Nezaměstnanecký poměr

Od: Datum: 14.02.14 13:13 odpovědí: 2 změna: 14.02.14 22:21

Dobrý den

v květnu mám jet jako naimátor do zahraničí s jednou českou cestovní kanceláří :)

Spolupracovat s kanceláří budu na jakousi uměleckou smlouvu, poměr mezi mnou a kanceláří není zaměstnanecký a proto si budu muset z platu odečíst sociální a zdravotní. Což znamená, že se můj plat sníží skoro na polovinu.

Chtěl jsem se zeptat, je možné uplatnit v tomto případě růžové prohlášení? Nebo jde to udělat jinak, aby nebyla razance poklesu platu taková? Bude to moje jediné zaměstnání.

Děkuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: tak
Datum: 14.02.14 16:36

Pro platby daní, zdravotního a sociálního pojištění je důležitý název smlouvy, na kterou budete zaměstnán. Jsou mezi tím, stručně řečeno, rozdíly. Nevím, zda je možné pracovat pro cestovku mimo pracovní poměr, DPP apod.

1. Smlouva o dílo

Bylo by to však možné, jen pokud by se jednalo například o uměleckou činnost, vyhotovení nějakého díla, které může být od 1.1.2014, podle nového občanského zákoníku, i nehmotné. Na to nemusíte mít živnostenský list. Patrně by s vámi uzavřeli smlouvu o dílo. Tou se nyní budu zabývat. Zde se jedná o podnikání bez živnostenského oprávnění, pokud se jedná o jednorázovou akci. V případě opakující se činnosti nebo celoroční činnosti byste si musel zařídit již živnostenský list. V každém případě nesete odpovědnost za případné škody způsobené vaší činností.

Zde je důležité, zda vedle smlouvy o dílo ještě pracujete, pobíráte důchod, nebo máte jen smlouvu o dílo. V růžovém prohlášení poplatníka daně (může být na daný měsíc podepsán jen u jednoho zaměstnavatele) podepíšete takzvanou slevu na dani poplatníka. Tento tiskopis nemá nic společného s pojistkami na zdravotní a sociální pojištění. Je pouze pro účel daně z příjmu. Pro slevu na poplatníka apod.

Při uzavření smlouvy o dílo se na vás pohlíží jako na osobu samostaně výdělečně činnou (OSVČ). Budete muset v březnu 2015 za letošní rok podat daňové přiznání. Příjmy ze smlouvy o dílo zdaníte patrně jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů.

Po uzavření smlouvy se budete muset na finančním úřadu přihlásit do 8 dnů k dani z příjmů právnických osob, přihlísit se na správě sociálního pojištění a u své zdravotní pojišťovny.

Budete muset v každém případě uhradit zdravotní pojištění. Pokud byste měl zaměstnání, neplatil byste zálohy a pojistné uhradil až po podání daňového přiznání příští rok. Pokud by se u vás jednalo o jediný příjem, mohla by zdravotní pojišťovna vyžadovat platby měsíčních záloh. ale nemusela. To se tam domluvte při přihlášení.

Sociální pojištění závisí na tom, zda dosahnete výplatou na minimání vyměřovací základ a zda se jená o vaši hlavní nebo vedlejší činnost.

Jedná se o složitější problém, který pro nedostatek vámi uváděných faktů (délka zaměstnání, výše výdělku, druh smlouvy, zda za vás platí pojistné stát...) nelze zodpovědět.

2. Cestovní kancelář s vámi může uzavřít dohodu o provedení práce. Smí být maximálně na 300 hodin v roce.

A) Zde do 10 000 Kč měsíčního výdělku za vás odvede srážkovou daň. Neplatí se zdravotní a sociální pojištění a nepodáváte žádné přehledy a daňové přiznání.

B) U dohody o provedení príce, při výdělku nad 10 000 Kč měsíčně zaměstnavatel za vás odvede sociální a zdravotní pojištění a zálohovou daň. Vede vás jako zaměstnance a je nucen finančně přispívat na odvody sociálního a zdravotního pojištění. Proto smlouvy v bodu B nechtějí většinou zaměstnavatelé uzavírat. Stojíte je totiž o cca 33% více, než vám vyplatí. Těch 33% dají na odvody státu, sociálce, zdravotní pojišťovně. Vy si budete muset do března příštího roku podat daňové přiznání a přehledy pojišťovnám. Nikde se nepřihlašujete. To má na starosti zaměstnavatel.

Ve své praxi se setkávám s problémy osob, které mají přivýdělky a pak nepodají, nebo podají špatně vyplněné přehledy. Proto doporučuji podrobnou informaci, zpracování odborníkem.

Tato rada je jen velmi všeobecná, podaná na základě nedostatečných informací žadatele.

Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.

Zde uvedené údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.02.14 22:21
avatar

Dohodněte se s tou CK alespoň na DPP (dohodě o provedení práce), na vše ostatní byste potřebovala živnostenské nebo jiné oprávnění a vše byste vykonávala vlastním jméněm a na vlastní náklady.

Nevidím důvod k uzavírání jiného typu smlouvy a k obcházení zákoníku práce.

Než cokoliv podepíšete, vyžádejte si dokument/y k prostudování a zkonzultujte je s právníkem - specialistou na pracovní právo.

Aby Vám nakonec kromě zdravotního pojištění ještě nenaběhla pokuta (až 100.000 Kč) za Švarc systém.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.