1xRozvod, na co se ptají dítěte?

Od: Datum: 18.02.14 15:11 odpovědí: 15 změna: 20.02.14 14:32
avatar

Zdravím, mám jednu teoretickou otázku. Pokud se rodina s nezletilým dítětem rozvádí a jedná se o to, komu připadne dítě do péče, na co se ho soud nebo sociální pracovnice ptá? Přihlíží k názoru dítěte, když je mu dejme tomu okolo dvanácti nebo třinácti let? A jak ti dotyční poznají, jestli není dítě zmanipulované od jednoho rodiče? Co když bude dítě nerozhodné, bude to brát tak, že svým rozhodnutím nebude chít urazit ani jednoho rodiče? Bude tedy ve hře střídavá péče, i když by vzhledem k jeho povaze nebyla vhodná?

A ještě bych se zeptala na jednu věc. Dejme tomu, že manželé žijí ve společném bytě, za který platí nájem. Ani jeden nebude chtít po rozvodu bydlet s tím druhým, ale ani jeden nemá náhradní bydlení. Jak soud vyřeší tohle?

Otázky jsou čistě teoretické a děkuji za vaše názory a odpovědi. Anzionka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.14 15:39
Zdravím. Položila jste hodně otázek na které není jednoznačná odpověď, navíc jsou teoretické. Vždy je více řešení a také záleží na osobnosti soudce. Teoreticky by měl výsledek být vždy v prospěch dítěte. To se nevztahuje k majetkovému vyrovnání.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.02.14 16:10
avatar

Přesně jak píše miklous®. Záleží na osobnosti soudce, který se přikloní k vyjádření sociální pracovnice. Navíc, tihle lidé viděli tolik podivných případů, že je rohlíkem neopijete. Oni přesně vědí, kde je zakopaný pes. *sok* S bytem to už je horší. Je zvykem, že v bytě zůstává ten, u koho zůstane dítě. Já jsem se víc jak rok trápila s tím, abych dostala svého věčně opilého ex z bytu. Soudní zrušení užívání bytu nic neřešilo. Bylo tam, že je povinen se do měsíce odstěhovat po obdržení náhradního ubytování. Naštěstí tam nebylo po obdržení náhradního bytu. Ještě dnes, když si na to vzpomenu, tak se mi chce brečet bezmocí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.02.14 16:15
avatar

Díky za reakci, Babkazov i Milousi. Tak pokud je to tak subjektivní, že záleží na osobnosti soudce a sociální pracovnice je taky jenom člověk, tak to je tedy něco. A kdyby teoreticky dítě zůstalo jednoho z rodičů v jeho nebo její péči, ale ten rodič by nebyl schopný pouze ze svého platu zaopatřit nájem a tak, jak by se postupovalo? A přihlíží se tedy v tom věku 12 až 13 let k názoru dítěte, u koho chce být?

Datum: 18.02.14 18:47
avatar

Pokud vím, přihlíží se i k názoru a přání dítěte. Ale jestli se nemýlím, nařídí soud psychologické vyšetření, aby vyloučil případnou manipulaci dítěte. (Alespoň jsem se dříve s takovým postupem soudu setkala.)

Podle mne je v zájmu dítěte nepřijít ani o jednoho z rodičů. Výlučná péče jednoho rodiče a návštěvy druhého rodiče každý druhý víkend podle mne nestačí.

------- K bydlení. Pokud by rodič, kterému by měl byt připadnout, neměl dostatek prostředků na náklady spojené s bydlením, mohl by požádat o příspěvek na bydlení (pokud se to nezmění, vyplácí se po dobu max. 84 měsíců) a musel by si zařídit jiné bydlení - takové, které by odpovídalo jeho příjmům.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.02.14 18:58
avatar

Ivzez, díky. A ještě se zeptám na věc ohledně právníků, co když nemá jeden rodič na právníka, je mu nějaký přidělený? Když by šlo o sporný rozvod, tak se přece ani jeden z manželův bez právníka neobejde, když se nemůžou dohodnout. A je možné, když mají mají manželé jeden účet, aby si vzal bez vědomí toho druhého jeden určité prostředky na toho právníka. Může pak soud vymáhat tyto peníze nějakým způsobem zpět? A ohledně dělení majetku, když se manželé nedohodnou a jeden z nich výrazně přispíval více penězi než ten druhý, má to nějaký vliv, jako, že dostane třeba tři čtvrtiny z toho účtu i ze společného majetku a ten druhý zbytek?

