Studentské jízdné

Od: Datum: 18.02.14 22:00 odpovědí: 13 změna: 20.02.14 21:27

Dobrý den,

pokud vlastním průkaz na slevu na jízdném (15 - 26 let) např. na trasu Pardubice - Ostrava, mohu jej využít i na trasu např. Pardubice - Olomouc? Je to někde upraveno? A platí to i pro autobusy? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.14 23:10
avatar

Průkaz na slevu kízdného platí obecně pro veškerou dopravu, kterou provozuje ten, kdo průkaz vystavil. tedy např. ČD bude platit v celé síti ČD u ostatních dopravců je to stejné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 23:17
avatar

Pro autobusy to platí, ale asi jen na trase, udané na kartičce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 23:50
avatar

Ve vlacích se běžně uznává protože je jen na vás jak se dostanete do cíle. Příklad: budete mít průkazku na trať Praha -Ostrava a pojedete na ni do Plzně, kde vás bude čekat kamarád, který vás pak sveze autem do Ostravy. Alespoň tak to uznávají a zdůvodňují ČD. Nenechte se průvodčím odbít. Bude mít malér on a ne vy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 19.02.14 08:02
avatar

Pokuď má student vystaven žákovský průkaz pro cestu Praha-Ostrava,rozhodně na něj nemůže jet do Plzně,tak mu neblbněte hlavu ! Zaplatí v tomto případě jízdné na které prokáže nárok a navíc může dostat i pokutu ,protože bude považován za cestujícího bez jízdenky! Hodný průvodčí mu ve vlaku může dát jen + 40,-kč přirážku k jízdnému,ale i na tu pokutu má právo a rozhodně nebude mít malér průvodčí,ale cestující,který by dal na vaši radu ! .Viz:TR-10--,,Tarif Českých drah pro vnitrostátní přepravu osob a zavazadel,,.Je uveřejněný na www.cd.cz dole v sekci,,Čím se řídíme,, stačí si ho prostudovat,než budete v tomto oboru radit.Zdravím.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.02.14 08:10
avatar
A vy jste si ho prostudoval? Já z něj mám zkoušky a školar nám to přesně takto vysvětloval. Je tam mimo jiné formulka, že může jet trasou která je pro něj nejvýhodnější, což v tomto případě je. Proč si myslíte že průvodčí už vůbec nekontrolují na průkazce tu trasu? Protože už na tom v podstatě nezáleží.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 19.02.14 08:31
avatar

Časově nejkratším a nejvýhodnějším směrem z Prahy do Ostravy přes Plzeň? Nenechte se prosím vysmát ! U ČD pracuji 28 let,tak myslím,že nepořebuji radit zrovna od vás ! :--))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 08:42
avatar
Tak ono taky ale záleží co tam děláte. Jsou tam různé profese. Jako třeba uklízečky, mazacky vymen, svacinarky atd.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 19.02.14 08:51
avatar

Ale taky výpravčí,operátorky,osobní pokladní...uklízečky už ve většině případů patří soukromým firmám,svačinářky fungovaly tak před 20-ti lety a mazaček? Těch už je díky skoro bezúdržbovým a štíhlým výhybkám na dráze jako šafránu.! Navíc na mazání jsou využívání stále více např. traťoví pracovníci,posunovači aj...díky propouštění jsou to tzv.,,kumulované funkce,,. Doporučuji si zavolat na číslo 840 112 113,tam vám problematiku ,,žákovského jízdného,,rádi vysvětlí,pracují tam skvělí odborníci.Mnohé znám osobně,tak vím,o čem mluvím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 11:01
avatar

