z ní lze (bez nějakých zpětných ověřovacích kódů) zadávat příkazy bance stejně snadno jako posílat obyčejné SMS (neboli to funguje prakticky vždy a všude, potíže vyloučeny, cena cca stejná jako za SMS...); pro přehled o odchozích i příchozích platbách, pro zadávání více příkazů samozřejmě zoufale nepohodlný až nepoužitelný, ale pro občasné (a nouzové) použití ideální

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.