Datum: 18.02.14 20:08
avatar

O přidělení bezplatného právníka lze požádat, je potřeba u soudu vyplnit předepsaný formulář a pravdivě uvést veškerý majetek.Kdyby žadatel zapomněl něco uvést, bezplatného právníka nedostane, přestože by na něj "dosáhl" i s uvedením zamlčeného majetku (alespoň donedávna tomu tak bylo).

Ale v případě rozvodu není právní zastoupení potřeba, soud musí přihlédnout k tomu, že jedna strana nemá právní zastoupení.

Ohledně prostředků z účtu - tam by musel vymáhat druhý rodič, soud sám od sebe nic vymáhat nebude.

Při dělení SJM se přihlíží k tomu, kdo více přispíval, ale přihlíží se i k tomu, kdo se více podílel na chodu domácnosti a na výchově dětí. (Ten, kdo se staral o domácnost, umožnil druhému pracovní realizaci.)

------- K odpovědi Martiny:

V uvedeném případě měla matka namítnout podjatost psycholožky i soudce. Manipulace ze strany psycholožky je naprosto nepřípustná! (Podle mne je to na zákaz výkonu profese.)

Matka měla trvat na vyšetření nezávislým odborníkem a na přidělení případu jinému soudci.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.02.14 20:18
avatar

Děkuji za objasnění. Asi tam bude nějaké omezení majetku, s tím, když bude mít ten dotyčný víc, tak bezplatného právníka nedostane, že? Vidím, Ivzez, že se v tom dost vyznáte. A můžu mít jenom praktický dotaz, jak to jde za sebou, jeden z manželů se chce rozvést. Ten dotyčný si tedy zajde na nejbližší soud, třeba v okresním městě, tam si vyzvedne určité formuláře? Zatím je to správně? První co řeší, je ale svěření dítěte do péče, ještě před podáním rozvodu? Nebo to může řešit až v jeho průběhu? Dále tedy vyplní ty formuláře a jde s nimi k tomu soudu. A jak to probíhá dále? Soud si ty manžele předvolá společně nebo nejprve toho, kdo o rozvod požádal a následně toho druhého? A ještě k tomu psychologickému vyšetření, to nezávisí na povolení rodiče? Co kdyby jeden nebo oba rodiče odmítli u svého dítěte psychologické vyšetření? A pokud dítě u soudu nebo u toho psychologa, řekne, že chce být s jedním rodičem, ale lepší zázemí, např. větší pokojíček, lepší finanční zajištění by měl u druhého rodiče, přihlédne i přesto soud k přání dítěte?

Datum: 19.02.14 23:10
avatar

Přesné informace ohledně výše příjmů či o majetku nemám. Ale to by měli zájemci říct u soudu. Formulář je jenom ta žádost o přidělení bezplatného právníka, Návrh ohledně svěření dítěte do péče a rozvodu bu potřeba sepsat.

Se sepsáním návrhu na svěření dítěte do péče pomůže zdarma OSPOD, s návrhem rozvodu může pomoci i bezplatná občanská poradna. Hlavně teď moc nespoléhat na vzory písemností z internetu. Ony obecně nejsou moc dobré a teď se k tomu přidal NOZ.

Pokud se nebude jednat o nesporný (dohodnutý) rozvod, nařídí soud stání, k němuž budou pozvány obě strany.

------- Nedomnívám se, že by soud bral v potaz, že jeden z rodičů nesouhlasí s vyšetřením dítěte znalcem, kterého stanovil soud.

Nebudou-li rodiče schopni se o výchově dítěte po rozvodu dohodnout mezi sebeou, bude soud potřebovat podklad, z kterého by mohl vycházet.

