Jak říci mamce, že se chci odstěhovat?

Od: Datum: 16.02.14 01:15 odpovědí: 10 změna: 16.02.14 15:22

Dobrý večer,

už si v hlavě toto téma promítám celkem dlouhou dobu a stále bez výsledku.

Je mi 22 let. Od narození žiji pouze s mamkou (nemám ani žádné sourozence). Chci se odstěhovat - mám k tomu 2 důvody. Jednak si myslím, že mám nejvyšší čas (vidím to i na svých vrstevnících) a tím dalším důvodem je čím dál tím větší nesoulad s mamkou. Už se jenom hádáme a to kvůli úplným (dle mého názoru) blbostem. V duchu se tomu musím trochu smát. Dokonce měřím čas, jak dlouho to vydrží bez nějakého řevu. Dnes si myslím, že padl nový rekord. Neviděli jsme se 3 dny a řev (z matčiny strany) začal přesně po třech mminutách přítomnosti. A to jsem se těšil, že pokecáme a probereme plno věcí - bohužel. To jest zhruba ve zkratce - PROČ?

Nyní k otázce kam? Investoval jsem so koupi malinkého bytečku za účelem pronájmu. Byt jsem kompletně zrekonstruoval a v současné době je připraven na okamžité nastěhování. To je sice možnost (když opomenu, že jsem to koupil za účelem pronájmu>zisku). Dalším problémem ale je, že si prodloužím o 100 km cestu do práce. Živým se jako OSVČ a cca 3 za týden musím na svou provozovnu, kterou mám nyní cca 70 km. Po přestěhování cca 170 km.

Dejme tomu, že tyto věci přeskočím a smířím se s tím. Dostávám se tedy k jádru věci. Jak to mám oznámit mamce. Já totiž vůbec netuším jestli mé odstěhování chce nebo ne. Na jednu stranu si myslím, že mě vidí jako malého chlapečka, který se o sebe nedokáže postarat a mám pocit, že když si s ní v klidu sednu a řeknu jí to do očí, tak se mi vysměje a začne mi říkat, že si neumím uvařit, vyprat, uklidit,... atd. Na druhou stranu při nedávném rozhovoru nás dvou s třetí osobou mi bylo celkem jasně naznačeno, že by se mě ráda zbavila, ale že se jí to nějak nedaří. To se mě v tu chvíli celkem dotklo, ale myslím si, že to řekla jen proto, že se jí to hodilo a krásně mě tak trochu schodila před zmíněnou třetí osobou.

Takže mě napadají 3 varianty:

1) Řeknu to v klidu a i přes jakoukoli reakci si v klidu sbalím a odjedu. (viz. popis výše)

2) Řeknu to během hádky. K tomu už párkrát chybělo opravdu málo, ale udržel jsem se. Zase by mi bylo vyčítáno, že jsem se rozhodl impulzivně a kdybych to opravdu nezvládl, tak by si na mě asi pěkně mamka smlsla.

3) Až bude pracovně pryč přes noc, v klidu se odstěhuji a poté

a) Jí nechám podrobný dopis na kterém si dám záležet a všechno v něm vysvětlím.

b) Počkám na ní osobně a zkusím to vysvětlit, a poté odjedu.

Nebo už opravdu nevím. Jde o to, že mamka má zdravotní problémy a rozčilování jí nedělá dobře. Je fakt, že se rozčiluje neustále, ale na to je její organismus zvyklí. Má informace o odstěhování může být ale možná docela tvrdá.

Poraďte prosím co mám dělat !

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: rpt*
Datum: 16.02.14 01:29

Pokud si pevně rozhodnut, tak bych viděl variantu A jako nejlepší volbu.

doplněno 16.02.14 01:30:

myšleno za prvé.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.02.14 02:49

Rozhodne to mamce rekni v klidu, ne v hadce. A uz vubec ne jako srab, kdyz bude mamka pryc. To si nezaslouzi.

Kdyz chces bydlet sam, musis prevzit zodpovednost za sva rozhodnuti a take si za nimi stat. Takze pekne slusne to mamce oznamis, z oci do oci. Pokud pocitas s tim, ze Te od toho bude zrazovat, tak se nenech vyprovokovat k hadce. Mozna Te timto zpusobem trosku manipuluje. O duvod vic proc se odstehovat a dokazat hlavne SAM SOBE a az v druhe rade mamce to, ze se dokazes o sebe postarat a byt sobestacny. Ono se i to prani a uklizeni budes holt muset naucit. Ono to v zivote jinak nejde. A ver mi, ze pak treba budes na ty hadky co byly, koukat jinak.

Zmena je dobra, k zivotu patri. Tak hodne stesti v osamostatneni se )

Datum: 16.02.14 06:46

Nenechte se unést hněvem při hádce, neschovávejte se jako uličník za její nepřítomnost doma.

Jste dospělý muž a podle toho se chovejte. Pokud máte zajištěno jiné bydlení, sbalte si své věci. Nejlépe, až bude mamka doma, aby vás pak třeba někdy nemohla obvinit, že jste si přibalil něco, co nebylo vaše. V té hysterii to mnohá žena dokáže.

