Můžu nastartovat auto pod vlivem alkoholu?

Od: Datum: 12.02.14 17:12 odpovědí: 29 změna: 26.01.17 08:30

Dobrý den,měl bych krátkou a pro vás myslím že i jednoduchou otázku..Když bych si chtěl pod vlivem alkoholu v autě zatopit,tudíž jen na místě nastartovat(za účelem spánku a vystřízlivění)..Porušil bych nějaký zákon?Co já vím v zákoníku se vysloveně píše ŘÍZENÍ a já bych vozidlo neřídil..Mockrát děkuji za jakoukoliv odpověď..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.14 17:16
Zdravim, dle meho nazoru nesmite sedet na miste ridice..pod vlivem..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 12.02.14 17:23
avatar

"NEDRAZDETE HADA BOSOU NOHOU"Ja bych v tom nasem kocourkove do toho auta sedla, pokud uvazujeme, ze opila, max.na zadni sedadlo, obalena dekou, ale nikdy na miste ridice a uz vubec ne v nastartovanemm aute..takže jestli chcete strizlivet v zime, vozte s sebou treba spacak :) budete se snad radsi dohadovat s policajty, zda jste chtel jet nebo ne? urcite je lepsi se tem situacim vyhybat.

doplněno 12.02.14 17:26:

A kdyz v te teorii zajdeme do extremu, co kdyz do vas zezadu naboura v tu chvili jiny ridic? Kdo bude mit v krvi alkohol a vysvetlovat, ze vlastne vubec neridil, jen sedel opily v nastartovanem aute?

Ohodnoceno: 4x
 
Od: buss
Datum: 12.02.14 21:23

A kdyz v te teorii zajdeme do extremu, co kdyz do vas zezadu naboura ...
Jaký je rozdíl ve stojícím, tedy "zaparkovaném" autě bez řidiče a auto stojící s řidičem aniž by něco porušil o stání? Nespekulovt, tazatel neříká nic o tom, kde bude stát. Ptá se jasně, ale sám ví, že může v souladu se zákonem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.02.14 17:41
avatar

Přesně ja píše Cuca. Leda že byste s tím autem dojel někam do lesa *smich*. Prostě když víte, že jste neschopen jízdy a musíte se z toho vyspat, tak lehnout na zadní sedadlo, auto nestartovat. A pak, já se v technice aut sice nevyznám, ale to může motor běžet naprázdno třeba několik hodin, než se vyspíte? Nebude to mít nějaký negativní vliv na ten motor?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 12.02.14 20:31
Naopak negativní vliv na motor má, když není dlouho nastartován, proto v těch lepších prodejnách a bazarech auta startují a nechávají třeba hodinu běžet na neutrál.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 12.02.14 17:57

No vidíš, že to víš, co se píše, že řidič nesmí, tak je to jasné. Ovšem na koho se narazí a co budou tvrdit, třeba příprava... a jak to dokazovat? Mně sedával s radostí za volantem pes,..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 17:59
avatar

Mám takový dojem, že tahle problematika už se někde řešila, dokonce se k tomu vyjadřoval i někdo z vedení dopravní policie. Opravdu se můžete do svého auta jít třeba vyspat. Kdyby vás sledoval dopravní policista, nechá vás nastoupit, ale už ne nastartovat, protože to už jste zjevně zahájil přípravu k jízdě...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fido*
Datum: 12.02.14 18:10

i kdyby se policista postavil na hlavu, tak nemáte pravdu. Navíc se to vše týká pouze na veřejné komunikaci. Na soukromé komunikaci byste mohl jezdit i podnapilý, ale tohle by bylo na hlavu, neboť už bych to řadil do jiné kategorie trestných činů, které sice neporušují zákon 361, ale jiné zákony. Ohledně nastartování, tak ANO smíte. Ale musí být evidentní, že nehodláte ani odbrzdit ruční brzdu. Tedy pokud si nebudete sedat, nenabalíte tašky do kufru, nenaložíte celou rodinu a nepřipásáte se, tak těžko polemizovat zda by Vám mohl prokázat úmysl odjet. Taky byste umysl , že nechcete odjíždět prokazoval jinak před hospodou a jinak na své zahradě, zvlášt, když máte před autem zamknutou branku. A to že nějaký "pablb " z dopravky píše něco na poradte.cz není argument, že má pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miguel
Datum: 12.02.14 18:23

