Nájemník ukradl vybavení bytu - krádež?

Od: Datum: 20.02.14 18:45 odpovědí: 16 změna: 10.04.14 15:15

Dobrý den,

měl jsem nájemnici, se kterou jsem měl nájemní smlouvu - od dubna, v ní bylo vyjmenováno vybavení bytu (nábytek, nádobí). Při inspekci bytu jsem zjistil, že zmizela sedačka a křeslo. Nájemnice tvrdila, že jí překážely, tak je vyhodila.

Protože mi neplatila nájem, dohodli jsme se, že se v září odstěhuje. To naštěstí akceptovala. Při vystěhování sebou vzala část mého nábytku a část nádobí.

Chtěl jsem to vyřešit po dobrém, tak jsme sepsali uznání dluhu, kde je vyčísleno, jaké kusy nábytku a nádobí se ztratily. Nájemkyně mi slíbila, že postupně splatí jak nájem, tak i zmizelé věci.

To se nestalo.

Dlužný nájem vím, že můžu vymáhat u soudu. Ale co ty odvezené věci? Samozřejmě to byla obyčejná krádež, ale nechtěl jsem dělat zlo a nešel jsem tenkrát na policii, první nábytek zmizel někdy v květnu, nájemkyně se odstěhovala v září a tehdy si odvezla zbytek. Pak jsem zjistil, že některé věci rozprodala a část věcí má u sebe doma - našel jsem kde bydlí, a kupodivu mě pustila k sobě domu a ty věci tam viděl (nechtěla, abychom se bavili na chodbě a slyšeli nás sousedi, proto mě pustila dovnitř).

Mám tedy nájemní smlouvu, kde je vyjmenováno, co je moje. Pak uznání dluhu, kde je vyjmenováno, co se ztratilo. Teoreticky může přijít policie k ní domu a část věcí by tam měla najít.

Škoda za ty ztracené věci činí 13570 Kč (tak jsem to vyčíslil a nájemnice mi tuto škodu podepsala v uznání dluhu). Takže trestný čin by to mohl být (je to nad 5000 Kč). Problém asi bude v dokazování, ona může tvrdit, že věci jsou její. Mohu jen disponovat svědectvím svého syna (původně jsou to totiž jeho věci, v bytě dříve bydlel a nechali jsme je tam pro nájemníky). Bojím se ale když podám trestní oznámení, že na oplátku ona mě může obvinit z pomluvy nebo křivého obvinění.

Myslíte, že po půl roce mám u policie šanci, nebo na to mám zapomenout? Už mi ani tak nejde o peníze, jako mě dostala ta sebejistota a drzost dlužnice. Navíc jsem zjistil, že současné majitelce bytu také dluží na nájmu, už jsem se s ní spojil, ale příliš se mnou spolupracovat zatím nechce, hlídá si svoje peníze.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.02.14 18:51

Tak "koule" jako má tady tahle slečna, bych chtěla mít. Drzost nehorázná. Co se nějakého domáhání spravedlnosti týče.. asi záleží, jaká byla hodnota toho majetku. Jestli to stojí za ty nervy.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.02.14 18:58

Víte, problém může být v tom, že Vy budete muset dokázat a doložit, co vše v bytu bylo a co zmizelo. Také my pronajímáme byt, naštěstí zatím bez problémů. Přesto jsme na radu známého- právníka přijali určitá opatření - jednak nájemník skládá před nastěhováním kauci ve výší tří nájmů, která je určena na případné úhrady škod, které by se zjistily při ukončení nájemního vztahu. Dále pak přílohou nájemní smlouvy je dopodrobna nafocený byt - cca 100 fotek, kde je přesně vidět, co v bytě je a v jakém to je stavu.

Pravděpodobně Vám tato rada nevyřeší aktuální situaci, ale spíše ji myslím do budoucna, myslím, že tímto opatřením lze dosáhnout toho, že nájemník nezpůsobí škody.

Ohodnoceno: 3x

Od: buss®
Datum: 20.02.14 19:22

Myslíte, že po půl roce mám u policie šanci, nebo na to mám zapomenout?
To vám zde přece nikdo nemůže říct, mimo policejního orgánu co zjistí a kdo jaké bude mít důkazy, zda to pak půjde dál. Běžte tam, kde se to řeší.

Datum: 20.02.14 19:25
Zdravím. Je dobře, že jste si nechal podepsat uznání dluhu. Tím máte po právní stránce vyhráno. Pokud skutečně je v dokladu napsáno "uznávám" pak na jeho základě můžete dluh vymáhat. Je to doklad, že uznala hodnotu věcí a teď již nemůže nic z toho zpochybňovat a Vy nic dokazovat. Promlčecí doba u uznání je 10 let.
Druhou otázkou je, jak to z ní dostanete...
Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.02.14 19:26

ano máte já bych zajistil důkazy vše nafotil a to i u dotyčné pokud by mě opět pustila do bytu a šel na policii nahlásit trestný čin krádeže

doplněno 20.02.14 20:05:

píše že ho pustila domu a tam viděl své svěci pořídil bych fotky svých věcí

Datum: 20.02.14 19:34

ehmm. jak nafotíte "ukradenou" sedačku?

pro tazatele:

podobnou zkušenost, včetně podepsaného uznání dluhu, mám za sebou. soudil jsem se cca 3 roky. protistrana ani jednou k soudu nedorazila. PČR nebyla schopna zjistit místo, kde se zdržovala. na konec jsem žalobu vzal zpět... pokud bych soud, čirou náhodou, dotáhl do úspěšného konce, stejně bych z něj peníze nedostal...