Pěkně se s ní rozlučte, za všechno jí poděkujte, ale už jste prostě vyrostl a je čas opustit hnízdo. Řekněte, že to děláte i s ohledem na ni, že ona bude mít větší klid. Dejte jí pusu a řekněte, že když bude chtít, přijdete na návštěvu. A stejně ona může na kafe přijít k Vám.

Prostě udělejte to tak, abyste si k ní nezavřel vrátka natrvalo. Máma je máma a i když, jak píšete, občas řve, má Vás jistě ráda. Tak abyste si tu lásku nezničil.

Vše v klidu, bez emocí, aby zůstala vaší matkou, i když už s ní bydlet nebudete. Nezapomeňte, že přes různé šarvátky je to Váš nejbližší člověk. Tak postupovat citlivě, aby Vám mámou zůstala, i když už spolu nebudete bydlet. Jaga.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 16.02.14 09:16

Varianta č. 1 je ta správná ,tak to dělají dospělí rozumní lidé.

Před pár lety ,kdy byla ještě vojna povinná. odcházeli kluci v 19 letech a po dvou letech se vraceli jako dospělí chlapi.Málokerý se vrátil zpět k mámě.Všechny maminy si museli zvyknout a ta Vaše to také unese.My mámy dobře víme , že se musí pupeční šnůra přestříhnout ( jen se občas snažíme to oddálit :) ).Slibte jí . že ji budete navštěvovat a průběžně informovat o vašem životě a to také dělejte. Jakmile bude maminka přesvědčená , že jste samostatný , určitě se i vaše napjaté vztahy zlepší.Tak vykročte pravou nohou a hodně štěstí.

Od: uska®
Datum: 16.02.14 09:26

Za každou cenu tohle řešit v klidu, v přítomnosti máti. My mámy jsme někdy fakt divný.Asi bych to trošku odlehčila a sdělila mámě, že v místě nového bytečku máte nějaký větší projekt, kšeft atd a že to vidíte tak na 3 měsíce. Je to milosrdná lež. Říci, že budete s ní neustále v kontaktu, když si to bude přát, ať prozvoní a že se ozvete. Nevím, zda máma má PC, to by bylo ještě snažší. Nechte tomu volný průběh a po 3 měsících se uvidí.

Datum: 16.02.14 10:23

Nejlepší je varianta č. 1. Dopis je zbabělý, stejně jako se odstěhovat potajmu.

Prostě oznámit, zčásti i vysvětlit, pokud o to matka bude stát, a v klidu se sbalit a odejít. Nedat na případné vydírání a výměch.

doplněno 16.02.14 10:25:

A samozřejmě, jak píší jiní, si nezavírat dveře, takže se rozloučit v přátelském tónu s tím, že ji máte rád (pokud je to pravda), a že se brzy zase zastavíte. Kontakt na sebe jistě máte.

doplněno 16.02.14 15:07:

Plshelp - dle mého jste se zachoval dobře. Normálně jste jí to oznámil.

A *palec* pro Usku s tím nápadem se zanecháním vzkazu, další krok je nyní na matce.

Od: plshelp
Datum: 16.02.14 14:01

Opravdu jsem chtěl dát na Vaše rady a říct to hezky v klidu.

Před chvilkou ale vypukla opět hádka při které jsem se neudržel a s klidným hlasem naznačil, že zítra odjíždím (neřekl jsem stěhuji). No ani nevím jestli to v tom svém řevu postřehla. Možná se situace změní a kufry si sbalím ještě dnes ...

Od: uska®
Datum: 16.02.14 14:33

Člověk míní a pán bůh mění. Držím vám palce k osamostatnění a když s máti není řeč, tak nic neříkejte. Nechte na stole lístek pro jistotu s vašim tel. číslem a dodatkem - vždy můžeš zavolat. Pak už to bude na ní.

Datum: 16.02.14 15:19

Souhlasím s ostatními rádci. Je třeba se odstěhovat, o tom žádná. Připravte se také na variantu, že maminka místo nadávání nasadí citové vydírání, slzy, výčitky, že ji nemáte rád, že ji na stará kolena opouštíte, atd. Nebude to lehké, ale nesmíte tomu podlehnout. Stůjte si za svým rozhodnutím a vydržte ! Ona si časem zvykne a bude zase dobře.

Od: asd*
Datum: 16.02.14 15:22

Rozhodně varianta 1).

I přes hádky jí prostě klidným hlasem řekni, že s ní chceš probrat důležitou věc. Pak jí řekni, že jsi se rozhodl postavit se na vlastní nohy a odstěhovat se do svého. Tečka a dál to neřeš, potom si můžeš zabalit a odstěhovat se, jestli hned nebo časem je na tobě, příp. na dohodě s mámou. Nějaké dopisy nebo v polovině hádky říct "balim kufry" dobré nejsou.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.