Tak přesně toto jsem si myslel..Ale i tak to asi radši nebudu pokoušet a vezmu si nějaký ten spacák než se s někým po ránu dohadovat,zda jsem chtěl odjet nebo ne...Zajímalo mě to hlavně z teoretického hlediska...Mockrát díky všem!

Od: zabu
Datum: 12.02.14 18:52

Já si myslím, že když budete mít v autě lůžkovou úpravu, nachystaný spacák, a zataženou ručku, tak by jste musel narazit na hodně velkého pablba, aby to vyhodnotil, jako přípravu k jízdě. I na sedadle spolujezdce, by jste se z toho asi vykecal. Na sedadle řidiče, bych to nezkoušel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 18:57

Tak jsem zeptal spolučučícího policisty na hokej a bylo mi řečeno, že sednout můžete, nastartovat taky, ale jak se auto pohne, tak máte průšvih. Nějaká příprava k jízdě - neví, co to je. Auto buď jede a nemá nebo stojí a nic se neděje.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 12.02.14 19:03

Na to se není třeba někoho ptát, řídí se při jízdě, a ani nemusí být motor v chodu. Ale dovedu si představit nějakého janka, jak ho láme, slabé povahy by se i přiznaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 20:22
avatar

To se může stát, že policista neví, co to je příprava k jízdě... Takže, je to soubor úkonů před jízdou, tedy pásy, odbrzdění, nastartování, nastavení zrcátek a tak.

Záleží na tom, jak to policista vyhodnotí. Stejně, jako když stojíte o půlnoci s kladivem před výlohou klenotnictví.

V každém případě bych to nezkoušel, z opilosti se dá vyspat mnohem pohodlněji. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 20:35
avatar

Na jednu stranu do "řízení vozidla" bych zahrnul i úkony bezprostředně předcházející jízdě samotné, tj. třeba i to nastartování motoru. Například pokud čekám v koloně, tak i když stojím a vypnu motor, tak se pořád v jistém smyslu považuju za řidiče řídícího vozidlo. Zákon rozlišuje věci, které se nesmí dělat "při řízení" (třeba pít) a "za jízdy" (třeba telefonovat), z čehož usuzuju, že řízení a jízda nejsou totéž.

Na druhou stranu, pokud je zřejmé, že zcela zřejmě nechceš řídit, třeba že si spustíš motor ne za účelem jízdy ale ohřátí a spánku (nejlíp v uzavřené garáži, aby to bylo úplně jasné), tak to bude jasné.

Uzavřel bych to tím, že záleží na konkrétní situaci a posouzení policistou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 12.02.14 20:39
avatar

...spustíš motor ne za účelem jízdy ale ohřátí a spánku (nejlíp v uzavřené garáži, aby to bylo úplně jasné), tak to bude jasné.

Tak v uzavřené garáži si pustit motor a spát může jen idiot nebo sebevrah.

doplněno 13.02.14 18:41:

Já nepochopil. Spíš jsem předpokládal přehlédnutí souvislostí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.02.14 14:18
avatar

Předpokládal jsem, že moji černohumornou nadsázku většina pochopí *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.14 17:53
avatar

Jethro, já to pochopil... *placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 12.02.14 20:41

Vyjádření jednoho policajta na návštěvě.

