Kdy může mzd. účetní odmítnout DP za rok 2013

Od: Datum: 11.02.14 09:40 odpovědí: 3 změna: 12.02.14 07:00

kdy může mzdová účetní odmítnout vyhotovit daňové přiznání, respektive vyúčtování za rok 2013?

Již 5 let pracuji u jedné firmy jako zaměstnanec. Nemám žádné jiné příjmy. Nikde jinde jsem nepracoval. Pobírám jen příjmy ze závislé činnosti právě u náší firmy

Naše mzdová účetní mi za minulý rok odmítá vyhotovit daňové přiznání, respektive vyúčtování. Zdůvodňuje to tím, že jsem obdržel příjem z pojistné události (pracovní úraz) vyšší než 3000 Kč. Nikdy v minulosti s tím u nás problém nebyl.Dále tvrdí, že se jedná o nový předpis , který platí právě od letošního roku. (zcela jistě vím, že se nejedná o žádnou vnitropodnikovou směrnici)

Pokud tento předpis byl vydán, byl vydán opravdu až nyní?

Možná je jednání mzdové účetní zákonné, ale je etické?

Je pravda, že to vyúčtování v tomto případě dělat nesmí, nebo může a rozhoduje o tom firma


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.02.14 09:58

tak mzdy už nějaký ten rok nedělám, ale co já vím, tak pojistné plnění za pracovní úraz se vždy danilo a to do určité částky strhávala srážkovou daň přímo pojišťovna, při vyšším příjmu si zaměstnanec musel příjem zdanit sám. v takovém případě, kdy má zaměstnanec z nějakého důvodu povinnost podat daňové přiznání, tak za něj nemůže být provedeno zúčtování daně zaměstnavatelem.

daňové přiznání zaměstnavatel za zaměstnance nepodává, to si podává zaměstnanec sám. i když tedy zaměstnanec si může samozřejmě zaplatit nějakou účetní, aby mu ho zpracovala a vím, že v menších firmách někdy to zpracování nabízí zaměstnancům právě mzdové účetní.

ten limit 3.000 mi připadá nízký. pokud se nepletu, tak pro rok 2013 byl 5.000 Kč. a není to "nějaký předpis", kdo je či není povinen podat daňové přiznání najdete v zákoně o daních z příjmů. a nechápu otázku, proč by nemělo být etické, že si zaměstnanec podá sám daňové přiznání, pokud k tomu jsou zákonné důvody?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ron*
Datum: 11.02.14 10:39

Dobrý den. Vaše mzdová účetní postupuje správně. Pokud jste měl jiný souběžný příjem než u svého zaměstnavatele vyšší než 5.000 Kč, nemůže Vám provést prostřednictvím zaměstnavatele roční zúčtování daně.

Náhradu za ztrátu na výdělku jste obdržel přímo od pojišťovny, u které je Váš zaměstnavatel pojištěn. Vyžádáte si tedy od svého zaměstnavatele i od této pojišťovny (Kooperativa nebo Česká pojišťovna) Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2013 a podáte si do 31.3.2014 daňové přiznání na finančním úřadě dle místa trvalého bydliště. Není to povinnost, ale předpokládám, že vzhledem k pracovnímu úrazu jste byl nemocný, je tedy šance, že se Vám část odvedené daňové zálohy vrátí. Povinnost podávat daňové přiznání byste měl pouze v případě, že jste odvedl solidární daň.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.02.14 07:00
avatar

Zaměstnavatel (mzdová účetní) za nikoho daňové přiznání nepodává, to si musí každý podat sám. Tady jde o roční zúčtování daně z příjmu.

Pokud by Váš souběžný příjem byl do 5.000 Kč, odvedla by se z něj srážková daň (kterou už by Vám nikdo nevrátil) a zaměstnavatel by mohl zúčtování provést.

Souhlasím s Ron - v případě nemoci je pravděpodobné, že se Vám část daně vrátí. I já doporučuji daňové přiznání podat, přestože to není Vaše povinnost.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.