Raději hypotéku či úvěr zestavebního spoření?

Od: Datum: 12.02.14 00:32 odpovědí: 5 změna: 12.02.14 22:37

Chtěl bych koupit byt 1+1 za účelem pronájmu, cena těchto bytů je 150.000 Kč (v našem okrese). Nájemce už mám dohodnutého. Výhoda tkví v tom, jak jsem to propočítával, že nájemník mi zaplatí pevné poplatky za byt, splátku úvěru a ještě bych měl cca 1500 Kč vydělat čistý zisk.

Vlastních prostředků jsem schopen dát cca 30.000 Kč.

Bohužel hypotéku na tak nízkou částku neseženu (nejnižší minimální částku na hypotéku půjčuje myslím ČS a sice 200.000 Kč).

V úvahu přichází dvě řešení:

1) vzít si hypotéku 300.000 Kč a koupit dva byty 1+1 (ČS má trochu problém s tím, že můžu použít vlastních prostředků jen 30.000 Kč, tj. LTV by bylo 90 %, ale to je řešitelné, přizval bych ručitele nebo bych zastavil svůj vlastní byt), úrok mi nabízí u takto nízké částky cca 4 %, což není špatné (vzhledem k níži úvěru)

2) uzavřít smlouvu o stavebním spoření a požádat o překlenovací úvěr - výhoda je, že spořitelna nepožaduje zástavu nemovitosti, nevýhoda je o dost vyšší úrok - cca 6 - 8 % (ale vzhledem k níži úvěru to tolik nevadí)

Měl jsem schůzku s finančním poradcem, doporučuje mi stavební spoření, ale nejsem si jistý, jestli za jeho radou nestojí vyšší provize, kterou dostane od spořitelny, takže se chci poradit ještě zde od nezaujatých lidí.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.14 07:04

To je těžké takhle říct. Já se o to zajímal asi 4 roky zpátky. Primární podle mě je, kolik za danou dobu (když budu brát v úvahu, že byste oba druhy úvěru splácel stejnou dobu) přeplatíte... Když jsem si to před těmi 4mi roky počítal, tak mi o něco lépe vycházela hypotéka, která mi navíc přišla "jednodušší" a do jisté míry "flexibilnější"... Ale může to být samozřejmě různé situaci od situace. Zkuste si sám spočítat (pokud k tomu máte všechny nezbytné údaje), kolik byste za těch x let přeplatil a uvidíte, co je výhodnější.

Ohodnoceno: 1x

Od: petrf*
Datum: 12.02.14 12:37

U hypotéky přeplatím asi 30.000 Kč, u stavebka asi 60 - 80.000 Kč (výpočet je komplikovanější, padají do toho různé vedlejší poplatky).

U stavebka je ale výhoda, že spořitelna nepožaduje byt zastavit, takže mi zůstane volný pro případné další úvěrování (rád bych v příštím roce koupil další byt).

Datum: 12.02.14 22:37

V podstatě jste si odpověděl sám . Víte, že oboje má své plusy a mínusy - cena hovoří pro hypotéku, "flexibilita" pro stavebko... Takže rozhodnutí je jen na Vás. U úvěru ke stavebnímu spoření se do půl milionu Kč nepožaduje zástava, ale musí být ručitel (alespoň to tak obvykle bývá).

Dobrý článek je zde: http://www.penize.cz/17869-ja…tavebniho-sporeni-a-hypotekou

Ohodnoceno: 0x

Od: ruze®
Datum: 12.02.14 15:13

Zkuste si udělat modelový příklad půjčky např. u Air banky,mají zajímavé úroky při řádném splácení a nepotřebujete ručitele,ani nic zastavovat..Co se týče pronajímání bytu,vždy jdete do rizika,jak bude dotyčný platit.Je dobré si vzít aspoň 2 měsíční kauci a když nezaplatí,tak ho rychle vypakovat.Smlouvu max na 3 měsíce a pak prodlužovat podle solventnosti.Držím palce !

Ohodnoceno: 0x

Od: petrf*
Datum: 12.02.14 16:52

Tyto spotřebitelské úvěry (byť Air banka má dobré podmínky) vychází úrokově dráž - typicky 8 - 12 % (v lepším případě, jsou i dražší banky). Překlenovací úvěr ze stavebka nebo hypotéka je vždy výhodnější (úrok 3 - 8 %).

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.