Sám by tuuo situaci řešil jako řízení v opilosti jen kdyby se kola auto otočila o 360 stupňů. Pokud by se kola nehla, dělal by, že dotyčného nevidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 12.02.14 21:19

Nj, 360 stupňů je u osobáku metr a půl, když si kolega řidiče patřičně připravený požíváním stejného materiálu jako řidič ustele před nárazníkem, nemusel by už řešit co k snídani. U traktoru je to 5 metrů. Na pěti metrech se už dá udělat slušná paseka. To by se pak policajtovi na návštěvě u soudu moc dobře nevysvětlovalo, že čekal s úhloměrem a nekonal včas.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.14 22:14

Tak to hoďte na hever, sundejte kolo a pak to neni vozidlo způsobilé k jízdě a ... dobrou noc.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hudzi*
Datum: 13.02.14 08:09

Přidám story ze svého okolí, která přesně odpovídá výše zmíněnému dotazu:

Řidič kamionu dotočil kolečko, soupravu odstavil vedle silnice a před spaním si dal pár pivek. V noci jeden hejhula dostal smyk a nacpal to do něj zezadu. Hádejte koho policie určila jako viníka? Ano, byl to ten řidič kamionu. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fido*
Datum: 13.02.14 08:49

hudzi : HAHA no když si to nechal přišít jeho věc. Já znám jiný: Vlk pálkou napálil zajíce a ten trefil káčátko. Vyšla panička a hádej kdo za to mohl? HA?

Pokud vozidlo neřídím NEJSEM učastníkem dopravní nehody z pozice řidiče, ale chodce ( nepohlíží se zda jedete jako cestující v autobuse nebo spíte u cesty jako bezdomovec). Na tyhle kecy nejsem zvědavý a už jsem vyběhl s jedním policajtem, co po mě chtěl řidičák, když do mého zaparkovaného auta nacouval jiný řidič. Nestačil se omlouvat. Ty vaše povídačky, jako "mám pocit, že by to mělo být" ... "nebo dle mého názoru" .../ / / pánové "nasrat" - zákon tady určuje pravidla a ne "dojem". Dojmy si vykládejte o tom jak nasazovat kondom. Tady jde o životy !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 13.02.14 11:23

Přidám taky story. Kamarád +1 šli z hospody a na parkovištisi vlezli do auta, on sedl na místo řidiče, kecali a čekali až bude střízlivej (mohl vyjet tak za 2 hodiny). NIkam nejel ani se nechystal, motor v klidu. Přijeli policajti a brali ho jako řidiče (odmítnul zkoušku s tim že neni řidič). Řešil to s pomocí právníka a papíry i tak šly do čistírny. Policajti tvrdili že auto bylo nastartovaný a nazdar.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.14 11:39
To je kravina. To vy ho mohli vyprat v tom pripade i za zaple radio. Predpokladam ze rizeni vozidla neni definovano nikde, takze to je celkem sporne. Asi spatny pravnik :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.14 17:45
avatar

ze soudní praxe je rozdíl mezi řízením a neřízením právě ten nastartovaný motor...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 13.02.14 18:00
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepazdepa2
Datum: 25.01.17 21:41

Kamaráde, můžeš si klidně nastartovat a chlastat u toho nebo sedět na mistě řidiče s flaškou v ruce a instalovat si tam věci. Ve chvili jakmile uděliš hybnost stroji (otočí se kola) pod vlivem alkoholu nebo drog tak začíná problém...je to jednoduché.

Policie zásadne zastavuje při jízdě!

Zbytek múžeš ignorovat, protože nejde o řízení a ze strany police jde jen o provokaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vykuk*
Datum: 25.01.17 23:15

Pánové, nevím jestli si to dobře pamatuju, ale někde jsem četl, že mít auto nastartovaný, třeba na jeho ohřátí, se už nesmí. Natož to auto nechat hodiny běžet. Kvůli ekologii. Co vy na to?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 26.01.17 08:30

V Česku bych radil sednout na místo spolujezdce a požádal náhodného kolemjdoucího, ať nastartuje motor a odejde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.