Od: majak
Datum: 21.02.14 16:16

Úplně s vámi souhlasím. Měli jsme stejný problém, rozsudek dostali a už 3,5 roku se N I C neděje!

Od: petrf*
Datum: 03.03.14 12:18

K sobě mě znovu asi i pustí - ona s tím nemá problém, do očí se mi směje, říká, že ať na ní žalobu podám, že klidně na soud půjde, ale že ví, že exekutor na ní nemůže. V podstatě bere jen dávky, prý se už na úřadě informovala, že exekutor na ně nemůže. Obávám se, že když k ní znovu přijdu a začnu fotit její byt, tak jí "docvakne" a věci odveze nebo prodá. Proto by bylo ideální, kdybych mohl přijít za doprovodu policie, která nezávisle zadokumentuje, jaký nábytek je v jejím bytě. Já pak svědectvím a nájemní smlouvou můžu doložit, že nábytek je můj a že byl v mém bytě. Bohužel nemám svědectví, že nábytek z mého bytu odvezla (to jsem zjistil, ža potom).

Otázka taky je, jestli policie se mnou půjde a jestli ona je povinna je do svého bytu pustit.

Datum: 20.02.14 20:20

Místo zdlouhavých soudů navrhuji večerní návštěvu s několika statnými kamarády. Samozřejmě tak, aby Vás nikdo neviděl.

Pro vrtající - přítelova rodina se takovou návštěvou domohla motorky a jiných věcí, který si "vypůjčil" bývalý kamarád.

Ohodnoceno: 1x

Od: andrea1*
Datum: 21.02.14 17:37

Také je řešení z jejího bytu si svoje věci odstěhovat. Soupis věcí máte. I ona by musela dokazovat, že se nejedná o váš nábytek. K tomu přibrat navíc i něco jejího tak, aby jste se dostal na cenu, kterou váš nábytek měl, jestli teda bude co. Uznání dluhu máte. Nový OZ umožňuje, v případě dluhu ponechat si dlužníkovo věc. Byla by dobrá ještě konzultace např. v Občanské poradně, kde vám zdarma poradí. .

Ohodnoceno: 3x

Datum: 21.02.14 18:14

A prave strach, ze se mi stane neco podobneho, mi brani v pronajmuti meho bytu, na ktery platim hypoteku, ale jiz v nem nebydlim. Postel, kuchyn, sedaci souprava z obyvaku, nejaka ta dekorace. Kdyz to vsechno sectu, je to hodne velka suma penez, o ktere bych mohl prijit. Druha vec je samozrejme to, ze nechci, aby nekdo neporadny uzival mou opravdu hodne drahou kuchyn, ktera jsou si vymazlil k dokonalosti.

Jak se v takovem pripade muze pronajimatel branit? Lze vsechno nafotit, nechat notarsky overit veskery majetek v byte, jeho stav a jeho cenu, aby pak bylo vse pravne zabezpecene? Nebo je lepsi cely byt kompletne vystehovat (ale kam?)

Nechci zakladat dalsi zbytecnou otazku, ale radu bych potreboval.

Od: makler
Datum: 10.04.14 15:15

Bránit se preventivně! Při výběru nájemníka si ho proklepnu, co dělá, kde dělá, jak dlouho tam dělá - klidně najít číslo firmy a zavolat tam, dát na první dojem jak na Vás působí, opsat údaje z občanky - nejlépe ji i ofotit! Když se mi někdo nezdá, tak ho neberu.

Od: lem
Datum: 21.02.14 18:17

Nic nevymáhejte, přijde vás to dráž, než škoda. Prostě to odepiště, poučte se a život jde dál. To je pro vás nejschůdnější řešení. Chápúu, že si mylsíte něco jiného, ale nakonec mi dáte za čas za pravdu.

Datum: 03.03.14 12:59

Nesouhlasim. K soudu by jsem to nedaal, ale jestli ma majitel v ruce platne uznani dluhu, tak po vyzvach by jsem to predal exekutorum. Nejspis nic nedostanou, ale neni duvod to takovym lidem ulehcovat.

Ohodnoceno: 1x

Od: zepe®
Datum: 03.03.14 12:30

jestli máte uznání dluhu tak jednou vyrozumet dluznika poštou.

potom podat návrh na elektronický platební rozkaz.žadné trestní oznámení!

nezaplatí ani po tom tak exekutora

na internetu získáte právníka zdarma vše za vas podá a vyřídí jen si rekne o zákonné uroky a samožřejmě si tam započte právní zastoupení ale to neplatite vy ale dlužník.

přečtěte si to zde tuto službu jsem již také použil

Od: mirek1
Datum: 03.03.14 12:53

Pomúže jedině kauce a nezařízený byt, nebo zařízený, ale něčím, řeho se chcete i tak zbavit. Před podpisem smlouvy sepsat všechno co se v bytě nachází za zařízení i značky a nechat podepsat se svědkem. Čím víc toho v bytě necháte, tím víc to budete muset mýt až nájemník odejde, to prasata, nikdo se nepřezouvá, není to jejich byt, chovají se k tomu jak v hotelu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.