Psychologické vyšetření nespočívá v dotazu, u koho chce dítě po rozvodu být. Psycholog se sice může zeptat a odpověď zaznamenat, ale rozhodoující pro posudek bude jeho vyšetření. (Psychologové mají k dispozici různé postupy a metody, jimiž zjistí skutečné pocity i přání dítěte, a které odhalí i případnou manipulaci.)

------- Větší pokojíček ani finanční zázemí by v rozhodování soudu neměly hrát hlavní roli. Jedině snad v případě, že by posudek psychologa nevyzněl jednoznačně.

------- Anzionko, oč jde? Nebyla přece jen možná dohoda rodičů? Oba dva přece chtějí pro své dítě to nejlepší ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.14 23:14
avatar

Ivzez, díky za vyčerpávající odpověď. V dohodu rodičů to moc nevidím, páč jsou oba jaksi zaslepení jinými věci než, že by chtěli nejlepší pro své dítě. Bohužel, ale je to tak.

Datum: 18.02.14 17:38
avatar

Též je možné byt vyměnit za dva menší, nebo prodat a o peníze se rozdělit. Ten prodej bývá většinou u rodinného domku, kdy většinou nemá žádný z partnerů velké peníze na vyplacení toho druhého. Ale jedna moje kolegyně po rozvodu takhle prodala byt v Praze a o peníze se rozdělili. Ani jeden nechtěl v bytě zůstat a vyplácet toho druhého. Samozřejmě záleží též na vlastnictví příbytku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.02.14 17:39
avatar

Ale já psala, že platí nájem. Takže byt logicky prodat nemůžou.

Datum: 18.02.14 19:02
avatar

Anzi, můžeme si to malovat jak chceme, a stejně to může dopadnout úplně jinak. Jako příklad uvedu rozvod a svěření dětí do péče u známé. Dcera 10 let, syn 8, rozvod. U psychologického vyšetření holčička jasně řekla, že chce bydlet s maminkou. Psycholožka jí položila otázku, koho z rodičů má raději a u koho by chtěla být. Když holčička řekla, že s oběma a oba má ráda stejně, psycholožka na ni tlačila, že se musí rozhodnout pro jednoho. Rozhodla se tedy pro matku. Psychožka byla však, jistě "pouhou" náhodou, dobrá známá otce dětí, tak u soudu uvedla výpověď holčičky jako neprůkaznou a zmanipulovanou matkou. O synově rozhodnutí nic nevím. Matka měla tou dobou delší dobu mladšího přítele, který byl podle soudu na výchovu nezralý a doslova soudce řekl "však si můžete udělat dítě vlastní". Jen podotýkám, že tato známá byla a je dlouholetou a oblíbenou učitelkou v mateřince. Nepomohly ani výpovědi maminek, ani ředitele školy, ani pozitivní psychologické posudky. Ve škole vychovávala 30 cizích dětí a ty vlastní jí sebrali a svěřeny do výhradní péče otce.

Od té doby tomu bordelu a korupci tady nevěřím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.14 19:05
avatar

Páni, tak je něco! *sok*

Od: fffe
Datum: 20.02.14 08:47

Dobrý den,

když mi bylo kolem 10 let, tak jsem si tímto také prošla. Rodiče se rozváděli a rozhodovalo se o péči. Absolvovala jsem psychologické vyšetření, dokonce několik, nyní už si vzpomínám pouze na útržky. Na jednom z ,,vyšetřní,, jsem musela kreslit zvířátka, pak se ptali, ke komu z rodiny, bych ho přiřadila... Číst si výslednou zprávu po 10 letech bylo opravdu zajímavé... Ostatní už bylo jen povídá. U soudu se mě ptali, zda je na mě tata hodný, jeslti mi kupuje dárky, proč k němu nechci, jestli byl někdy zlý na mě nebo zbytek rodiny, jeslti se s ním chci vídat. Z posudků vyšlo, že můžu být částečně ovlivněna matkou, přesto mě do její péči dali, za což jsem do dnes vděčná. S tím, že za nějaký čas se případ může znovu otevřít a může dojít k úpravě vztahů. Naštěstí o toto otec nepožádal, takže vše zůstalo, jak mělo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.14 14:32
avatar

fffe: Díky moc za odpověď.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.