Vule zemreleho na druh pohrbu

Od: Datum: 04.03.14 10:44 odpovědí: 10 změna: 05.03.14 02:23
Jak se po skonu cloveka jeho pribuzni dozvedi, jaky druh pohrbu si pral? Jak je to s posledni vuli? Neotevira se az po nekolika tydnech (mesicich) kvuli vyrizeni dedickeho rizeni? Jak se zjisti, u ktereho notare je posledni vule ulozena? Odkaz na nejake dobre stranky, kde je to vysvetlene?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laik
Datum: 04.03.14 10:48
Druhem pohrbu jsem myslel jak vlastni pohreb (tedy to rozlouceni lidi s nim), tak i pak to, jestli bude pohrben do zeme nebo si pral kremaci, s popelem do urny nebo na rozptylovou loucku, kde si pral pohrbit atd.)
Dekuji za odpovedi.
Od: buss®
Datum: 04.03.14 10:52

Tož buď to řekne budoucím pozůstalým, ale ti se na to mohu vyfláknout. Takže písemně, , vizte i OZ Dědické právo.

doplněno 04.03.14 11:27:

Notáři to mají rozdělené, nejlépe ho vám sdělí soud. Jinak notářský řád.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.03.14 11:24
avatar

Nikdo nejsme nesmrtelný a tak každý snad za života řekne, jaký pohřeb chce. Já si v tuto chvíli nemůžu dovolit umřít ale manžel ví, že chci kremaci, nechci kar, chci jen rostlé kytky ale ne karafiáty a hlavně kamarádka dohlídne, abych do rakve dostala pod hlavu polštářek. Ví co chci zahrát a že nestojím o žádný proslov a oznámení do novin. Totéž vím i já, pokud by zemřela maminka nebo manžel. Poslední vůli neřeším, mám jednu dceru a dvě vnučky a dost pochybuji, že po mě nějaký velký majetek zbyde, ale když zemřel tchán, měl poslední vůli v trezoru doma a originál u notáře.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 04.03.14 11:48
avatar

Dobrý den, přání mohou být různá a praxe je může změnit. Co Vám bude platné, když si budete přát pohřeb do hrobky a zemřete v nevhodný čas - u nás se nesmí hrobka otevírat (pro uložení dalšího nebožtíka) 10 let od minulého pohřbu. Ale, to nevím, zda to je dané zákonem nebo vyhláškou. Ale, platit by to mělo asi celostátně. Tak, i v umírání musí mít člověk štěstí a dobře časově plánovat. Jinak stejně skončíte v urně nebo na loučce. Zdravím!

doplněno 05.03.14 00:03:

laik - já jsem jen vycházel z toho, jakou informaci jsem dostal kdysi na Hřbitovní správě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 04.03.14 23:17
Tech 10 let je dano zakonem (§22, odst.3 a 4). U hrobky ale zadnych 10 let neplati (odst.6 daneho paragrafu).
Od: laik
Datum: 05.03.14 01:11
vycházel z toho, jakou informaci jsem dostal
Ja tomu take nerozumim (proto se tady ptam), jen jsem si vzpomnel, ze jsem o tech 10 letech cetl jako o minimalni dobe tleni lidskeho tela (coz predpokladam je asi nejak skodlive pro lidske zdravi a proto je zakazano se k takovemu telu priblizovat, jak by se napriklad stalo pri otevreni hrobu).
Datum: 05.03.14 02:23
avatar

"Tak, i v umírání musí mít člověk štěstí a dobře časově plánovat."

Aha, takže si řekne "zemřu pozítří v úterý večer po Ordinaci v růžové zahradě", a bude to přesně 10 let a jeden den?

A dá se vůbec v tomto případě mluvit o nějakém štestí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.14 12:32

Ahoj. Je vhodné,i když se to může někomu zdát divné, svou vůli o posledních věcech nastávajícího neboštíka, projevit ještě za svého života. Z bratrem jsme se o tom taky bavili, a kdo by to tušil, že se ta informace bude za rok hodit. I já už jsem své přání být jednou spálen a rozsypáním přidán k mým rodičům a k bráchovi. Bez obřadu, bez jakých koliv projevů a podobně.

Pokud si nastávající potencionální neboštík, přeje na pohřbu něco extra, měl by si na to potřebný obolus pošetřit a to vlastní vykonání smluvně ošetřit. Nevím, jestli dneska ještě funguje : Společnost přátel žehu. U ní se dalo, dlouhodobě šetřit na pohřeb. Po malých částkách.

V Libereckém kraji, to mají notáři zařízené tak, že jim jsou případy zadávany podle data úmrtí člověka. Když je stanoveno datum skonu, jde se zeptat u některého notáře, komu ta kauza připadne. Je vhodné zajednat pohřeb. Jinak se může stát, že je-li co dědit a není určen dědic závětí, může se po majetku, posápat třeba nějaký ústav.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.14 12:57

Tak to my si už nyní řekli jak to chceme - smrt je přeci běžná věc a není tabu,aby se o ni nemluvilo. mělo by to tak být aby pozůstalí věděli co a jak...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 04.03.14 23:23
Z odpovedi by mi vyplyvalo, ze jestlize zemrely nikomu nerekne predem svoje predstavy o svem pohrbu, pozustali nemaji zadnou moznost se to dozvedet *sok* Snad jen, kdyby podle zdejsich informaci, bezeli hned za notarem, nechali otevrit posledni vuli (jestli to je vubec tak rychle mozne) a precetli si tam, co maji s neboztikem delat (velke posledni rozlouceni, soukrome rozlouceni v kruhu nejblizsi rodiny, projevy, kvetiny, druh obleceni, oblibene veci, ktere chce mit u sebe v dobre ceremonialu/pohrbu, druh pohrebu - do zeme nebo kremace, na kterem hrbitove ho pohrbit, jestli si sam neboztik uz udelal nejake plany a treba si nekde neco predpolatil, ...).
Budu po tom jeste patrat.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.