Výpověď z nájmu bytu a platba nájemného

Od: Datum: 19.02.14 09:28 odpovědí: 8 změna: 19.02.14 13:27

Kamarádka bydlela v nájmu soukromého vlastníka bytu. Měla smlouvu na dobu určitou, která někdy v průběhu minulého roku skončila. Novou s ní pronajímatel nesepsal avšak bydlet ji v najatém bytě nechal nadále a nadále inkasoval nájemné, které bylo placeno vždy včas a v dohodnuté výši, podle staré smlouvy. V prosinci dal byt do prodeje, aby mohl zaplatit své dluhy (na oba jeho byty byla uvalena exekuce a nařízen exekuční prodej). Z toho důvodu dostala kamarádka výpověď z nájemní smlouvy, která vlastně neexistovala. Je vůbec taková výpověď platná? A především, ve výpovědi je napsáno, že byt opustí do konce února. Nicméně se odstěhovala již na začátku února, platí nájem v jiném pronajatém bytě, ale pronajímatel toho původního bytu od ní chce nájemné ještě za celý únor. Může po ní vůbec něco takového chtít a může se toho domáhat právní cestou? Dle mého názoru ne, vzhledem k neexistující nájemní smlouvě. Prosím o rady a názory, případně i odkazy na příslušné zákony a konkrétní paragrafy. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.02.14 09:29
avatar

Pokud neexistovala smlouva tak neexistuje ani žádný nárok na nájemné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 10:12
avatar

Svatá pravda. Ale ani na bydlení není nárok. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: repe
Datum: 19.02.14 10:17

Nájemní smlouva existovala, přečtětě si OZ. Výpověď může dát taky jen podle OZ a doba se musí dodržet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 10:22
avatar

Podle starého OZ, platného v době dohodnutého ukončení nájmu (platnost do 31.12.13), pokud pronajímatel přijímal i po ukončení smlouvy platbu za nájem, smlouva se automaticky prodlužovala na další dobu určitou v délce původní doby nájmu. Takže smlouva je platná a pronajímatel nemá nárok Vás vystěhovat před koncem této prodloužené doby. V případě prodeje bytu by ho musel prodat s věcným břemenem (takže i s Vámi). Podle nového OZ je to trochu jinak, ale to Vás v tomhle případě nemusí zajímat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 10:48

Takže podle starého OZ se smlouva prodloužila na stejnou dobu, na jakou byla, podle nového OZ by to bylo na 1 rok, jestli jsem to dobře pochopil? Kamarádka už je v jiném bytě, takže bydlení už neřeší. Jde o ten únorový nájem, zda ho musí platit, když už v tom bytě nebydlí? A píšete, že nemůže nájemce vystěhovat u smlouvy na dobu určitou? Ze žádného důvodu?

Datum: 19.02.14 10:35
Zdravím. V situaci, kdy vyprší nájemní smlouva avšak nájem nadále trvá, se podle zákona automaticky obnovuje stará smlouva za stejných podmínek. Takže teoreticky má pronajímatel na nájemné nárok. Záleží na tom, zda nájemce řádně předal byt k poslednímu lednu. Nevím přesně, jak to je, pokud je byt v exekuci. Podle mého názoru, jedná nájemce s exekutorem, který majetek spravuje. Selským rozumem je jasné, že majitel chce vydobýt co nejvíce peněz, které by měl ovšem také získat exekutor. Proto radím - k rukám majitele neplatit, dokud nebude zcela jasné, zda vůbec a komu se má případné dlužné nájemné uhradit. M
doplněno 19.02.14 11:24: Já si myslím, že tuto skutečnost by měl exekutor vědět. Z toho co píšete, to vypadá, že nevěděl nic a v současné době žádá uvolnění bytu pro prodej - proto výpověď. A nájemné až doposud sloužilo majiteli ke zvýšení minima, které mu exekutor nechával. Přepokládám, že má současně exekuci na příjem a je možné, že o nájmu se zapoměl zmínit.
doplněno 19.02.14 11:34: Co se týká nájmu, to je těžké. Nevím, jak přesně zněla nájemní smlouva, ale je fakt, že vaše kamarádka měsíc únor započala. Pokud by se s majitelem dohodla, že byt vyklidí k poslednímu a předá třeba k 2. únoru, pak by to zase byla jiná situace... Možná by mohla majiteli říci, ať jí kontaktuje exekutor, že se dohodne s ním... (a jestli mám pravdu, bude mít klid, jestli pravdu nemám, tak jí může být jedno komu nájemné zaplatí ;))
doplněno 19.02.14 16:25: Ano. Výpověď neplatná bude, ale to už je stejně jedno, když je kamarádka odstěhovaná. Naopak - šťourat se v tom, znamená, uznat majitelův nárok na nájem.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.02.14 10:57

Takže myslíte, že pokud nájemce předal klíče až v únoru, tak musí nájem zaplatit? Celý nebo poměrnou část? A další věc, na kterou jste mne přivedl - s majetkem v exekuci nesmí majitel volně nakládat, myslíte si, že od vyhlášené exekuce měl nájemné inkasovat exekutor a ne majitel? Je majitel povinen hlásit exekutorovi, že exekuovaný byt je pronajatý?

Datum: 19.02.14 13:27

podle toho, co píše magdon, by ta výpověď měla být neplatná - pokud vím bez uvedení důvodu je výpověď nájmu neplatná a důvodem nemůže být změna majitele při prodeji, ten by měl byt koupit i s nájemníkem jako věcným břemenem - je to tak? a platí to i při exekuci / exekučním prodeji?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.