Tak jsem tam právě volal, abych se utvrdil v tom, že mám pravdu /a dále to již rozebírat nebudu/. Paní mi jasně řekla, že ČD jsou v tomto smyslu benevolentní a tolerantní a čím delší trať, tím méně se to řeší. Takže tu Plzeň by uznali, ale bude-li mít na průkazce třeba Bohumín-Ostrava, tak to neuznají na trati Plzeň-Praha. Čili nikdo nikoho nemůže kontrolovat a nutit, že někde nesmí vystoupit, nebo nastoupit /po trati i jinde/ a nebo jet jinudy atd. Pokud pojdu do Plzně na letiště a letadlem do Ostravy, tak mám nárok. Měl bych tam být dřív, než běžným rychlíkem /možná-ale to nikdo studovat nehodlá/. Stát doplácí drahám za studentskou slevu do obyčejného jízdného, takže čím víc študáci jezdí, tím víc z toho mají peněz. Tak proč to řešit a omezovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 20.02.14 21:27
avatar

ČD-TR 10,Část třetí

Kapitola II

B.Zvláštní jízdné pro žáky-bod 70.2

více myslím není co dodat.ČD nejsou benevolentní,tak vy jste tam právě volal-takže 19.2. zřejmě před 11 hod.,tak jistě víte a při hovoru vás na to jistě upozornili,že všechny hovory jsou nahrávány,takže lze lehce dohledat,kdy jste tam volal a z jakého telefonu,to je vám při vaší inteligenci známo,že? Máte ,,pravdu,,pro mně je smysl věty ,,Směrem nejkratším nebo časově nejvýhodnějším,,zcela jasný,ale vás klidně nechám při tom,že když bude mít žák(student)průkaz Praha--Ostrava,tak nepojede přece přímým vlakem do Ostravy cca 3-3.30 hod.ale podle vás pojede cca 1.30 hod. do Plzně a pak do Ostravy z Plzně cca 5.30.Nebo ještě lépe letadlem! Prostě,,Naokolo blíž,, :--)) Pro milovníky železnice velmi pěkná trasa,tak ať si to díky vašim radám pěkně užijí! Vy se raději ani nechlubte,že pracujete u ČD !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 08:33

České dráhy nemají studentské jízdné, to co vy pravděpodobně máte je žákovský průkaz určený pro dojíždění z/do školy.

http://www.cd.cz/vnitrostatni…izdenka/jizdne-a-slevy/-3595/

Žákovské jízdné se poskytuje pouze ve 2. třídě, a to k dojíždění:

-ze stanice v ČR místně nebo časově nejbližší místu trvalého bydliště žáka nebo místu internátu/koleje, nebo z pohraničního přechodového bodu, který si žák určí (v případě trvalého bydliště v zahraničí)

-do stanice místně nebo časově nejbližší sídlu školy nebo místu internátu/koleje, nebo do pohraničního přechodového bodu, který si žák určí (v případě studia v zahraničí)

-vždy směrem nejkratším nebo časově nejvýhodnějším (popř. pro část tohoto úseku při použití více dopravců) a zpět

A neplatí v červenci a srpnu.

Nevím, zda tuto slevu lze použít na část trasy, někdo říkal, že ano, ale nikde jsem to psané nenašla.

Ovšem pokud máte In-kartu (i za studentskou cenu), tak ji můžete použít k jakékoliv cestě (s RailPlus i při cestě do zahraničí) a to nejen ve vlaku, ale například i u lanovek, které provozují České Dráhy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 19.02.14 08:40
avatar

Máte pravdu zvidavajanco,studentské nebo žákovské,to už je jen slovíčkaření,každý tomu říká jinam,ale pokladní už ví,o co jde,je to vlastně to samé.Jak jsem již psala,stačí si nastudovat předpis TR-10 z kterého i vy jste napsala správný ,,výcuc,,.Sleva jde samozřejmě použít i na část trasy,ale pouze mezi městy-stanicemi na průkaze uvedených,takže Praha-Ostrava,klidně si může koupit např. do Olomouce,kde má student (žák) např.babičku a zase z Olomouce pak může jet zpět do Prahy nebo i do Ostravy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 11:04
avatar

A zase nemáte pravdu. Časově nejvýhodnější neznamená vždy na přímé trase. Koleje a silnice nejsou rovné, takže můžete jet i opačným směrem na autobus a pak kratším do cílové stanice.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.