Nárok na soc.dávky?

Od: Datum: 17.02.14 09:35 odpovědí: 1 změna: 17.02.14 10:05

Zdravím,

mamka žije ve společné domácnosti s tátou. Táta má příjem cca 9-10 tis.

Jelikož máma nemá kvůli zdravotním problémům odpracované potřebné roky a zaplacené za poslední potřebné roky soc.poj., tak nemá nárok na výplatu ani invalidního důchodu a následně nebude mít ani nárok na starobní důchod.

Má však nárok na nějakou jinou podporu, sociální dávky, já nevím, existenčního nebo životního mimina, nebo na něco jiného?

Jak říkám, příjem má pouze otec, z toho se platí cca 6,5tis. inkaso, dále platí za mámu měsíčně zdravotní pojištění.

Po odečtení nákladů jim zřejmě nějaké to existenční minimum zbyde(nevím, jaká je jeho výše), ale jistě chápete, že to na nějaké vyskakování není. Když se zaplatí jídlo, léky atd. atd. Může tedy o nějaké dávky žádat? Bude mít na ně nárok?

Díky, Petr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.14 10:05

Sociální pojištění se dá za jistých podmínek doplatit (ale budete na to mít peníze?). Nechte si na OSSZ spočítat, jaká částka vám chybí doplatit. Je mamka hodně dlouhodobě nemocná? Pokud by potřebovala vypomáhat a nedokázala se sama o sebe zcela postarat, existuje "příspěvek na péči o osobu blízkou" (jsou 4.stupně dle zdrav. postižení 800kč až 12000kč/měsíc).

Co se týče zdravotní pojištění mamky, je úplně zbytečné, aby otec platil. Ať se mamka zajde zaregistrovat na úřad práce jako nezaměstaná a ZP platí stát. Na ÚP může být libovolně dlouho, pokud by jim došla trpělivost a mamku vyhodili, za 6 měsíců se může zaregistrovat znova a opět platí stát. Otec by vždy platil pouze těch 6 měsíců, kdy by na ÚP nebyla. Část doby registrace na ÚP je sociálně pojištěná.

Zda máte nárok na sociální dávky, si nechte spočítat na daném ÚP na odboru přes hmotnou nouzí. Dávky v hmotné nouzi jsou Příspěvek na živobytí, Doplatek na bydlení, Mimořádná okamžitá pomoc. Dále existuje příspěvek na bydlení. Prostě si musíte oběhat příslušné úřady.

doplněno 17.02.14 10:12:

A vy jste student, tj. nezaopatřené dítě? Pro rodiny s nezaopatřenými dětmi existuje Přídavek na dítě.

doplněno 17.02.14 11:30:

kalkulačka pro výpočet "příspěvku na bydlení" (nesouvisí s dávkami hmotné nouze), zadejte si a zjistíte na kolik kč mají rodiče nárok http://www.kurzy.cz/kalkulacka/prispevek-na-bydleni/

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.